site.btaМетодиката за удостоверяване на машините за гласуване за местните избори е публикувана за обществено обсъждане


Министерството на електронното управление (МЕУ) публикува за обществено обсъждане проект на актуализираната Методика за удостоверяване на съответствието на доставения тип техническо устройство за машинно гласуване (ТУМГ) с изискванията на Изборния кодекс и изискванията на техническата спецификация. Това съобщиха от пресцентъра на министерството.
Проектът на актуализираната методика е изготвен съвместно с Българския институт по метрология (БИМ) и Българския институт за стандартизация (БИС).
Актуализирани са изискванията за нови информационни активи и документацията, която Централната избирателна комисия (ЦИК) трябва да предостави на органите по удостоверяване на съответствието - техническото предложение на изпълнителя по обществената поръчка; договорите, в които са фиксирани технически изисквания; списък на актуализациите, промените и корекциите в системното и приложното програмно осигуряване и в управлението и настройките на апаратните средства, периферните устройства, средствата за достъп и консумативите за ТУМГ. Предоставена е възможност министърът на електронното управление и председателите на БИМ и БИС да могат със заповед да упълномощят компетентно лице от ръководството на съответната институция да ръководи дейностите, свързани с удостоверяване на типа на техническите устройства за машинно гласуване, посочват още от МЕУ.
Новата методика предвижда, че ако изисканите от МЕУ, БИМ и БИС информационни активи, в т.ч. системен и приложен софтуер, драйвъри, хардуер, средства и права за достъп, криптографски инструменти, консумативи и др., не бъдат предоставени от ЦИК, в цялост или отчасти, това задължително се вписва в Доклада за оценяване на съответствието и в решението за удостоверяване или неудостоверяване на съответствието.
Предвижда се лица, които са били ангажирани по един или друг начин в процесите по организиране, подготовка, инсталиране, настройване, параметризиране и логистика на ТУМГ или негови компоненти, да не могат да участват като наблюдатели в процеса на удостоверяване поради наличие на конфликт на интереси.
До 11 ноември т.г. всички заинтересовани страни могат да предоставят становище по проекта на методиката в деловодството на министерството или на e-mail: Mail@egov.government.bg.
По-рано днес от министерството съобщиха, че партиите, коалициите и инициативните комитети, регистрирани за участие в избори, вече имат възможност да обявяват дарителите си по електронен път чрез цифров сертификат. Това става възможно, след като „Информационно обслужване" надгради поддържания от Сметната палата Единен регистър по Изборния кодекс.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text