site.btaСлужители на природния парк "Шуменско плато" отбелязаха 43-годишнината от създаването му, заедно със скаутския клуб в града


Служителите на Природен парк "Шуменско плато" отбелязаха днес 43-годишнината от създаването му, заедно със скаутския клуб "Креслив орел" в града.
В Информационния център на парка скаутите участваха в интерактивни игри и научиха повече за флората, фауната и защитените видове в територията. По повод празника, младежите изработиха и подариха къщички, изработени от дърво, които са поставени на най-посещаваните от туристи места, като заслоните в парка, за да напомнят, че природата не трябва да се замърсява и всички са отговорни за нейното опазване. „След като се отвори вратата към съответната къщичка се вижда огледало. Посланието е всеки внимателно да огледа действията си за това доколко допринася за опазването на околната среда“, каза за БТА Ирина Павлова – главен експерт "Образователни дейности и публичност" в природния парк.
Скаутите обещаха днес да помаат и при обновяване на маркировката, и при разчистването на пътеки в парка. За служителите на природния парк днешният ден се оказа не само празничен, но и работен. Те отстраниха паднало дърво, препречващо пътя в района на заслон "Гроба на курсистите".
Общо 3 896 ха от Шуменското плато са обявени за защитена територия на 5 февруари 1980 година, за да се съхранят ценните растителни и животински видове, платовидния ландшафт и местата, подходящи за отдих и туризъм. Растителният свят в природния парк е представен от 550 вида висши растения, които са от 245 рода и 64 семейства. От тях 18 вида са включени в Червената книга на България. Зоолозите наблюдават в парка 109 вида гръбначни животни, сред които 28 вида бозайници, 61 вида влечуги и шест вида земноводни. Птиците са най-широко застъпената група в парка. Природните му дадености и непосредствената близост до областния град, както и изградената пътна и алейна мрежа, правят парка предпочитано място за отдих, спорт и туризъм. Шуменското плато е предпочитано от парапланеристи място. Пещерата "Бисерна" - най-дългата и най-красива пещера в природния парк, се отваря за посещения единствено през пролетта и есента. Тя е обитавана от 14 вида прилепи и е благоустроена по проект по ОП „Околна среда“, но основно се ползва за научни цели и редът за достъп до нея е съобразен с опазването на прилепите, припомниха на БТА от природния парк.
/ИС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text