site.btaАНА-МПА: Новите морски паркове са „историческа стъпка за защитата на нашите морета“, каза гръцкият министър на околната среда


Министърът на околната среда и енергетиката на Гърция Ставрос Папаставру подчерта днес значението на двата нови морски национални парка, обявени от премиера Кириакос Мицотакис (един в Южните Циклади и един в Йонийско море) за ефективна защита на моретата на Гърция и опазването на биоразнообразието. Това предаде за БТА гръцката агенция АНА-МПА.
„Морето е люлката на гръцката цивилизация и на нашата морска сила и е неразривно свързано с ядрото на нашата национална идентичност“, подчерта Папаставру по време на изява по телевизия Скай.
Той определи създаването на парковете като „историческа стъпка за защитата на нашите морета, с национално и човешко значение“. Той посочи, че общата площ на двата морски парка значително надвишава първоначалния ангажимент на премиера и възлиза приблизително на 27 500 квадратни километра.
Според Папаставру конкретното местоположение за двата парка е избрано, „тъй като са особено чувствителни екологични екосистеми“. Той посочи, че Гърция е дом на най-голямата популация в света на средиземноморския тюлен монах, който живее предимно в Южните Циклади.
„Морското биоразнообразие не е грижа само на малцина. То не е нещо, което засяга само учените – то засяга и жителите на нашите острови, нашите рибари, нашите деца. То засяга всички нас. То не е абстрактна концепция. То е ежедневието в Егейско и Йонийско море. То е нашият щит срещу климатичната криза и ни обединява“, заяви гръцкият министър на околната среда.
Той каза, че създаването на морските паркове разширява защитната мрежа върху 35% от териториалните води на Гърция – инициатива, която, както той каза, вече е получила положителна обратна връзка от екологични организации.
Папаставру подчерта, че инициативата позиционира Гърция като лидер на европейско ниво, тъй като задължението за създаване на морски паркове в до 30% от териториалните води до 2030 г. не само ще бъде изпълнено много по-рано - до 2026 г. - но и ще надхвърли целта, обхващайки 35% от гръцките води. Същевременно той изтъкна факта, че Гърция е първата страна членка на ЕС, която забранява дънното тралене като мярка за защита на морските екосистеми в особено деградирали райони - политика, възприета и от страни като Дания и Швеция.
Накрая, на въпрос за стабилността на гръцката електропреносна мрежа по време на горещата вълна, Папаставру заяви, че страната разполага с достатъчен капацитет, но също така и всички органи наблюдават непрестанно ситуацията в тясно сътрудничество и координация, за да се гарантира безпроблемното функциониране на електропреносна мрежа. „Не сме самодоволни; оставаме в постоянна готовност“, каза той.
(Това е новина от деня в Гърция, избрана от агенция АНА-МПА за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Гърция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
/ЕЩ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина