site.btaПодкрепа за включване на Косово в Адриатическата харта и осъждане на военната агреси в Украйна включва съвместното изявление след заседанието на А5 в Скопие


Срещата на министрите от Адриатическата харта (A5), която днес се провежда в Скопие, е завършила с приемане на Съвместно изявление от държавите членки, включващо послания за подкрепа за политиката на отворени врати на A5, чрез готовност за разглеждане възможно най-скоро на молбата на Косово за членство в Хартата, осъждане на руската военна агресия и подкрепа за Украйна, съобщават от Министерството на външните работи на Република Северна Македония.
Срещата беше председателствана от министъра на външните работи на Северна Македония Буяр Османи, а страната председателства инициативата тази година.
Във фокуса на дискусиите са били възможностите за засилване на политическата роля на А5 в контекста на актуалната ситуация в региона и предизвикателствата пред сигурността, а Османи е представил амбициозна цел – стартиране на процес за създаване на нова стратегическа концепция на А5, пише в съобщението.
„След две десетилетия съществуване, геополитическите обстоятелства в региона и извън него се промениха значително, особено след военната агресия на Русия срещу Украйна. Освен това A5 до голяма степен изпълни първоначалната цел, за която беше основана. Днес практически и трите държави-основателки, а и Черна гора, която по-късно се присъедини съм Хартата, са членове на НАТО. Нашата цел е да адаптираме A5 към настоящата ситуация и да засилим политическата му роля в посока на по-лесното справяне със съвременната предизвикателства по отношение на сигурността “, е заявил Османи.
Той е подчертал, че сред приоритетите на председателството на А5 са усилията за укрепване на координацията между страните от Хартата- членки на НАТО, по-голяма ангажираност и участие на държавите от А5, които не са членки на Алианса, както и разширяване на регионалното сътрудничество по актуални теми като хибридните и киберзаплахи, стратегически комуникации и др.
Адриатическата харта е основана през 2003 г. под покровителството на САЩ с цел да координира дейностите в подкрепа на страните кандидатки за членство в НАТО.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text