site.btaПедагогическата иновация „Маратон за герои“ вече четири години помага на ученици в България и чужбина, каза нейният създател доц. д-р Катя Симеонова


Образователната инициатива „Маратон за герои“ вече четири години помага на ученици в България и чужбина, каза за БТА създателят на инициативата доц. д-р Катя Симеонова.
Преподавателят в катедра „Начална училищна педагогика“ към Педагогическия факултет на Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“ участва в тридневна международна среща на учители и ръководители на неделни училища, ангажирани с обучение на деца от българските общности в Европа, която се състоя във висшето училище в старата столица.
През летния семестър на академичната 2024-2025 г. изявите на студентите, които са част от „Маратон за герои“, бяха свързани с 40-ата годишнина на катедрата, разказа доц. Симеонова. Тази педагогическа иновация се превърна в жив мост между поколения, училища, култури и граници. Инициативата стартира преди четири години в отговор на призива на международни организации като УНИЦЕФ и СЗО за психично здраве и подкрепа на децата по света във времената на ковид пандемията. Вече четири години тя е пътуване към всички, които вдъхновяват, възпитават и светят тихо зад кулисите на знанието - учителите и учениците на България в страната и чужбина, каза Катя Симеонова.
Само през този семестър, под знака на честванията на катедрата, „Маратон за герои“ събра над 150 деца и общо 15 учители, които гостуваха в Педагогическия факултет в рамките на два форума, един национален конкурс и награждаване на победителите, специално гостуване от класове на партньорски училища във Велико Търново, разказа доц. Симеонова. Присъствено бяха посетени над 70 ученици от начален училищен етап, а онлайн още над 120 ученици, включително в български неделни училища зад граница. Десетки студенти от образователните програми „Предучилищна и начална училищна педагогика“, „Начална училищна педагогика и чужд език“ и „Начална училищна педагогика и специална педагогика“ се включиха активно в подготовката и провеждането на събитията. Студенти от инициативата бяха домакини на 35 деца и петима учители от неделното училище „АзБуки“ в италианските градове Рим и Колеферо, във връзка с екскурзията им по националната програма на МОН „Образователни маршрути“. Два пъти посетих и две неделни училища във Виена, посочи доц. Симеонова.
Благодарение на „Маратон за герои“ е осъществена дарителска инициатива, предоставяща текстилни книжки по български народни приказки или теми от чуждоезиковото обучение, изработени от студенти на Педагогическия факултет. Те са подарени на всички участници в Седмата международна седмица – представители на неделни училища, приели студенти на ВТУ на практика по Еразъм през 2023-2024 година. Целта е чрез тях да се подпомогне обучението по български език на най-малките ученици в неделните училища в предучилищните групи от 4 до 7 години, обясни доц. Симеонова.
Създадена е мрежа от сътрудничества с учители от цялата страна и от неделни училища отвъд пределите на родината. С драматизация на български и на гръцки език по сборника „Ние, врабчетата“ на Йордан Радичков във филиала на неделно училище „Васил Левски“ в Йерапетра официално е закрит проекта „Слова с пера: Радичковите врабчета на остров Крит“ по националната програма „Неразказаните истории на българите“, в който доц. Катя Симеонова е основен сътрудник. В продължение на последните 6 месеца много други инициативи също изпълниха семестъра с живот, смисъл и устрем – от споделени уроци и творчески срещи до малки жестове на признание и обич един към друг, и към учителската професия, каза Симеонова. „Маратон за герои“ не е просто поредица от събития – това е движение, родено от вярата, че образованието има силата да променя животи, но насочено към бъдещето. Движение, което вярва, че всяко дете заслужава вдъхновен учител, а всеки учител – признание и подкрепа. „Маратон за герои“ продължава, защото образованието е дълъг път, а героите по него са навсякъде, допълни тя.
/АБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина