site.btaОт Българската православна църковна община „Св. св. Кирил и Методий“ в Хамбург обявиха предстоящите богослужения през месец май


От Българската православна църковна община (БПЦО) „Св. св. Кирил и Методий“ в германския град Хамбург представиха за рубриката „БГ Свят“ на БТА предстоящите богослужения през месец май.
„Христос Воскресе! Възлюбени в Господа братя и сестри, вестта за Възкресението носи радост и голяма утеха по целия свят, защото Божието обещание, че „в Христос всички ще оживеят“, е светлина и спасение за целия човешки род. Тази радост вярващият човек предвкусва по много личен начин във евхаристийното общуване със Създателя по време на Божествената света литургия, а Църквата Го възхвалява с молитвени песни. По примера и думите на псалмопевеца св. цар Давид и ние в храма желаем с едно сърце да славословим Господа през целия си живот (Пс. 103:33), да Му благодарим и да се веселим в Неговото Възкресение. Воистину Воскресе“, така започват своето съобщение от църковната община.
Големи и важни празници ще честваме през месец май заедно с нашите братя и сестри от берлинския престолен град. На 2 май Църквата наред със св. Атанасий Велики отбелязва и паметта на св. цар Борис-Михаил, който въвежда и утвърждава християнската вяра и славянобългарската писменост в пределите на българското царство. В тези паметни дни, когато в България отбелязваме и 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука, ще имаме радостта да се присъединим на 3 и 4 май към тържествените богослужения в германската столица за храмовия празник на енорията „Св. цар Борис“, която с широко отворени храмови порти ще посрещне в тези паметни дни мощите на св. Николай Мирликийски Чудотворец. Храмът в гр. Хамбург ще бъде отворен за поклонение и молитва, добавят от общината.
В съобщението е посочено също, че на 6 май, вторник, когато се отбелязва паметта на св. вмчк. Георги Победоносец, храмът в Хамбург ще бъде отворен за поклонение и молитва.
„В навечерието на храмовия празник на енорията ни в Хамбург ще имаме възможността да гледаме на 10 май от 15:00 часа местно време филма „Не затваряй очи“, а след прожекцията Ви каним в храма на вечерно богослужение по случай честването на паметта на „Св. св. Кирил и Методий“, което ще започне същия ден от 18:00 часа местно време. На 11 май Ви каним сърдечно на неделните богослужения по повод паметта на нашите небесни покровители св. Кирил св. и Методий Славянобългарски, които ще започнат в 8:30 часа местно време с утринно богослужение, а от 10:00 часа местно време камбанен звън ще предизвести началото на Божествената света литургия“, посочват от църковната община.
В същия ден, 11 май, от 12:00 часа местно време ще бъде благословена празничната трапеза, а от 13:00 часа местно време ще се състои и беседа от поредицата „Чудо голямо“:
„Ще се запознаем с основните идеи от Евангелието, на което светите братя Кирил и Методий са посветили целия си живот. В третото тримесечие ще беседваме за истините на нашата вяра, като задаваме важни въпроси, които са особено актуални в рамките на заобикалящия ни свят. В какво и Кого вярваме? Какви са доказателствата? Защо се съмняваме и грешно ли е това? Има ли спасение за душата и необходимо ли е да посещаваме храма? Бог навсякъде ли е?“.
Следващите събития за енорията в Хамбург са:
На 21 май, сряда, отбелязваме паметта на великите равноапостолни царе Константин и Елена. На този ден храмът ще отвори врати за поклонение и молитва, съобщават от църковната община.
На 24 май, Ден на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, ще бъде отслужен молебен с водосвет за здраве и успех на учители, ученици и за благоденствие на българското училище в гр. Хамбург.
На 29 май ще отбележим големия Господски празник Спасовден или Възнесение Господне, когато Синът Божий се възнася при Отца в Царството Божие, което Той направи до такава степен достъпно за човеците, „та всякой, който вярва в Него, да не погине, а да има живот вечен“ (Иоан 3:16), допълват от общината.
„Каним сърдечно всички, които ценят и пазят делото на светите братя Кирил и Методий в сърцата си, да се присъединят към празничните богослужения и да засвидетелстват благодарността си към тях, техните свети ученици и всички, които са допринесли за това Божието Слово да достигне до нас на разбираем български език“, завършват своето съобщение от Българската православна църковна община „Св. св. Кирил и Методий“.
В сайта на Българската православна църковна община „Св. св. Кирил и Методий“ в град Хамбург е представена следната информация за нея:
„Българската православна църковна община „Св. св. Кирил и Методий“ в град Хамбург (Die Bulgarische orthodoxe Kirchengemeinde "Die Heiligen Kyrill und Methodius"-Hamburg e.V.) принадлежи към Западно- и Средноевропейска епархия на Българската православна църква. Предстоятел на епархията с главно седалище в Берлин е митрополит Антоний.
На 11 май 2019 г. в хамбургския квартал Айлбек Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний отслужи тържествена архиерейска Света литургия и откри новата Българска църква в сградата на красивата Великденска църква. Това беше благословено събитие, плод на дългогодишна усилена работа на отец Кръстин Апостолов и църковното настоятелство на енорията, както и на множество доброволци, дарили труд, мисъл и средства. От основаването си през 2007 г. до пролетта на 2019 г. Българската православна църковна община „Св. св. Кирил и Методий“ в Хамбург беше „на гости“ в различни храмове, собственост на протестантската църква в града. Първите няколко години енорията празнуваше богослужения в Бугенхагенкирхе в Бармбек.
След това за няколко месеца беше приютена в църковна сграда на Рьонтгенщрасе, докато се премести в параклиса на гробището Дийбстайх. През месец ноември 2018 г. църковната община пое дългосрочно грижата за сградата на Остеркирхе в Айлбек. Благодарение на незаменимата подкрепа на проф. Герд-Винанд Имайер (почетен консул на България в Северна Германия) и г-жа Астрид Клайст (Пробст на Евангелска църква в Хамбург) българската община прие ключовете за новия си дом от пасторката Юта Юнгникел, чиято община ползваше сградата дотогава“.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина