site.btaПреди двадесет години совалката „Дискавъри“ извършва първи полет след катастрофата на кораба „Колумбия“ по програмата „Спейс Шатъл“

Преди двадесет години совалката „Дискавъри“ извършва първи полет след катастрофата на кораба „Колумбия“ по програмата „Спейс Шатъл“
Преди двадесет години совалката „Дискавъри“ извършва първи полет след катастрофата на кораба „Колумбия“ по програмата „Спейс Шатъл“
Кейп Канаверал, Флорида, (26 юли 2005 г.) Космическата совалка „Дискавъри“ излита от стартова площадка 39B в космическия център „Кенеди“ в Кейп Канаверал. Снимка: АП/Scott Audette

На 26 юли 2005 г. от космодрума в Кейп Канаверал, Флорида, американската совалка „Дискавъри“ е изстреляна успешно към Международната космическа станция (МКС). Това е първата мисия от програмата „Спейс Шатъл“ на Национална администрация по въздухоплаване и изследване на космическото пространство (НАСА) след катастрофата на кораба „Колумбия“ на 1 февруари 2003 г.

Командир на „Дискавъри“ е Айлийн Колинс, която е първата жена, управлявала совалка. Екипажът се състои от седем астронавти.  

Целта на мисията е да се доставят запаси на Международната космическа станция и да бъдат тествани нови техники за откриване и ремонтиране на повреди в орбита, четем в официалния сайт на НАСА. На 28 юли „Дискавъри“ успешно се скачва с МКС. В следващите дни се извършват научни експерименти и дейности по отстраняването на повреди по корпуса на совалката, възникнали по време на полета. На 9 август мисията завършва успешно, след като „Дискавъри“ се приземява във военновъздушната база „Едуардс“, Калифорния.

В емисиите на БТА четем за успешното изстрелване на совалката към МКС: 

Совалката Дискавъри полетя към Международната космическа станция

Кейп Канаверал, 26 юли 2005 г. /БТА/ В 14:39 по Гринуич совалката „Дискавъри“ бе изстреляна успешно към Международната космическа станция (МКС), предадоха световните агенции.

Мисията е изключително важна за Националното управление за аеронавтика и космически изследвания (НАСА). Тя е първата, откакто преди близо 2 години и половина совалката „Колумбия“ се разпадна сред пламъци над щата Тексас, минути преди да се приземи във Флорида. (…)

Мисията Дискавъри ще продължи 12 дни. В нея участват 7 астронавти – 2 жени и 5 мъже. Командир е 48-годишната Айлийн Колинс – първата и единствена засега жена, която е управлявала совалка и за която това е втори полет на отговорния пост. Колинс е избрана за командир още през януари 1990 г. Тя е пилот от ВВС на САЩ с много богат опит и общо 6280 летателни часа на борда на 30 различни вида летателни апарати. Колинс е прекарала и 537 часа в Космоса по време на общо 3 космически мисии.(…)

Скромна и решителна, тя е известна сред познатите си като жената с железните нерви. През 1999 г. нейното вродено спокойствие й помага да се справи с наистина трудна ситуация по време на първия си полет като командир на борда на совалката „Колумбия“. Това й спечелва прякора „Айлийн скалата“. Тя трябва да се пребори с повредата на два компютъра на борда на совалката точно по време на излитането и с изтичане на водород, заплашващо да й попречи да достигне орбита и да я принуди да кацне принудително. Единствено хладнокръвието на Колинс спасява тогава мисията от провал. (…)

Основният приоритет на мисията „Дискавъри“ след катастрофата с „Колумбия“ е сигурността. За целта 25-годишната совалка бе модифицирана, за да бъде осигурена безопасността на астронавтите в нея. Според НАСА известни рискове все пак съществуват. Астронавтите са подготвени да проверят кораба в Космоса, за да открият и да се опитат да поправят евентуални поражения, нанесени по време на изстрелването му. Външният резервоар на совалката е модифициран, за да бъдат намалени рисковете от пропуквания в неговата изолация. НАСА не може да гарантира, че парчета от изолацията няма да се откъснат при изстрелването, но смята, че размерите на тези отломки ще бъдат недостатъчни, за да нанесат поражения върху самата совалка. Именно парче от тази изолация е в основата на инцидента с „Колумбия“ през февруари 2003 г., припомня Франс прес.

Модифицираният външен резервоар съдържа и система за затопляне, която намалява риска от образуването на лед там, което също носи големи рискове. Набор от нови специални камери са монтирани по самата совалка и около площадката за изстрелване в космическия център Кенеди. Те проследяват изстрелването до момента, в който корабът се отдели от централния резервоар 8 минути  и 40 секунди след излитането. За да могат тези нови визуални методи да дадат най-добри резултати, НАСА се отказа от нощно изстрелване на совалката. Ако бъдат установени щети върху совалката, дължащи се на изстрелването, двама астронавти ще бъдат натоварени с мисията да излязат в Космоса със специална „монтьорска чантичка“, за да се справят с проблема.

Иначе като цяло астронавтите ще излязат в открития космос 3 пъти. По време на първото излизане японецът Соичи Ногучи и американецът Стивън Робинсън ще изпитат нови техники за поправка на термичния щит на совалката. Когато излязат в Космоса, те ще отворят „монтьорската чантичка“, която е с размерите по-скоро на куфар и е прикрепена към багажното отделение на космическия кораб. В нея ще има няколко образци от повредени конструктивни елементи на совалката. Астронавтите ще приложат върху тях два метода за ремонтирането им, като използват за целта почти същите инструменти, които използват обикновените монтьори на Земята. След като совалката се върне на Земята, експертите на НАСА ще изследват ремонтираните от астронавтите в открития космос конструктивни елементи и ще ги подложат на топлинни изпитания, за да преценят дали след ремонта те биха издържали на евентуално завръщане в земната атмосфера. (…)

Ако нещо се случи с „Дискавъри“, то ще даде още повече основания на критиците на този вид мисии да ги заклеймят. Не са малко специалистите в САЩ, които си задават въпроса защо НАСА и другите космически агенции трябва да харчат милиарди долари, за да изпращат хора в Космоса с изследователски цели, когато непилотираните  космически кораби вършат също толкова добра работа и са много по-евтини.

Флотилията от совалки на НАСА струва на агенцията годишно 4 милиарда долара, което е една четвърт от нейния 16-милиарден бюджет, припомня Ройтерс. Тези пари са критични за осъществяването на новата цел на НАСА, обявена от президента Джордж Буш на 14 януари 2004 г., която се състои в изтеглянето на совалките до 2010 г., построяването на техен достоен наследник и осъществяването на полети до Луната и Марс.

***

Астронавтите от „Дискавъри“ ще изпитат нови техники за поправка на термичния щит на совалката

Кейп Канаверал, 26 юли 2005 г. /БТА/ Съпругата на американския президент Лора и брат му Джеб присъстваха на изстрелването на совалката Дискавъри от полигона в Кейп Канаверал, щата Флорида, предаде Асошиейтед прес. Сред гостите имаше и конгресмени, както и близки на загиналите астронавти от совалките „Колумбия“ и „Чалънджър“.

„Дискавъри“ излетя в 14:39 ч. по Гринуич. В 14:48 ч. излезе в околоземна орбита.

Телевизионна камера, монтирана върху външния резервоар с гориво, излъчваше безпрецедентни кадри от издигането на совалката до орбита, а по-късно показа как тя се отдалечава, след като празният резервоар се отдели, за да изгори в атмосферата. (…)

По време на мисията астронавтите от „Дискавъри“ ще изпитат нови техники за поправка на термичния щит на совалката. Те ще прекарат в открития космос цял ден, през който с помощта на дистанционно контролирана механична ръка с дължина 15 метра ще прегледат за пукнатини най-уязвимите участъци на совалката – крилата и обшивката на носа.

Това е една много амбициозна мисия, една от най-сложните опитни мисии, организирани някога, цитира АФП думите на заместник-директора на НАСА Бил Реди.

Ако по време на изследванията екипажът открие повреда на совалката, НАСА трябва или да реши да я ремонтира, или, което е по-вероятно, да прехвърли екипажа в Международната космическа станция. Там астронавтите ще трябва да останат поне месец до излитането на совалката „Атлантис“. И двата сценария са много опасни. Заради тези рискове днешното изстрелване на совалката бе по-официално и сериозно от обикновено. Този път НАСА няма да организира традиционното парти по случай  успешното изстрелване.

***

Совалката „Дискавъри“ успешно се скачи с Международната космическа станция

Москва, 28 юли 2005 г. /БТА/ Совалката Дискавъри се скачи с Международната космическа станция в 14:17 часа българско време, информираха световните агенции.

Скачването бе извършено ръчно от командира на совалката Айлийн Колинс.

„На американските совалки няма автоматична система за скачване, както на руските космически кораби, затова участието на човека е задължително“ – поясниха специалисти от Центъра за управление на полетите (ЦУП) в Москва, цитирани от ИТАР-ТАСС.

Отварянето на преходния люк между МКС и совалката е предвидено за 16:19 часа българско време, отбелязаха представители на ЦУП.

„През това време трябва да се съединят совалката „Дискавъри“ и МКС, да се провери херметичността на съединението и да се изравни налягането между станцията и совалката“ – поясниха от групата на НАСА в Корольово.

Екипажът на МКС – руският космонавт Сергей Крикальов и американският астронавт Джон Филипс, използва две цифрови камери, едната с 400-милиметрова леща, а другата с 8-милиметрова леща, за да заснеме външната част на совалката... Преди скачването на МКС и „Дискавъри“ совалката бе обърната странично към станцията, за да се осигури по-добра видимост на екипажа на МКС, който имаше за задачата да направят подробни дигитални снимки, да ги свалят след скачването и да ги изпратят за анализ на Земята. Снимките ще са с такава резолюция, сякаш са правени от човек, стоял само на няколко сантиметра от совалката. (…)

„Дискавъри“ носи за МКС 15 тона полезен товар, а също жироскоп, който ще замени повредения през март. Не на последно място с „Дискавъри“ пристига и екипаж от седем астронавти – две жени и петима мъже.

Когато совалката Дискавъри бе само на 1520 метра от МКС, командирът на совалката Айлийн Колинс поздрави колегата си от МКС Сергей Крикальов с думите: „Вашата станция изглежда много красива отвън.“ Колинс каза още, че гори от нетърпение да се срещне с екипажа на МКС, цитира Асошиейтед прес думите на американската астронавтка.

***

Совалката „Дискавъри“ се приземи благополучно в Калифорния

База Едуардс, Калифорния, 9 август 2005 г. /БТА/ Американската космическа совалка „Дискавъри“ кацна благополучно във военновъздушната база „Едуардс“ в щата  Калифорния, предадоха информационните агенции. „Дискавъри“ и седемчленният й екипаж прекараха в орбита 14 дни. Повечето им задачи през този период бяха посветени на сигурността. Приземяването на совалката бе първоначално планирано за  вчера, но бе отложено заради неблагоприятни климатични условия. Днес отново се оказа невъзможно кацането във Флорида, затова совалката се насочи към базата „Едуардс“ в Калифорния. Тя се приземи по тъмно, оставяйки светла диря в небето. НАСА осъществи основната цел на мисията – безопасно излитане и кацане на совалката, но парчетата от термоизолационния щит и външния резервоар, които се отчупиха при излитането, показаха, че проблемът, довел до гибелта на „Колумбия“, не е решен. Това е първият полет на совалка след катастрофата на „Колумбия“. (…)

***

„Дискавъри“ се завърна успешно, но бъдещето на совалките остава несигурно

База Едуардс, Калифорния, 10 август 2005 г. /БТА/ „Дискавъри“ се завърна успешно на Земята, след като измина 93 милиона километра и се завъртя 219 пъти около нашата планета. Въпреки успешния финал, многото технически проблеми по време на 112-та мисия на американска совалка поставиха на преден план въпроса за несигурното бъдеще на совалките, предадоха световните агенции. (…)

Преди две години и половина трагедията със совалката „Колумбия“ показа слабостите на този вид космически превозни средства. „Колумбия“ се разпадна при завръщането си към Земята, защото при изстрелването й се отчупи парче от външния й резервоар. То разкъса крилото й и доведе до прегряването на совалката при навлизане в земната атмосфера. Седемчленният екипаж загина.

След злополуката НАСА инвестира 1 милиард долара, за да подобри сигурността на совалките си. Изстрелването на „Дискавъри“ на 26 юли обаче показа, че американската космическа агенция трябва да положи още усилия в тази насока. Същата повреда, каквато имаше и при „Колумбия“, сполетя и „Дискавъри“. Парче от изолацията на външния резервоар с тегло 450 грама се отчупи, но за щастие не успя да удари совалката. НАСА обаче обяви, че прекратява полетите на совалките си, докато не разреши проблема с падащите парчета от резервоара. Няколко екипа от инженери сега ще изследват защо продължават да падат парчета  от външния резервоар въпреки направените подобрения. До една седмица експертите ще направят първите си изводи по въпроса. (…)

През 2004 г. президентът на САЩ Джордж Буш обяви космическите планове на страната. Совалките ще излязат от употреба през 2010 г. Те ще бъдат заменени с ново космическо транспортно средство, което ще може да върне американците на Луната и ще отведе хората и на Марс Но МКС зависи от совалките, защото те са единствените космически кораби, способни да пренесат големи компоненти в космоса. Това означава, че доизграждането на МКС – проект, засягащ 16 нации – е поставено под съмнение. Досега станцията е сглобена едва наполовина. Процесът бе забавен след злополуката с „Колумбия“. (…)

Командирът на „Дискавъри“ Айлийн Колинс заяви по време на същата пресконференция, че САЩ не трябва да се отказват от космическите изследвания. Изследването на космоса ще подобри живота на Земята, заяви Колинс. Тя помоли обществеността да подкрепи НАСА в тази насока. Някои хора мислят, че трябва да прекратим полетите със совалки, защото имахме два инцидента с тях, но има и хора, които вярват в тази мисия и ние ще я продължим, допълни Колинс. (…)

Екипажът на „Дискавъри“ бе поздравен от президента Буш. Това е голямо постижение, важна стъпка за НАСА, за да си възвърне доверието на американския народ и да започне прехода към нова мисия, заяви президентът на САЩ. (…)

И въпреки че бъдещето на совалките е все още неясно, всички са единодушни, че Дискавъри изпълни основната си мисия – да достави оборудване и полезен товар на МКС и да поправи повредените съоръжения там. (…)

/ДС/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 09:09 на 27.07.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация