site.btaРойтерс: Израелците се чувстват под обсада от глобалния антисемитизъм след атаките във Вашингтон


Жителят на Йерусалим Зив Халсбанд се буди с новините, че са били убити двама служители на израелското посолство във Вашингтон. Зив, който е разработчик на софтуер стига до обезпокоително заключение: Евреите не са в безопасност никъде.
„Надяваме се, че Тръмп ще продължи да ни помага и да ни защитава, особено в САЩ. И ние искаме да сме сигурни, че уверено можем обикаляме света“, казва Халсбанд, танков офицер по време на войната в Газа, в която е тежко ранен.
Служителите на израелското посолство – млада двойка, която скоро щяла да се сгоди, бяха убити от нападател във Вашингтон, окръг Колумбия в сряда вечерта, докато излизали от Еврейския музей на около два километра от Белия дом.
Единственият заподозрян, идентифициран като 30-годишния Елайъс Родригес от Чикаго, започнал да скандира „Освободете Палестина, Освободете Палестина“, след като бил задържан, казва началникът на Столичната полиция във Вашингтон Памела Смит.
Според израелския министър на външните работи Гидеон Саар стрелбата е директен резултат от „токсичните антисемитски подстрекателства срещу Израел и евреите по света“ след атаката на „Хамас“ срещу Израел през октомври 2023 година.
Саар заяви на пресконференция, че антисемитските подстрекателства са дело на лидери и официални представители от множество страни и международни организации, особено от Европа.
ВОЙНАТА В ГАЗА
При атаката на „Хамас“ срещу израелски общности близо до границата с Газа бяха убити около 1200 души и бяха взети 251 заложници, според израелски данни.
Сухопътната и въздушна офанзива, която Израел започна след това, принуди почти цялото 2,3-милионно население на Газа да напусне домовете си и причини смъртта на повече от 53 000 палестинци, според здравните власти в Газа.
Възможно е в резултат от стрелбата във Вашингтон израелският премиер Бенямин Нетаняху и крайнодесните му партньори да възприемат по-твърдолинейна позиция по отношение на конфликта в Газа, както и да се засилят симпатиите към Израел на западните съюзници, които оказват натиск срещу Нетаняху да облекчи блокадата на хуманитарните помощи за опустошената от войната територия.
Стрелбата също така със сигурност допълнително ще ожесточи дебатите в САЩ и в други страни относно войната в Газа, която поляризира непоколебимите поддръжници на Израел и пропалестинските демонстранти.
Нетаняху каза, че е шокиран от „ужасяващите антисемитски“ убийства, които по думите му са се случили на фона на атмосфера на засилващ се антисемитизъм и враждебност срещу Израел.
„Свидетели сме на ужасяващата цена на антисемитизма и на безконтролното подстрекателство срещу Държавата Израел“, заяви той.
През цялата война той твърди, че критиките трябва да бъдат насочвани срещу „Хамас“, а не срещу Израел, тъй като израелската страна се опитва да защити гражданите си и да се бори срещу растящия антисемитизъм.
Лидерите на Великобритания, Канада и Франция казаха тази седмица, че неотдавнашната ескалация на конфликта от страна на Израел е „изцяло непропорционална“.
СОЦИАЛНИ МЕДИИ
Жертвите Ярон Лишински и Сара Лин Милгрим са били местно наети служители, казва израелското външно министерство. Според различните застъпнически групи, към които двамата принадлежали, те се опитвали да насърчават помирение между израелците и палестинците.
Бившият израелски посланик в САЩ Майкъл Орен, който е бил цел на осуетен опит за убийство от страна на Иран по време на мандата си, казва, че подстрекателството в социалните медии е променило нивото на заплаха по време на трудните времена на пропалестински протести в кампусите на американски университети.
„И честно казано ние трябва да помислим като страна как можем да се борим срещу това подстрекателство в социалните медии, защото това е сериозна заплаха. И тя води до систематично дехуманизиране на евреите, и ние знаем до какво води това“, добавя той.
Някои израелци са особено обезпокоени, че убийствата са се случили пред еврейския музей.
„Това е еврейски музей, което означава, че омразата за евреите и омразата за Израел са приравнени. И е тъжно, че ние трябва да се борим срещу това“, казва жителят на Йерусалим Уди Цемач.
Тридесетгодишният израелец Авия Леви е стигнал до заключението, че е твърде рисковано да напуска Израел.
„Аз съм израелец и това ме кара да се страхувам. Страхувам се да се кача на самолет. Страхувам се. Имам деца, това просто ме кара да се страхувам“. (БТА)
(Превод от английски език: Владимир Арангелов)
/ГГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина