site.btaБългарският национален тим по баскетбол за момчета до 16 години продължава без загуба на Евро 2022

снимка: Международна федерация по баскетбол/ ФИБА

Българският национален отбор победи Чехия с 87:64 (18:17, 19:13, 23:8, 27:26) в третия си двубой от груповата фаза на Европейското първенство за момчета до 16 години, дивизия Б, което се провежда в София. Воденият от селекционера Юлиян Аладжов състав продължава без поражение на шампионата и си осигури място на четвъртфиналите. За съперника загубата бе първа след две победи на старта.

Ключова за успеха на българския тим в зала „Универсиада“ беше третата четвърт, в която националите направиха серия от 16:0 и вкараха 23 срещу само 8 точки за противника.

Българският състав натрупа 7 точки аванс още в средата на първата четвърт, която приключи при резултат 18:17. Последва честа размяна на водачеството преди със серия от 10:0 националите да поведат с 37:30 на почивката. При подновяването на играта разликата достигна 23 точки в полза на България. Серия от 16:0 за националите им донесе преднина от 55:32 по малко от 3 минути преди края на третата четвърт. Чехия не успя да отговори на представянето на българските момчета, които водеха с 60:38 преди финалните 10 минути. Най-голямата разлика в мача достигна 27 точки.

Най-резултатен за България беше Александър Гавалюгов с 25 точки, 2 борби и 8 асистенции. Станислав Хинков добави 16 точки, 2 борби и 2 асистенции, а с 14 точки и 8 борби за успеха се включи Теодор Трифонов.

За Чехия с 15 точки завърши Якуб Шевчик.

В последния си двубой от група В утре (16 август) от 18:15 часа националният отбор на Бължария ще играе срещу състава на Люксембург.

Към 11:09 на 03.10.2022 Новините от днес