site.btaЖътвата в Бургаско е към края си, добивите са по-скоро средни към ниски, каза председателят на местния съюз на зърнопроизводителите


Жътвената кампания в Бургаско е към края си. През тази година добивите са по-скоро средни към ниски, каза за БТА председателят на регионалния клон на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България Александър Сотиров. По думите му причина за това са продължителното сухо време и липсата на възможности за напояване. В районите, в които паднаха слани, земеделските производители в момента прибират между 200 и 300 килограма пшеница на декар. При рапицата се прибират около 200 килограма на декар, каза Сотиров.
"През тази година имаме много сухи месеци. Валежите спряха още в средата на май. Това се отразява изключително лошо на пролетните култури, които прибираме в момента. Толкова сухо време не е имало от много години и това предвещава провалена кампания по прибиране на реколтата", добави още Александър Сотиров.
Той изрази мнение, че през тази година засегнатите от пожари земеделски площи ще бъдат повече спрямо предходни години. Към момента обаче все още няма обобщени данни за това, каза председателят на местния съюз на зърнопроизводителите.
Прогнозите за реколтата от слънчоглед не са добри
Сухите и горещи месеци юни и юли предвещават ниски добиви на слънчоглед в Бургас. Според Александър Сотиров очакванията са те да достигнат до едва 70 - 80 килограма на декар. "Възможно е на отделни места да бъдат отчетени по-високи стойности, но за съжаление общата картина със слънчогледа в областта е такава. Наистина не помним толкова сухо и горещо време", допълни Сотиров.
Пред БТА той прогнозира, че заради променящия се климат, характеризиращ се с все по-дълги и сухи периоди, много от земеделците, които традиционно се занимават с отглеждането на слънчоглед в Бургаско, ще се откажат от тази култура, заменяйки я с други.
Относно системите за напояване той каза: "За съжаление в област Бургас липсва необходимата инфраструктура за качественото напояване - нямаме достатъчно водоеми, а в последните години сме изправени и пред сериозна липса на дъждове. Качественото напояване изисква време и усилия и от сектора, и от държавата. При липсата на вода обаче сме с вързани ръце".
/ВЙ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина