site.btaМасови разпродажби на дълговите пазари след влизането в сила на новите мита върху вноса в САЩ


Дълговите пазари по света са сцена на масови разпродажби на държавни ценни книжа, предават информационните агенции.
Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ през последните дни се покачва, докато цената им спада. Това се случва на фона на засилени продажби от страна на хедж фондове в условията на налагане на по-високи мита върху вноса в САЩ, отбелязва Ройтерс.
Тези държавни облигации на САЩ се определят като т.нар. сигурно убежище за инвеститорите в условията на пазарни сътресения, посочват анализатори.
На вторичния пазар лихвите по американския 10-годишен дълг достигнаха равнище от 4,5 на сто. Това стана въпреки очакванията на пазарите за възможно понижение на основните лихви от страна на Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ.
Доходността по 10-годишните държавни облигации на САЩ се повиши с 16 базисни пункта в азиатската търговия и с повече от 50 базисни пункта спрямо нивото им, отчетено в понеделник, до 4,41 на сто.
На този фон тридневното покачване, с близо 60 базисни пункта, на доходността по 30-годишните американски правителствени облигации надхвърли нивото от 5 процента.
Доходността на британските дългови книжа също нарасна, като тази по 30-годишните облигации (gilt) скочи до най-високото си ниво от 1998 година. Те последваха увеличаването на доходността на 30-годишните американски облигации, която нарасна на фона на новите мита върху вноса в САЩ, които влязоха в сила тази сутрин.
Пазарните лихви по тези британски книжа нарасна до 5,507 на сто рано тази сутрин, което представлява увеличение с 16 базисни точки спрямо вчерашните нива, надминавайки предишния многогодишен връх от 5,472 процента, отчетен през януари.
В понеделник доходността по тези облигации нарасна с почти 19 базисни точки, което беше най-голямото й еднодневно увеличение от октомври 2022 г., когато бившият британски премиер Лиз Тръс предложи неуспешния си "мини-бюджет".
Разпродажбите обхванаха и дълговите книжа на Япония, като доходността на 30-годишните книжа скочи до 21-годишен връх, посочва Ройтерс
"Това се дължи на нивата на волатилност, (подобни на тези - бел. ред.) които наблюдавахме по време на Глобалната финансова криза и в началото на пандемията от КОВИД-19". Това посочва Марк Елуърти, един от водещите мениджъри в подразделението на "Банк ъв Америка" (Bank of America) в Австралия. Той посочи, че е възможна реакция от страна на централните банки, ако тази тенденция продължи.
/ПИП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина