site.btaМексиканските фермери настояват президентът да определи гарантирани цени на зърното, за да защити сектора
Мексиканските фермери призоваха президента на страната да определи гарантирани цени за царевицата, пшеницата и соргото, заявявайки, че правителствената намеса е от жизненоважно значение за противодействие на резкия спад на международните цени на зърнените култури и избягване на "необратими" икономически щети, предаде Ройтерс.
Фермерите страдат от растящите производствени разходи, предизвикани от войната в Украйна, казаха представители на производители от 22 щата на пресконференция пред националния дворец в Мексико сити. В съчетание с резкия спад на международните пазари на зърно, производителите отчаяно се нуждаят от помощ, посочиха те.
В директна молба към президента Андрес Мануел Лопес Обрадор, производителите призоваха за незабавна намеса, за да се определи цената на царевицата на 7000 песо (402,90 долара) за тон, пшеницата на 8000 песо (460,45 долара) на тон и соргото на 6500 песо (374,12 долара) на тон.
Те също призоваха за възстановяване на кредитните програми и повече секторни инвестиции, като проекти за хидравлична инфраструктура за напояване.
Без правителствена подкрепа цените на храните в Мексико могат да скочат до небето, предупредиха производителите.
"Това ще има необратимо икономическо въздействие", заяви Ераклио Родригес, базиран в Чихуахуа производител на царевица от Националния фронт за спасяване на мексиканското поле.
Международните фючърсни договори за зърно се понижиха през последната година. Най-активният договор за царевица на Чикагския борд по търговия затвори в понеделник при 5,97-1/2 долара, което е спад от около 19,5 на сто спрямо този период миналата година. Пшеницата затвори при 6,24 долара за бушел, близо 43 на сто по-ниско през същия период.
Правителството предоставя известна подкрепа на фермерите, включително безплатна програма за торове за по-малки производители, но някои експерти в сектора казаха, че това не е достатъчно.
"Мексиканските фермери са в неизгодно положение с вноса от САЩ, тъй като Вашингтон предоставя огромни субсидии на американските фермери. Ако наистина искаме да постигнем напредък в продоволствената сигурност, имаме нужда от повече държавна помощ", коментира Раул Уртеага, основател на консултантската група "Глобал агротрейд адвайзърс" (Global Agrotrade Advisors).
/СС/
news.modal.header
news.modal.text