Асоциация “Общество и Ценности” – Прессъобщение

site.btaАсоциация “Общество и Ценности”: Становище

Асоциация “Общество и Ценности”: Становище
Асоциация “Общество и Ценности”: Становище

ДО:

НАТАЛИЯ КИСЕЛОВА, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА 51-во НАРОДНО СЪБРАНИЕ

КОМИСИЯТА ПО КОНСТИТУЦИОННИТЕ И ПРАВНИ ВЪПРОСИ, ВОДЕЩА

КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД

КОМИСИЯ ПО ДЕМОГРАФСКАТА ПОЛИТИКА, ДЕЦАТА И СЕМЕЙСТВОТО

НАРОДНИТЕ ПРЕДСТАВИТЕЛИ ОТ 51-во НАРОДНО СЪБРАНИЕ

КОПИЕ ДО: ПРЕЗИДЕНТА НА РБ

МЕДИИТЕ

 

СТАНОВИЩЕ - ПЕТИЦИЯ

 

ОТ 36 ГРАЖДАНСКИ И РОДИТЕЛСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И 2776 ГРАЖДАНИ 

за отхвърляне промените в чл. 1 в обединения Законопроект за изменение и допълнение на Семейния кодекс, с вх. № 51-553-37-21 от 16.04.2025 г., 

създаващи правна възможност за узаконяване на еднополовите съжителства и родителство

 

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,

Силно безпокойство будят предложените промени в Семейния кодекс, свързани с разширяването на обхвата му в чл. 1  с “правото на личен и семеен живот”. Това се прави в обединения законопроект[1] за т.нар. споделено родителство с вх. № 51-553-37-21, който съвсем скоро предстои да гласувате на второ четене.

С тези промени се отваря широко вратата за узаконяване на различните форми на съжителства, включително хомосексуалните съжителства и отглеждането на деца от еднополови двойки. Това пряко засяга правата на най-уязвимите – нашите деца – и тяхното естествено право да имат и да познават своите майка и баща.

Включването на това право по никакъв начин няма да защити децата родени извън брак. Българското законодателство и Конституцията вече осигуряват равна защита на всички деца, независимо от семейния статус на техните родители.[2]

Детето не е вещ, на която възрастните да имат право. Родителството[3] не е право, а е дар и отговорност, която се гради върху приемането на детето и зачитането на неговите права и най-добрия му интерес.  Детето е същество, със собствени права, вкл. правото да има и да познава своите майка и баща. Незачитането на правото на детето да има връзка с двамата си родители нарушава най-добрия му интерес и се отразява върху неговото израстване, емоционално и психично здраве и развитие.

Ако България узакони фактическото съжителство за хетеросексуалните двойки тя ще трябва да легализира и хомосексуалните съжителства[4].  Това е в разрез с Конституцията на България, която определя брака като съюз между мъж и жена и не допуска осиновяването на деца от еднополови двойки. То противоречи и на решенията на Конституционния съд  за значението на пола, в които съдът потвърждава свързването на родителството с баща-мъж и майка-жена[5]. Ще бъдем принудени да обърнем гръб на принципи в правото, които отразяват националната ни идентичност, ценности и волята на голяма част от народа ни[6].

Хетеросексуалните връзки се различават съществено от еднополовите, включително по техния репродуктивен потенциал. Именно поради тази обективна разлика, законът ги третира различно, отчитайки интереса на детето, както и дългосрочното благо и устойчивостта на обществото.

Предложените промени[7] се явяват троянски кон за редефиниране на брака и родителството.

Призоваваме Ви да защитите естественото право[8] на децата да имат и да познават своите майка и баща, като отхвърлите предложените промени[9] , отварящи широко вратата за узаконяване на еднополовите съжителства и родителство!

 

С УВАЖЕНИЕ,

  1. СДРУЖЕНИЕ АСОЦИАЦИЯ ОБЩЕСТВО И ЦЕННОСТИ, МИХАЕЛА ДЖОРГОВА
  2. СДРУЖЕНИЕ НАЦИОНАЛНА АСОЦИАЦИЯ ПОХОД ЗА СЕМЕЙСТВОТО, ИВАЙЛО ТИНЧЕВ
  3. ГРАЖДАНСКО СДРУЖЕНИЕ СПРАВЕДЛИВОСТ, АДВ. ДИНЬО БОЗАДЖИЕВ
  4. СДРУЖЕНИЕ ИЗБОР ЗА ЖИВОТ, ДИЛЯНА НИКОЛОВА
  5. ФОНДАЦИЯ АКТУАЛНИ МЛАДЕЖИ, ИЛИЯН ЕВТИМОВ
  6. ФОНДАЦИЯ ПЪТ КЪМ ЧОВЕКА, ИВАН РАДИЧЕВ
  7. ФОНДАЦИЯ ЗА ПРЕВЕНЦИЯ В КОМУНИКАТИВНОТО И ПСИХИЧНОТО РАЗВИТИЕ НА ДЕЦА – ЖУЖЕРЧЕ, Д-Р СТЕФКА ГИГОВА
  8. ФОНДАЦИЯ ВЪЗСТАНОВИ ЖИВОТ, ДЖОШУА ИЛИЕВ
  9. ГРАЖДАНСКИ ФОРУМ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕТЕТО И СЕМЕЙСТВОТО
  10. БЪЛГАРСКИ РОДИТЕЛСКИ ЦЕНТРАЛЕН КОМИТЕТ, ЛЮДМИЛА ДУКОВА
  11. КАУЗА СЪБУДИ СЕ, ИВАН РАДИЧЕВ
  12. ИНСТИТУТ ЗА ПРИНЦИПИ НА ПРАВОТО, адв. ЛЪЧЕЗАР ПОПОВ
  13. ФОНДАЦИЯ ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ВСЕКИ, РОСЕН ЙЕРОТЕЕВ
  14. ФОНДАЦИЯ ХИП – БЪЛГАРИЯ, ПАВЕЛ ИВАНОВ 
  15. СДРУЖЕНИЕ АГЕНЦИЯ ЗА ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ, ИВАНКА ГЬОБЕКЛИЕВА 
  16. БЪЛГАРСКА ХРИСТИЯНСКА МЕДИЦИНСКА АСОЦИАЦИЯ, Д-Р КИРИЛ СВИЛЕНОВ
  17. ФОНДАЦИЯ БЪЛГАРИЯ СИ СТРУВА, ЛИГИЯ МЛАДЕНОВА
  18. ГРАЖДАНСКА ИНИЦИАТИВА НА РОДИТЕЛИТЕ – ПАЗАРДЖИК, ГРОЗДАНА ЯНТРОВА
  19. СДРУЖЕНИЕ МЕЖДУНАРОДЕН ПРАВЕН ЦЕНТЪР- ILAC, ГИНКА ХРИСТОВА
  20. СДРУЖЕНИЕ НОВ ЖИВОТ, ДИМИТРИНА ИВАНОВА
  21. СДРУЖЕНИЕ АСОЦИАЦИЯ ЗА ДОМАШНО ОБРАЗОВАНИЕ, ПЕТЪР ПОРУМБАЧАНОВ
  22. СДРУЖЕНИЕ АДВОКАТИ ЕВРОПА, ЛЪЧРЗАР ПОПОВ
  23. ДВИЖЕНИЕ БЪЛГАРСКО СЕМЕЙСТВО, ЕМИЛИЯ СИДЕРОВА
  24. МЕЖДУНАРОДНА АГЕНЦИЯ ЗА ИНТЕГРАЦИЯ, РАЗВИТИЕ И УСПЕШНА СЪДБА (ФОНДАЦИЯ МАРИУС), БОЖАНА ЖДРАКОВА 
  25. СДРУЖЕНИЕ ЕВРОПЕЙСКИ ИНСТИТУТ ЗА РАЗВИТИЕ, ТОДОР БАЛТОВ
  26. НАЦИОНАЛНА ГРУПА ДЕЦАТА НА БЪЛГАРИЯ, ДОЦ. СИЛВЕНА ДОРОСТОЛСКА И Д-Р ПОЛИНА СТАВРЕВА 
  27. ФОНДАЦИЯ СЕД, ИВАН СТОИЦЕВ
  28. ОРГАНИЗАЦИЯ ЗА ЗАКРИЛА НА БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ, СТЕФАН ПЕТРОВ
  29. НАЦИОНАЛЕН ИНСТИТУТ ЗА КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО, СТОЯН КУНГАЛОВ
  30. ПРАВОСЛАВНО МЛАДЕЖКО СДРУЖЕНИЕ „СВЕТИ ЙОАН РИЛСКИ“, ЛЮБОМИРА НУЦОВА 
  31. НАЦИОНАЛНА АСОЦИАЦИЯ БЪЛГАРСКО ЧЕРНОМОРИЕ, ИВЕЛИНА ВОЙНОВА
  32. СДРУЖЕНИЕ КОНСЕРВИТЕ, ИЛИЯ ТЕНЕВ
  33. СДРУЖЕНИЕ ВЯРА И ПРОСВЕТА, ДИМИТРИНКА СИМЕОНОВА
  34. СДРУЖЕНИЕ РОД ИНТЕРНЕШЪНЪЛ, ДАВИД АЛЕКСАНДРОВ
  35. АЛИАНС НА ГРАЖДАНИТЕ НА БЪЛГАРИЯ, АНГЕЛ ГАДЖЕВ
  36. БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА МЛАДЕЖТА И СПОРТА, МИНКО МИНКОВ

В ПРИКАЧЕН ФАЙЛ ПРИЛАГАМЕ ИМЕНАТА НА 2776 ГРАЖДАНИ ПОДКРЕПИЛИ ТЕКСТА НА ПЕТИЦИЯТА ПО-ГОРЕ НА ПЛАТФОРМАТА ГРАЖДАНИ В ДЕЙСТВИЕ В ПЕРИОДА ОТ 13 ДО 27 МАЙ, 2025 г.

Петицията “ЗАЩИТИ ДЕЦАТА - КАЖИ “НЕ" НА ЕДНОПОЛОВОТО РОДИТЕЛСТВО!” е достъпна в Интернет на: https://civilactionbg.com/campaign/помогни-да-защитим-децата-и-семейство/

София, 27.05.2025 г.

 

[1] https://www.parliament.bg/bg/bills/ID/166330

[2] Конституцията на РБ, чл. 47, ал. 3 „Децата, родени извън брака, имат равни права с родените в брака.“ Семейния кодекс, чл. 2, ал. 2 „Децата, родени в брака, и децата, родени извън брака, имат равни права.“ Той регулира подробно установяването на произход (чл. 60–65), упражняването на родителски права, издръжката (чл. 139–152) и наследствените права — без разлика между брачни и извънбрачни деца. Закон за закрила на детето(ЗЗДет) чл. 3, ал. 2: „При осъществяване на закрила на детето държавата и обществото зачитат равенството на всички деца.“ Включва забрана за дискриминация по какъвто и да е признак, включително по семейно положение на родителите. Граждански процесуален кодекс (ГПК) – Процедурите по установяване на произход (чл. 329–333) и издръжка (чл. 329–331) не правят разлика между деца, родени в брак или извън него. Законът за наследството (чл. 5 и чл. 9) не съдържа разлика в наследствените права между брачни и извънбрачни деца — всички деца наследяват равни дялове. В Наказателния кодекс глава „Престъпления против брака, семейството и младежта“ няма разлика в защитата на децата според произхода им; например, престъпления като изоставяне, неплащане на издръжка, малтретиране — важат за всички деца (чл. 182, чл. 187, чл. 190-192). Закон за защита от дискриминация (чл. 4 ал. 1 и ал. 2)- забранява дискриминация на основата на „лично и обществено положение“, което обхваща и произхода от брак или извънбрачна връзка.

[3] Използването на термините „родителство“, „семеен живот“ без наличието на правна дефиниция и приравняването на раздялата с развода в чл. 59 ал. 2 също ще наложи признаване на всички видове съюзи и средства за възпроизвеждане, в разрез с Конституцията и обществения ред.

[4] В свое изявление от 01.07.2008г. Комисията за защита от дискриминацията посочи, че ограничаването на фактическите съжителства да бъдат регламентирани само до хетеросексуалните е форма на пряка дискриминация и е в разрез с вътрешното и международно право. https://www.sva.bg/кзд-препоръчва-включване-на-еднополо/  

Още повече въз основа правото на „личен живот“ в чл. 8 от Конвенцията за правата на човека ЕСПЧ в свое решение (по дело №40209/20, от 05.09.2023 г. на Д. Коилова и Л. Бабулкова срещу България), поиска страната ни правно да регламентира съюза на лица от един и същи пол.

[5] Решение № 13 на КС от 27.07.2018г. и решение №15 на КС от 26.10.2021г.  

[6] Според проучване на Тренд, възложено от Центъра за дясна политика, 77% са против осиновяването на деца от еднопоови двойки, а 75% са против еднополовия брак. https://dnes.dir.bg/obshtestvo/izsledvane-bogatstvo-danatzite-trend-26524842

[7] Освен промените в чл. 1, в чл. 59, ал. 2, втори вариант на ПП ИТН – приравняване на раздялата с развода също отваря врата за узаконяване на съжителствата вкл. еднополовите. 

Предлаганите промени в чл. 1 СК нарушават принципа на правната сигурност като основен принцип на правовата държава. Понятието „право на личен и семеен живот“ няма легално определение в българското законодателство и е отворено към много различни тълкувания, включително такива, извън установената у нас концепция за семейство (фактически съжителства, еднополови двойки, „алтернативни“ форми на родителство и др.). Въвеждането му в чл. 1 на СК ще създаде несигурност относно приложното поле на закона и ще постави под съмнение това кои отношения се считат за „семейни“. Създава се опасност от противоречива съдебна практика. Подкопава се предвидимостта на правната уредба, в разрез с изискванията за яснота и стабилност на правната система, което е недопустимо особено в чувствителни области като семейните отношения.

Правото на личен живот е признато от основните международни актове за защита правата на човека (чл. 8 от ЕКЗПЧОС), както и от Конституцията на РБ (чл. 32), които имат непосредствено действие. Според решенията на ЕСПЧ понятието личен живот не подлежи на изчерпателна дефиниция. 

[8] Правата на децата са защитени и от международното право във Всеобщата декларация за правата на човека, Международният пакт за граждански и политически права, Хартата на основните права на ЕС,  Конвенцията за правата на детето и др. Последната изрично признава правото на детето да запази своята самоличност, семейни връзки и да има контакт с родителите си. Тя посочва, че там където осиновяването се допуска висшите интереси на детето трябва да бъдат от първостепенно съображение, а не интересът на осиновителите.

[9] Освен промените в чл. 1, в чл. 59, ал. 2, втори вариант на ПП ИТН – приравняване на раздялата с развода също отваря врата за узаконяване на съжителствата вкл. еднополовите.

 

 

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 09:14 на 29.05.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация