site.btaКултура под заплаха: Филмаутор с открита декларация до институциите


Сдружението апелира за незабавни действия за решаване на проблема с авторските права
Сдружението на филмовите автори Филмаутор изпрати официална декларация до председателя на Народното събрание, до народните представители и до министъра на културата, с призив за незабавни действия по прилагане на българското и европейското законодателство, защитаващо авторските права в аудиовизуалния сектор.
Миналата седмица Съдът на Европейския съюз наложи глоба от 2 милиона евро на България заради забавеното въвеждане на Директиви 2019/789 и 2019/790 – ключови правила в областта на авторското право, които бяха формално транспонирани у нас едва през декември 2023 г.
„Когато законите не се прилагат, държавата на практика толерира нарушението. България остава единствената страна в ЕС, в която филми се препредават напълно безплатно, в ущърб на авторите и продуцентите. Това е недопустимо“, се казва в декларацията на Филмаутор.
Според Филмаутор, проблемът не е само правен, а и системен. Бизнесът с платена телевизия в България е отчел рекордни приходи от 501,9 млн. лв. за 2023 г., бележейки ръст от 13,7% спрямо предходната година (данни от Годишния доклад на Комисията за регулиране на съобщенията).
Въпреки този ръст, създателите на филмово съдържание продължават да не получават справедливо възнаграждение за използването на своите произведения при препредаване – в нарушение на Закона за авторското право и европейските изисквания.
Филмаутор настоява за:
Спешно прилагане на закона в областта на препредаването;
Възстановяване на баланса между ползватели и творци;
Създаване на работещ механизъм за договаряне на тарифи между организациите за колективно управление на права (ОКУП) и ползвателите;
Реален административен контрол от страна на Министерството на културата – не само върху ОКУП, но и върху нарушителите.
„Творците са двигател на развитото общество. Без справедливо възнаграждение за техния труд, културата ни остава без бъдеще“, заявяват от сдружението.
Към декларацията са приложени и писма от международни организации като SAA (Society of Audiovisual Authors) и AGICOA, които също апелират българските институции да спазват своите ангажименти към защитата на интелектуалната собственост.
Пълен текст на декларацията:
Декларация
Култура под заплаха
Уважаема госпожо председател на Народното събрание,
Уважаеми дами и господа депутати,
Уважаеми господин министър на културата,
В развитите общества законите се спазват. Пак там на авторските права се гледа като на инвестиция, която стимулира творческите индустрии и допринася за икономически растеж.
Иска ни се и България да бъде такава държава. Питаме се кога и у нас тези ценности ще бъдат осъзнати и приложени?
Миналата седмица страната ни беше глобена от съда на ЕС да заплати 2 000 000 евро за ненавременното въвеждане на Директиви 2019/789 и 2019/790 - правила в областта на авторското право, в сила у нас от 01.12.2023г. За съжаление, година и половина след приемането им констатираме, че те не се прилагат спрямо филмовите автори и продуценти.
Възмутително е пренебрежителното отношение на отговорните институции към проблема, свързан със спазването на авторските права у нас – нали все пак липсата на адекватно законодателство или неговото неприлагане „не застрашава пряко човешкото здраве и не причинява вреди на околната среда“?[1]
Нашата диагноза е една: държавата толерира ситуацията. Когато един закон не се прилага с години и администрацията бездейства, само този извод е възможен. Така е с правата за препредаване на филми у нас - България продължава да е единствената страна в ЕС, в която тези произведения се ползват безплатно, в нарушение на българското и европейско законодателство. Касае се за бизнес, който генерира приходи от платена телевизия в размер на на 501,991 млн. лв. за 2023г. и отбелязва ръст в размер на 13,7% спрямо предходната година[2].
Държавата е задължена да създаде условия организациите за колективно управление на права /ОКУП/ да действат в интерес на правоносителите, в това число да предвиди функциониращ механизъм за договаряне на тарифи – проблем, който у нас е констатиран от години, касае всички организации и все още няма решение. Вместо това Министерство на културата иска да се освободи от задълженията си да упражнява административен контрол над нарушителите на ЗАПСП и да контролира единствено ОКУП. Подобно отношение е безотговорно.
Настояваме за спешни мерки, които да обезпечат прилагане на закона в областта на препредаването и за възстановяване на баланса на интересите между ползватели и творци.
Очакваме незабавни действия. Нека не забравяме, че творците са двигател на развитото общество и че без справедливо възнаграждение за тях, няма бъдеще за културата ни.
[1]Република България “поддържа по-специално, че частичното транспониране на тази директива не застрашава пряко човешкото здраве и не причинява вреди на околната среда, нито води за Съюза до загуба на собствени ресурси. Фактът, че посочената директива е най-малкото частично транспонирана, намалявал вредата за частните и обществените интереси, а следователно и тежестта на допуснатото неизпълнение на задължения” – Решение на Съда на ЕС по дело C‑198/23 -https://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=299092&pageIndex=0&doclang=bg&mode=lst&dir=&occ=first&part=1&cid=706037
[2]Според Годишния доклад на КРС за 2023г. „ обемът на общите приходи с включени приходи от пакетни услуги от платена телевизия продължава да нараства и през 2023 г. възлиза на 501,991 млн. лв., като отбелязва най-значителният ръст от 2018 г. насам – в размер на 13,7%, спрямо предходния едногодишен период“ - https://crc.bg/files/Annual_Report_CRC_2023.pdf
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина