site.btaОБНОВЕНА Парламентът гласува създаването на електронен регистър на арбитражите към Министерство на правосъдието


Парламентът гласува създаването на електронен регистър на арбитражите към Министерство на правосъдието. Това стана с приетия на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за международния търговски арбитраж. Законопроектът бе гласуван със 143 гласа "за" и четирима "въздържали се". Вносител на промените е Министерският съвет.
С гласуваните изменения вписването на постоянните арбитражни институции и арбитрите във въпросния регистър става задължително. В доклада на водещата комисия по конституционни и правни въпроси се посочва, че с измененията се предлага решенията, постановени от арбитражни институции или арбитри, които не са вписани в регистъра, да се считат за нищожни, като информацията относно идентификацията на арбитража, юридическото лице, към което е създаден, както и данните за арбитрите да бъде публично достъпна. С текстовете се въвежда изискване арбитърът да не е осъждан за банкрут, обявен в несъстоятелност или лишен от професионални права.
Със законопроекта се създава възможност за провеждането на арбитражни заседания чрез конферентна връзка и се засилва защитата при връчване на съществените за производството документи, особено спрямо физически лица, като се предвижда връчване чрез нотариус или частен съдебен изпълнител и се ограничават фикциите за връчване. В допълнение към търсената защита се предвижда, че арбитражните решения ще влизат в сила само след връчване и на двете страни, и се въвежда изискването за водене на електронно деловодство и електронни досиета в арбитражното производство, се посочва в доклада на комисията.
Петър Петров от "Възраждане" заяви, че между първо и второ четене на законопроекта ще предложат да бъде дадена възможност гражданите да поискат временно спиране на вече издадени арбитражни решения. Колегата му Цвета Рангелова посочи, че със законопроекта се решава един проблем, който съществува от години и е довел до просперитет на така наречената имотна мафия. С този законопроект се дава възможност да се затегнат мерките по регулацията на така наречените арбитражни съдилища, които са алтернативен начин на уреждане на определен вид спорове, отбеляза Рангелова.
Александър Рашев от "Има такъв народ" отбеляза, че ще подкрепят законопроекта. Той посочи, че приложното поле на тези нови изменения не обхваща само имотната мафия, а е много по-широко.
Министърът на правосъдието Георги Георгиев посочи, че по същество през последните години заради пропуски в законодателството са се нароили 40 броя арбитражни институции, 600 са арбитражните решения, постановени през последните три години, за които е събрал информация от съдилища, като наред с утвърдените няколко установени институционални арбитражи, са се нароили много други, в резултат на което видяхме случая с 90 годишната дама, чиито апартамент бе отнет в София.
В момента в България е много по-лесно да отвориш арбитраж, отколкото да откриеш квартален магазин от гледище на регулации, добави министър Георгиев. Затягаме драстично режима за контрол на Министерството на правосъдието върху тези институции. Създава се възможност за достъп до електронните партиди за делата, които се водят от тези арбитражи, затягат се изискванията по отношение на това, кой може да бъде арбитър, посочи Георгиев.
Улесняваме достъпа за защита от Върховния касационен съд като премахваме срока за сезиране, когато се касае за нищожно решение. Предвиждаме намаляване на таксите при предявяване на иска, което ще стане с изменение на тарифата от страна на Министерския съвет и възможността ВКС да констатира нищожност и служебно, когато е сезиран с иск за отмяна на друго основание, посочи Георгиев.
Правосъдният министър отчете, че се забелязват и злоупотреби по отношение на корпоративни спорове. Задълбочаваме защитата, както и възможността окръжният съд да задълбочи проверката си при издаване на изпълнителен лист и на следващо място възможност за последващ контрол от страна на инспектората, включително възможност за заличаване на арбитража от страна на министъра на правосъдието. Той изрази надежда преди ваканцията парламентът да е приел първата от стъпките по отношение на борбата с имотната мафия.
/МК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина