site.btaОБНОВЕНА Изложби и научни конференции са акценти в Националната програма за отбелязване на 150-годишнината от гибелта на Васил Левски


Изложби и научни конференции са сред акцентите в Националната програма за отбелязване на 150-годишнината от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски, която беше представена днес в галерия „Средец“ на Министерството на културата.
„България днес е една страна, раздирана от конфликти. Българският народ е разделен по всякакви възможни теми. Задаваме темата и народът вече е разделен. Имаме обаче едно нещо, което може да ни обедини и това е Васил Левски. Надали някой може да пренебрегне факта, че ние днес нямаше да сме тук, ако не беше Васил Левски. Днес е моментът, в който всички ние трябва да се замислим за неговото дело, но и за неговите идеали. Да ги вземем вътре в нас, защото те ще ни помогнат да успеем да се справим с това тежко време, в което живеем. Днес повече от всякога ние имаме нужда от обединение и няма нищо по-добро, което може да ни обедини, от паметта на Апостола“, каза министърът на културата Найден Тодоров.
По думите му отбелязването на 150-ата годишнина от гибелта на Васил Левски може да бъде едно начало за ново развитие на нашия народ - не икономическо, не социално, а вътре в нашите сърца.
„Да се сетим, че всички принадлежим заедно към една нация, към един народ, към една държава и да се борим заедно. Всъщност, възловата дума е „заедно“ и това е била възловата дума и в неговите послания“, коментира Найден Тодоров.
Тази седмица се очертава като изключително наситена, много динамична и емоционално изпълнена и с преклонение, и с признателност, каза заместник-министърът на културата Пламен Славов.
Документална изложба „Аз съм Левски!“ ще бъде открита на 16 февруари в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ). В експозицията са включени над 100 документа и снимки от българския исторически архив и от Отдел „Ориенталски сбирки“ на Националната библиотека, свързани с делото на Васил Левски. Сред тях са записки, излезли изпод ръката на Апостола и препис от протокола със смъртната му присъда от 15 януари 1873 г. Националната библиотека ще покаже и оригинала на личния бележник на Апостола на свобода, който е национална реликва и се съхранява в трезора на Българската народна банка.
„Тази година сме се насочили към работата с деца. Ще има две ателиета, засега заложени в проекта, но при заявен интерес сме в готовност да ги направим и в по-широк формат. Това са работни ателиета, в които заедно със Стефан Пеев, типограф и създател на дигитален шрифт на Васил Левски, ще пишем с почерка на Левски“, каза директорът на НБКМ доц. Красимира Александрова. Тя допълни, че благодарение на финансовата подкрепа на Министерството на културата, за трети пореден път ще бъде подготвен нов тираж на електронното издание на тефтерчето на Левски, което е с QR код.
В неделя, на 19 февруари, ще бъде представена мултимедийна експозиция „Изповедта на Левски“ в „Квадрат 500“. „Нейните автори са продуцентът Иво Милев и режисьорът Димитър Гочев. Това е много рядък случай за Националната галерия, която работи с авторско изкуство, че по-важен е субектът на това произведение – самият Васил Левски, отколкото неговите автори“, посочи директорът на Националната художествена галерия (НХГ) Ярослава Бубнова. Тя коментира, че експозицията е ориентирана към различни публики, но в най-голяма степен се предвижда да се подкрепи интереса на по-младото поколение.
Изложбата „Бунтът на духа - основна сила по пътя към свободата“, която бе открита в началото на месеца в галерия „Средец“, също ще може да бъде разгледана и през почивните дни тази седмица, съобщи Пламен Славов.
В сряда, 15 февруари, в галерията ще се състои и награждаването на националния конкурс „Аз съм Левски“. „Това са деца, ученици от първи до 12 клас в клубовете „Млади възрожденци“. Те са около 300 в цялата страна, обхващат наистина цялата държава. Получихме от тях изключително интересни работи“, коментира председателят на Общобългарския комитет „Васил Левски“ Васил Василев. Той разказа, че подготовката за отбелязването на 150-годишнината е продължила повече от година. „И мога с удовлетворение да кажа, че надали ще има населено място в България, в което да не бъде почетена“, допълни Василев.
Заместник-председателят на фондация „Васил Левски“ проф. Пламен Митев съобщи, че предстои провеждането на научна конференция на тема „Васил Левски и националноосвободителното дело в Македония“. Тя се организира със съдействието на организацията, а в нея ще участват Македонският научен институт и Историческият музей в град Разлог.
„Убедени сме, че тази конференция ще даде възможност да се проследи как заветите на Васил Левски са продължени от следващите поколения в името на присъединяването на онези територии, които остават по силата на Берлинския договор извън пределите на Княжество България“, коментира проф. Пламен Митев. Той припомни, че годишнината от гибелта на Васил Левски е била отбелязана и в рамките на научна конференция, организирана от Българската академия на науките (БАН) и Софийския университет „Св. Климент Охридски“, която се е състояла на 6 февруари.
Сред инициативите, с които се отбелязва 150-ата годишнина от гибелта на Васил Левски, е и „150 урока за Апостола“ на Националния музей „Васил Левски“ в Карлово, съобщи неговият директор Дора Чаушева. „Те ще са на живо и онлайн, на живо в музея и на живо в училище“, каза тя и допълни, че онлайн уроците се състоят както в България, така и в чужбина.
Чаушева посочи, че няколко изложби на музея тази година ще пътуват из територията на цялата страна, а „Бунтът на духа - основна сила по пътя към свободата“ ще гостува на Българския културен институт в Прага на 3 март.
„През тази година ще организираме поредния семинар с участието на студенти и докторанти от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“ и Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) на тема „Памет за Апостола“, допълни Дора Чаушева.
На 19 февруари от 17:00 ч. в храм „Света София“ ще бъде отслужена панихида в памет на йеродякон Игнатий - Васил Левски, коментира архимандрит Василий, протосингел на Софийската света митрополия.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text