site.btaВ историческия „ден на четиримата папи“ - 27 април 2014 г., за светци са обявени Йоан Двайсет и трети и Йоан Павел Втори

В историческия „ден на четиримата папи“ - 27 април 2014 г., за светци са обявени Йоан Двайсет и трети и Йоан Павел Втори
В историческия „ден на четиримата папи“ - 27 април 2014 г., за светци са обявени Йоан Двайсет и трети и Йоан Павел Втори
Ватикана (27 април 2014) Папа Франциск обявява двамата си предшественици Йоан Двайсети и трети и Йоан Павел Втори за светци на безпрецедентна церемония по канонизация, която стана още по-историческа заради присъствието на почетния папа Бенедикт Шестнайсети. (AP Photo/Domenico Stinellis)

Блажените Йоан Двайсет и трети и Йоан Павел Втори са обявени за светци на Римокатолическата църква на 27 април 2014 г. в историческия „ден на четиримата папи“. В церемонията, състояла се на площад „Свети Петър“ във Ватикана освен действащия по това време папа Франциск участва и неговият предшественик и наследникът на Йоан Павел Втори - почетният папа Бенедикт Шестнайсти.

За първи път в над 2000-та история на Римокатолическата църква са канонизирани едновременно двама понтифекси.

Двамата папи са обявени за светци в присъствието на около 800 000 вярващи от целия свят, 93 чуждестранни делегации, от които 31 водени от държавни и правителствени ръководители, сочи информация на отдел „Справочна“ на БТА.

От България участва президентът Росен Плевнелиев, както и бившият министър-председател Симеон Сакскобургготски. 

След тази канонизация провъзгласените за светии папи стават 82, като се започне от Свети Апостол Петър.

Житията на двамата нови светии са белязани от тесните им връзки и искреното им приятелство с България.

Йоан Павел Втори е първият папа, посетил България. През 2002 г. той избра датата 24 май за тази визита по случай празника на Светите братя Кирил и Методий, апостоли на славянските народи. 

Йоан Двайсет и трети обаче е познат като „българският папа“.

Епископ Анджело Джузепе Ронкали, бъдещият папа Йоан Двайсет и трети е апостолически пратеник в България от 1925 до 1934 г. с мисия за преодоляване на разделението между местните католици от двата обреда.

Той завинаги остава с прозвището „българският папа“ заради пословичната си любов към България, останала в сърцето му от годините, в които е представлявал у нас Светия престол.

През 1925 г. първото място, където Анджело Ронкали отсяда след пристигането си в България като апостолически визитатор и апостолически делегат е Апостолическата екзархия в столицата.

Анджело Ронкали остава в България близо 10 години, в продължение на които той опознава страната и установява връзки на уважение и обич с българския народ. Той обикалял непрекъснато страната, срещал се с хората, които споделяли с него проблемите си, а Ронкали правел, каквото е по силите му, за да помага на нуждаещите.

Особено голяма дейност Анджело Ронкали развива след катастрофалното земетресение в Чирпан през април 1928 г., когато организирал набирането на хуманитарна помощ за пострадалите. През 1930 г. той помага за възстановяването на разрушените от Чирпанското земетресение храмове в Раковски „Пресвето Сърце Исусово“, „Св. Архангел Михаил“ и „Непорочно Зачатие Богородично“. Името му се свързва с редица религиозни, хуманитарни и политически инициативи в полза на България, сред които са подкрепата му за прокудените след войните българи от Македония и Одринска Тракия и защитата на българската национална кауза в чужбина.

Той бил важен съветник и на царската фамилия. Свързан с тясно приятелство с Йоана Савойска, Анджело Ронкали е сред организаторите на брака ѝ с българския монарх Борис Трети през 1930 г.

През 1931 г. Анджело Ронкали създава Апостолическата делегация в България, просъществувала до 1948 г. През 1934 г. е издигнат за титулярен архиепископ на Месембрия (Несебър) и апостолически легат в Турция и Гърция със седалище в Истанбул.

Преди да напусне България архиепископ Анджело Ронкали произнася проповед на 25 декември 1934 г. за Рождество Христово, в която се обръща към множеството хора, дошли да го изпратят, с думите: „Ако някой от България мине близо до моя дом, било през нощта или по време на трудности в живота си, винаги ще намери на моя прозорец една запалена свещ. Нека почука, нека почука! Никой няма да го запита дали е католик или православен, достатъчно е, че е брат от България. Нека влезе и там ще го посрещнат две широко разтворени братски ръце и едно топло приятелско сърце“.  

На 28 октомври 1958 г., след смъртта на папа Пий  Дванайсети, кардинал Анджело Ронкали е избран за негов наследник под името Йоан Двайсет и трети. Той вече е на 77 години и мнозина смятат, че ще бъде един "преходен папа", който просто ще продължи политиката на своя предшественик. Но вместо това, той започва реформи в Католическата църква. Основното му постижение е свикването на 11 октомври 1962 г. на Втория Ватикански събор, който премахва литургията на латински и подобрява отношенията между католицизма и други религии, в това число юдаизма. Той внася съвсем нов стил както в управлението на църквата, така и като лично поведение на върховните понтифекси. Премахва множество формалности във Ватикана, посещава сиропиталища, болници, старчески домове и затвори. Той е първият папа, който след 1870 г. излиза от Рим и пътува на поклонение с влак до Лорето и Асизи. Папа Йоан Двайсет и трети е известен и като първият папа, възприел неофициален начин на говорене. Наричат го и „Добрият папа“ или „Папата на диалога“ заради добротата му, отварянето на църквата към хората и диалога с другите религии и култури.

След кратко боледуване папа Йоан Двайсет и трети умира на 3 юни 1963 г. Частица от мощите му се намира в католическия храм „Свети Йосиф“ в София, дарение от Йоан Павел Втори при посещението му в България.

Преди сто години, в „Български бюлетин“ БТА съобщава за назначаването на Анжело Ронкали в България:

Рим, 2 март 1925 г. /Стефани/ Н. П. Анжело Ронкали е назначен за викарий в България. 

***

Рим, 8 април 1925 г. /Стефани/ Папата прие апостолическия инспектор в България монсеньор Ронкали.

Беатификацията на Папа Йоан Двайсет и трети е извършена на 3 септември 2000 г. от папа Йоан Павел Втори. Година по-късно във Ватикана е представена кореспонденция на Анжело Ронкали от неговия български период. За събитията пише в емисиите „Международна информация“ и „Радиотелевизионен мониторинг“:

В Рим официално са представени писмата на папа Йоан ХХIII, намерени в българския държавен архив

Радио „Дойче веле“, "Хроника", 17 януари 2001 г., 12:54 часа. Водеща Биляна Михайлова: В българския държавен архив са намерени над 70 писма на папа Джовани ХХIII, които историците в Италия оценяват като съществен принос за историята на католицизма. Тази кореспонденция бе представена официално в Рим. Оттам информира Антоанета Николова.

Антоанета Николова: Анджело Джузепе Ронкали, станал в края на 50-те години папа Йоан ХХIII, е прекарал в България почти 10 години. (…) Намерената в софийските архиви кореспонденция показва, че освен свидетел на българските събития бъдещият папа е и активен участник. Той се явява като защитник на католическото малцинство и важен съветник на царската фамилия. Свързан е с тясно приятелство с Йоана Савойска и е сред организаторите на брака й с българския монарх Борис III.

Ролята му на защитник на българските католици и представител на Ватикана е деликатна в контекста на националистичните настроения от онова време, става ясно от намерените писма.  Те били адресирани до холандеца Дамян Телен, тогавашен епископ на Никопол. В тях папският наместник споделя факти и мнения за развоя на събитията в България и нелеките отношения с управляващата коалиция. От споделеното проличава, че Ватиканът не гледал с добро око на православния брак на българското царско семейство и още по-малко на покръстването в православната църква на престолонаследника. Писмата били съхранявани от Евгений Босилков, екзекутиран по-късно от комунистическия режим и канонизиран от Ватикана като мъченик, жертва на комунизма. Преди екзекуцията му били конфискувани от комунистическата милиция и останали неизвестни до днес. Намират ги неотдавна представители на българската католическа църква в Рим.

Кореспонденцията, която ще влезе в архивите на Ватикана, се оценява от италианските историци като значителна за изясняване на отношенията между българската държава и католическа църква, както и за свободата на вероизповеданията.

И докато тече процедурата по канонизацията на папа Йоан Двайсет и трети, в началото на април 2005 г. умира папа Йоан Павел Втори. Веднага след кончината му се заговаря и за неговата канонизация:

Йоан Павел Втори, канонизирал най-много светци от предшествениците си, може да се присъедини към техния списък

Ватикана, 4 април 2005 г. /Дьони Барне от АФП/ Йоан Павел Втори, който е канонизирал най-много светци от предшествениците си, може бързо да се присъедини към техния списък, тъй като ден след смъртта си вече беше наречен "Йоан Павел Втори Велики." Това е титла, с която църквата удостоява канонизираните папи.

Кардинал Анджело Содано беше първият, който лансира хипотезата за канонизирането на покойния папа. "Йоан Павел Втори Велики почина със "спокойствието на духа на светците", каза кардиналът в неделя сутрин на литургията на площад “Свети Петър”, отслужена в памет на Йоан Павел Втори. (…)

***

Хиляди вярващи настояват Йоан Павел Втори да бъде незабавно канонизиран

Ватикана, 8 април 2005 г. /БТА/ Част от хората сред множеството на площад Свети Петър настоя със скандирания Йоан Павел Втори да бъде незабавно канонизиран, предаде Франс прес. Това стана малко преди края на заупокойната литургия на погребението на папата.

Ленти с надпис "Санто субито" /Светец веднага/ се появиха над главите на поклонниците, а същите думи бяха скандирани от хиляди хора, което за кратко прекъсна траурната церемония.

След това литургията бе възобновена с литания към Света Богородица.

***

Италианската преса се включи в призива за незабавна канонизация на папата

Рим, 9 април 2005 г. /БТА/ Италианските вестници излязоха днес със заглавия на първа страница, които повтарят лозунгите на множеството на площад Свети Петър вчера - "Санто субито!" /Светец веднага!/ -  искане за незабавното канонизиране на Йоан Павел Втори, предаде Франс прес. (…)

Папа Йоан Павел Втори е обявен за блажен на 1 май 2011 г. След още две години – във втората половина на 2013 г. е определена и датата на канизацията на двамата: 

Папите Йоан Павел Втори и Йоан Двадесет и трети ще бъдат канонизирани за светци на 27 април догодина

Ватикана, 30 септември 2013 г. /БТА/ Папа Йоан-Павел Втори и папа Йоан Двадесет и трети ще бъдат канонизирани за светци на 27 април идната година, предадоха Франс прес и ДПА. Новината съобщи папа Франциск.
На 27 април 2014 г. Римокатолическата църква отбелязва празника на Божието милосърдие, въведен от папа Йоан-Павел Втори.

Светските имена на двамата папи, оглавявали Римокатолическата църква през 20-и век, са Карол Войтила и Анджело Джузепе Ронкали. Полякът Войтила ръководи църквата от 1978 г. до 2005 г., а италианецът Ронкали - от 1958 г. до 1963 г.

Първият в историята на Църквата полски папа ще бъде канонизиран за рекордно кратко време - само девет години след смъртта си. Приемникът на Йоан-Павел Втори - папа Бенедикт Шестнайсти - реши да не спазва задължителния срок за беатификация и канонизация на предшественика си.

Папа Франциск направи нововъведения, за да бъде канонизиран блаженият папа Йоан Двадесет и трети, без да чака да бъде установено извършено от него чудо. (…) Той остава в съзнанието на поколенията главно като пастир, близък до хората, непринуден и със силно развито чувство за хумор, напомнящ донякъде днешния папа Франциск.

Интересни инициативи съпътстват канонизацията:

Поляк ще измине пеша 2000 километра, за канонизацията на папа Йоан-Павел Втори

Борки, 23 март 2014 г. /БТА/ Тръгнал от северната част на Полша маратонецът Пьотър Курило, който е на 42 години, ще измине 2000 километра пеша за канонизацията на папа Йоан-Павел Втори на 27 април във Ватикана, когато Римокатолическата църква отбелязва празника на Божието милосърдие, въведен от Йоан-Павел Втори.

По пътя си Пьотър Курило ще се моли за мира в света и най-вече в Украйна, предаде Франс прес.

"Други ще отидат в Рим с автобус, влак или самолет. Аз съм маратонец, така че мога да отида само ходейки", посочва Курило.

След себе си той тегли каручка на колела, в която носи необходимото му за из път, а през нощта - спи в нея. Цялата е облепена със снимки на папата. (…)

Пьотър, който е наричан от приятелите си "стоманения бегач", е тръгнал на 15 март от североизточната част на Полша, където Карол Войтила е карал каяк по време на ваканциите си в този красив район на езера и гори преди през 1978 година да стане папа Йоан-Павел Втори. (…)

***

Реставриран „ранен папамобил“ потегля към Рим

Илменау, 10 април 2014 г. /БТА/ Ентусиаст от Германия е вдъхнал нов живот на стар полски автомобил, използван навремето от бъдещия папа Йоан Павел Втори, и планира да потегли с возилото от комунистическата ера към Рим, предаде ДПА.

Години преди да бъде избран за папа през 1978 г., като архиепископ на Краков Карол Йозеф Войтила редовно обикаля епархията със синята „Варшава“.

Возилото - лицензирана версия на руския автомобил „Победа“, в продължение на 35 години гние в хамбар, преди да попадне в ръцете на настоящия си собственик Марек Шрам. Германецът го получава заедно с цялата оригинална документация.

Ранният „папамобил“ е сменил много собственици, преди да бъде закупен от Шрам през 2012 г. Возилото дори е предлагано на търг от „Кристис“, но не намира купувач.

Марек Шрам е вложил около 2500 часа от времето си, за да реставрира близо 60-годишния полски автомобил до "почти оригиналното му състояние". (…)

Шрам ще тръгне от Илменау, Германия, и по пътя си ще мине през полските градове Гданск, Варшава и Вроцлав. 

***

Историческа церемония за канонизация очаква двама забележителни папи 

Ватикана, 25 април 2014 г. /Алвизе Армелини от ДПА/ Двама от най-харизматичните съвременни лидери на Римокатолическата църква ще бъдат бъдат признати за светци в края на седмицата на церемония, която се очаква да привлече поне един милион вярващи.

На Йоан Павел Втори, роден в Полша като Карол Войтила, се приписва заслугата, че е допринесъл за рухването на комунизма по време на служението си като папа в периода 1978-2005 г. Йоан Двадесет и трети, роден като Анджело Ронкали в Италия, става известен като "добрия папа Йоан", докато ръководи Ватикана от 1958 до 1963 г.

"Съвместното им канонизиране ще бъде, смятам, послание за църквата: тези папи бяха забележителни, и двамата", каза през юли Франциск, обяснявайки решението си.

Никога досега двама папи не са били канонизирани заедно. И нито един папа не е издиган в такъв сан от канонизацията през 1954 г. на Пий Десети, който е начело на църквата от 1903 до 1914 г. (…)

"Двама живи папи и двама папи, които ще бъдат провъзгласени за светци: в Рим ще имаме събитие, което е безпрецедентно в историята", заяви вчера монсеньор Либерио Андреата, който е част от ватиканския организационен комитет.

Силно популярни, Войтила и Ронкали имат доста различен профил, при все че може да се каже, че те са споделяли загриженост за съдбата на потисканите, енергичен мисионерски дух и силни антивоенни настроения. (…)

"Събирането на тези двама папи е равносилно на призив за единство между либералното и консервативното крило в църквата", написа изтъкнатият специалист по Ватикана Джон Л. Алън младши в американския ежедневник "Бостън глоуб". (…)

***

Площад „Свети Петър“ препълнен на историческия ден на четиримата папи

Ватикана, 27 април 2014 г. /БТА/ Десетки хиляди вярващи изпълниха площад "Свети Петър" в Рим за историческия "ден на четиримата папи", предаде Асошиейтед прес.

Папа Франциск и оттеглилият се папа Бенедикт Шестнайсти ще отслужат заедно тържествената меса за обявяване на Йоан Двадесет и Трети и Йоан Павел Втори за светци. Това е първата в историята на католическата църква канонизация едновременно на двама папи и първият случай на едновременно служение на действащ и оттеглил се папа. (…)

Духовниците, които ще участват в церемониите са около 6000, от които 150 кардинали и 1000 епископи, предаде ДПА.

Службата ще започне в 10:00 ч местно време (11:00 ч българско време) и ще трае около два часа. (...)

След (...) формулата за канонизиране (...) до олтара ще бъдат поднесени реликви от двамата новопровъзгласени светци. За папа Йоан Павел Втори това ще бъде капка кръв (...). За Йоан Двадесет и трети реликвата ще бъде парченце кожа (...). 

***

Папа Франциск провъзгласи за светии Блажените папа Йоан Двадесет и трети и папа Йоан Павел Втори 

Ватикана, 27 април 2014 г. /Специално за БТА от Христо Петров/ Над милион поклонници и туристи от цял свят се стекоха днес на площад "Свети Петър" във Ватикана, за да станат свидетели на канонизирането за светии на Блажените папи Йоан Двадесет и трети и Йоан Павел Втори.

Това бе уникално в над двехилядолетната история на Римокатолическата църква събитие, не само защото в лоното на светците едновременно влязоха двама понтифекси, но защото това стана с участието на двама живи предстоятели на Църквата - папа Франциск и почетния папа Бенедикт Шестнадесети.

На церемонията присъстваха 93 чуждестранни делегации, от които 31 водени от държавни глави и ръководители на правителства.

Тук бе и българският президент Росен Плевнелиев, както и бившият премиер Симеон Сакскобургготски.

Житията на двамата нови светии са белязани от тесните им връзки и искреното им приятелство с България. (…)

По време на церемонията папа Франциск изпълни ритуала на канонизирането и отслужи меса - основната литургическа служба в латинския обред на Католическата църква. След подготовката за служението прозвуча химн за Блажения Йоан Двадесет и трети и се пристъпи към първия от петте момента, които се състояха в прочит на значими проповеди и изказвания на двамата папи, а накрая бе изпълнен химн за Блажения Йоан Павел Втори.

Последва ритуалът по канонизацията и месата. След началните обреди префектът на Конгрегацията за делата на светиите кардинал Анджело Амато произнесе формула, в която се отправяше настоятелна молба към Светия отец да впише Блажените Йоан Двадесет и трети и Йоан Павел Втори в редовете на светците, за да могат всички християни да ги призовават като светии. Папата отвърна с ритуален отговор, в който се съдържаше молитвен призив за Божието благоволение. Във втората и третата петиция бе степенувана молбата на "още по-настоятелна" и "най-настоятелна". След третата петиция папа произнесе формулата на канонизирането и постанови цялата Католическа църква да почита с благоговение новите светии. (...)

***

Новите светци са двама храбри мъже, пише италианският печат

Рим, 28 април 2014 г. /БТА/ Водеща тема за италианските издания  е канонизирането за светци на двама папи - Йоан Двадесет и трети и Йоан Павел Втори, извършено вчера във Ватикана.

Новите светци са двама храбри мъже, които дадоха на хората радост и надежда и помогнаха на църквата да е в крак с времето, пише италианският в. "Кориере дела сера", цитирайки думите на папа Франциск, изречени по време на канонизирането. (…)

Добрият утешител и човекът, който разруши стената между Изтока и Запада, вече са светци, пише в. "Стампа", обобщавайки дейността на Аджело Ронкали, станал папа Йоан Двадесет и трети, и на Карол Войтила, станал папа Йоан Павел Втори.

/ДС/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 15:43 на 27.04.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация