site.btaЧетвъртото издание на “Студентски иновационен хъб” се състоя в Техническия университет в столицата


Четвъртото издание на "Студентски иновационен хъб на Техническия университет – София" се състоя в Конферентната зала на “Националния център по мехатроника и чисти технологии”, в кампус “Студентски град”. По време на събитието студенти заедно със своите ментори представиха иновативните си проекти, съобщиха от висшето учебно заведение в сайта си.
Заместник-ръководителите на Научноизследователския сектор на Техническия университет – София проф. д-р инж. Валери Стоилов и доц. д-р инж. Николай Николов връчиха сертификати за участие в студентския иновационен хъб за 2022 г. Теодор Ъков, магистър от Факултета по компютърни системи и технологии в специалност “Компютърно и софтуерно инженерство”, бе отличен за участие в научноизследователски проект по програма “Студентски иновационен хъб” “Храм лайт” с ръководител гл. ас. д-р Георги Руменов Цочев. Деница Паункова , бакалавър в Енергомашиностроителния факултет, специалност “Дизайн и технологии за облекло и текстил”, получи сертификат за участие в научноизследователския проект “Създаване на иновативни луминесцентни аксесоари за повишаване на видимостта на деца в условия на слаба осветеност” с ръководител гл. ас. д-р инж. Даниела Софронова. Ивалин Цеков, магистър във Факултета по транспорта, специалност “Транспортна техника и технологии” и двамата бакалаври от същата специалност Станислав Стоилов и Станчо Иванов бяха отличени за участието си в научноизследователския проект “Разработване на автомобил с ултраниско аеродинамично съпротивление” с ръководител доц. д-р инж. Пламен Пунов.
От 2019 година в ТУ-София започва да се осъществява инициатива за насърчаване на студентите да участват в научноизследователската дейност и да разработват иновативни проекти. Всеки редовно записан студент в университета може да участва с проект в конкурса “Студентски иновационен хъб на ТУ-София” за научно, методическо и техническо подпомагане на своята иновативна разработка, идеен модел, конструкция, технология, софтуерно решение и др. Студентът си избира ментор – изследовател на основен договор в ТУ-София. Менторът подава проектното предложение по електронен път от името на студента и след положителна оценка на проекта от съответната комисия става ръководител на договора. Ако в резултат от работата по проекта се стигне до защита на интелектуална собственост, разработката се защитава от името на ТУ-София, а изобретател е студентът или студентите.
Научноизследователският сектор (НИС) винаги подкрепя иновативни и любознателни студенти от Техническия университет, отбелязват от учебното заведение и допълват, че новата сесия на конкурса “Студентски иновационен хъб на ТУ-София” започва през март 2023 година. /ИРС
/АКМ/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text