site.btaСТИВ Франция е победител в класацията на БТПП и икономическото министерство за най-добри резултати за 2024 г.
Министерството на икономиката и индустрията ще изготви секторен анализ, който да локализира кои компании какво произвеждат в България. На този етап все още такава разработка няма и това ще ни помогне след това да направим стратегия за развитие и за достъп до пазарите на тези индустрии. Това каза за БТА министър Петър Дилов след участието си в церемонията по връчване на годишните награди на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Министерството за най-успешните за 2024 година Служби по търговско-икономическите въпроси (СТИВ) на страната ни в чужбина.
Министър Дилов обясни, че БТПП ще осигури на ведомството достъп до информацията за съответните компании по сектори, а това ще улесни работата на търговските служби при представянето на бизнеса на страната в чужбина.
На идеен етап е създаването на специална платформа, на която да бъдат представени всички компании от България, дейността им и продуктовата им гама. Това би подобрило достъпа както на нашите фирми до чуждия пазар, така и чуждите компании ще бъдат много по-добре запознати с това какво могат да предложат нашите компании, коментира министърът.
В отговор на въпрос дали предстои разкриването на нови представителства в чужбина и къде, министър Дилов каза, че на този етап все още не е анализирана необходимостта от това. Тепърва ще анализираме и най-вероятно ще проведем нови конкурси, защото геополитическата обстановка предполага, че ние трябва да търсим нови пазари и съответно колкото по-диверсифициран е експортът, това би го направило много по-устойчив и ефективен, допълни Дилов.
Министър Дилов отличи Николай Теохаров – СТИВ Франция, победител в класацията за най-добри резултати за 2024 г., с бронзова статуетка "Хермес" и грамота. Теохаров открои както икономическата дейност на Службата, така и доброто развитие на дейностите по отношение на предстоящото присъединяване на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Икономическият министър връчи и почетна грамота на Министерството на Красимир Иванов, който представлява СТИВ Токио.
Заместник-министърът на икономиката и индустрията Дончо Барбалов връчи наградата за второ място в класацията на СТИВ в Гърция, където има няколко представители. Владимир Инков – Служба по търговско-икономическите въпроси в Солун, съобщи, че предстои откриване на политическата година в Гърция с голямото изложение, на което България беше почетна страна през 2023 г., и предложи организирането на участие на икономическото министерството на този форум през септември.
С почетен диплом за трето място беше наградена Невена Стоянова – СТИВ в Унгария. Тя изтъкна, че през изминалата година са били осъществени няколко събития, като с най-голям потенциал се е оказал организираният в Будапеща форум, в който са се включили над 76 компании, които имат, по думите й, голям интерес за стартиране на бизнес с български партньори. Като цяло на унгарците не им е позната икономическата обстановка в България, единствено каквото се съобщава по медиите и смятам, че това е една много добра практика редовно да се провеждат такива форуми, каза Стоянова и допълни, че тази година предстои да бъдат проведени няколко такива прояви.
Васил Тодоров, заместник-председател на БТПП, връчи почетен диплом на СТИВ в Албания, като изрази благодарност на Мирослав Миланов за доброто сътрудничество и изтъкна, че потенциалът, особено в търговско-икономическите отношения с балканските страни, е изключително голям. Той връчи и почтен диплом на СТИВ в Република Корея (Южна Корея) на Илия Деков, който определи годината като интензивна - с министерски посещения, два сключени междудържавни договори в сферата на насърчаването на търговията, инвестициите и енергетиката. Четири търговски мисии имахме в Република Корея през последните 8 месеца и две търговски мисии в България на корейски компании, допълни Деков.
Председателят на БТПП Цветан Симеонов връчи почетен диплом от Палатата на СТИВ в Молдова на Никола Тодоров, който каза, че в продължение на три-четири години в тази страна е нямало такава Служба. Той отбеляза състоялото се миналата година заседание на смесената междуправителствена комисия, която не се е събирала 8 години. Макар и малка страна, в Молдова има доста голям потенциал за развитие на бизнеса, защото държавата е кандидат-член за Европейския съюз и успешно работи за своята евроинтеграция и тепърва ще се откриват възможности за български компании и фирми, допълни Тодоров, като изтъкна добри примери за български инвестиции в Молдова. Той посочи също, че за развитието на добрите търговско-икономически отношения съдейства и голямата българска общност в страната, което, по думите му, е една добра основа за положителното развитие на тези отношения.
Класацията за резултатите за работата на СТИВ е базирана на статистически данни – 2024 г. спрямо 2023 г. – увеличение на износа, на инвестициите, на туристите. Използвана е и оценка от бизнеса и от Министерството, която включва активна работа с българския бизнес и цялостна оценка за дейността на СТИВ от БТПП и от Министерството. Съгласно правилата на БТПП, една Служба не може да бъде награждавана повече от веднъж в рамките на две години. Това са 15-ите съвместни награди и връчването на отличията е в рамките на отбелязването на 130 години от създаването на БТПП.
Общо номинирани са 6 СТИВ за най-успешни през 2024 година.
/ЦМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина