site.btaМартин Димитров: Започне ли избирателно финансиране на общински проекти през бюджета, инвестиционната програма губи смисъл


„Има сериозен проблем с актуализацията на държавния бюджет, свързана с общинските проекти, записани в Приложение 3. Има заявки за плащания за 3 млрд. лв., а ще бъдат платени половината – 1.67 млрд. лв. Ако няма равнопоставеност, прозрачност и състезание, всичко това ще се превърне във вакханалия. Ще плащат на кметовете, които са близо до властта, а на другите няма да се плаща.“ Това заяви Мартин Димитров пред журналисти в Народното събрание преди заседанието на парламентарната бюджетна комисия, която днес разглежда на второ гласуване промени в Закона за държавния бюджет за 2025 г.
Затова, между първо и второ четене на законопроекта, от ДБ предложиха ясни правила – поредност на подписването на договорите, поредност на плащанията, според това кой кога е пуснал заявлението си, кой кога се е наредил на опашката.
„Предлагаме и публикуване на данни в реално време, вкл. отразяване на всички подписани договори, всички плащания. Ще видим дали управляващото мнозинство ще провали инвестиционната програма за общините и ще тръгне към нейното заличаване. Защото, започне ли да се плаща избирателно, тази програма губи своя смисъл“, убеден е Димитров.
Народният представител коментира и предложените от Министерския съвет промени в Закона за въвеждане на еврото. „В законопроекта има супер скандален текст, параграф 15, който казва така: ако Министерски съвет прецени, че има прекомерно повишаване на цените на една стока, може да предприеме всички мерки. Това е празен чек за всякакви своеволия на правителството.“
Според Димитров, с тази поправка правителството може да прави „каквото си иска“, включително да национализират фирми, да арестуват и да определят цените. „Такъв празен чек, с такива правомощия, такова безобразие, не можем да допуснем“, категоричен е народният представител. Той е на мнение, че, когато властта започне да бори спекулата с административни средства, това води до повишаване на цените.
„Вярваме в конкуренцията, не вярваме в административната принуда“. Притеснителни, според депутата, са текстовете, които дават право на НАП и на Комисията за защита на потребителите да влизат във фирми и да проверяват цени и доставчици, при положение, че тези органи нямат компетентност за това.
Мартин Димитров коментира, че управляващите са заимствали идеята на ДБ за турбо конкуренция, но не я въвеждат правилно. Предложението на формацията е търговските вериги да публикуват цените на конкретни продукти на ежедневна база и те да бъдат публикува в информационен сайт, който да е свободно достъпен за всички граждани, докато сега мнозинството предлага това да се случва на седмична база. Според депутата управляващите продължават да не правят разлика между регулярни и промоционални цени. „Ако на този информационен сайт не се обяснява коя цена каква е, това ще доведе до ново изкривяване и скандали. Ще се пише за увеличения, които не са увеличения, а разлика между регулярна и промоционална цена. Тази каша трябва спешно да бъде разрешена“, заяви Димитров.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина