site.btaХората учат най-добре през преживяване и опит, каза Ралица Попова от ловешкото сдружение „Знание“
Както учениците, така и възрастните, учат най-добре през преживяване и опит. Това каза Ралица Попова, изпълнителен директор на сдружение „Знание“ – Ловеч, по време на местна конференция в Ловеч по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепа на Европейската комисия (ЕК).
Попова представи иновативни методи за неформално образование, които неправителствената организация прилага при партньорствата си с детски градини и училища не само в област Ловеч, но и с такива от областите Враца и Плевен.
„Идеята е, когато влизат външни експерти и хора от неправителствения сектор да внесат някакви иновации, нещо по-различно, което да донесе добавена стойност за образователната институция“, каза Попова. Тя разказа, че сред по-интересните инициативи, които сдружението прави съвместно с училища, детски градини и различни общности, е „Форум театър“. Това е метод, обединяващ театралното изкуство и неформалното обучение. Чрез преживяване и изпробване на различни стратегии за действие в ситуация участниците научават много.
Тя разказа, че сред използваните методи е и образователният театър, в който отново през показването и изиграването учениците учат по теми, които намират за по-сложни. Като метод се използва и фотографията – наскоро е реализиран проект, по който млади хора през фотографията и инстантната фотография, пресъздават теми като гражданско общество, демокрация, толерантност и др., ценности, които са много важни, но не е задължително младите хора да разбират какво точно означават.
Попова акцентира върху участието на сдружението в проект „Първи езици в Европа“, финансиран от програма „Еразъм+“. Това е франкофонски проект, в който има участници от Белгия, Франция и Швейцария. В рамките на проекта отново се изпробват методи, които са по-различни и са свързани с културата и изкуството, разказа тя. Чрез тях хората, които имат затруднения с официалния език на държавата, по-лесно заучават език, като крайната цел е социалното им включване. В България ще бъде използван методът на графичното фасилитиране, който обединява рисуването, пресъздаването на термини чрез форми и пиктограми, добави Ралица Попова.
/ТНП/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина