site.btaОБНОВЕНА За сто дни се върнахме четири години назад с най-лошите практики на управлението на ГЕРБ, каза Кирил Петков
За сто дни се върнахме четири години назад с най-лошите практики на управлението на ГЕРБ. Управлението може да се резюмира като Пеевски и Борисов и две патерици - "Има такъв народ" (ИТН) и "БСП-Обединена левица" (БСП-ОЛ), които нарушиха собствените си декларации за "санитарен кордон". Това заяви по време на брифинг за първите сто дни управление на правителството на Росен Желязков съпредседателят на "Продължаваме Промяната" (ПП) Кирил Петков. "Станахме свидетели и на криминални сюжети, които бяхме забравили в последните четири години", добави Петков.
Кирил Петков посочи, че Владимир Малинов е назначен в "Булгартрансгаз" незаконно, като има сигнали към европрокуратурата с документи, които го уличават за подправяне на договори. Той припомни, че на 15 февруари майката на европрокурор Теодора Георгиева е загинала по думите му при ненапълно изяснени обстоятелства при пожар. Петков припомни и за компроматни записи между Петьо Еврото и Теодора Георгиева. Пред очите ни се разиграва сценарий, включващ корупция, заплахи за европрокурор, каза той. Реално за сто дни ние се върнахме в криминалните сюжети от преди четири години, коментира Петков.
Другият съпредседател на партията Асен Василев каза, че за първите сто дни управляващото мнозинство и правителството са вдигнали цената на тока за бита, цената на винетките, спрели са политиката за увеличение на доходите, с изключение на силовите ведомства, замразили са средствата за млади семейства, ударили са малкия бизнес, като са намалили ДДС прага за регистрация на фирми и са започнали подготовка да ударят и всички други бизнеси с вдигането на осигуровките още от догодина.
Според Василев след три месеца е лъснала огромната лъжа по отношение на дефицита. Той посочи, че според данни на Евростат дефицитът на начислена основа е три процента, точно колкото бил заложен в бюджета за миналата година и именно това отваря пътя на България да получи положителен доклад за членството в еврозоната на 4 юни.
Вчера за един ден правителството изтегли повече дълг, отколкото за цялата 2023 г., добави Василев и коментира, че това не е нещо ново за ГЕРБ, които през 2015 г. са изтеглили наведнъж дълг за 15 млрд. лв.
Като изключително притеснително и пуснато като димка, за да разсее вниманието по всички тези провали в управляващото мнозинство, Асен Василев определи дискусията за религията в училище. Такава дискусия може да има само след като се промени българската Конституция, смята той.
Николай Денков отчете хаос в законодателната и управленската програма на правителството, липсата на каквито и да било срокове и конкретни мерки за решаване на най-значимите проблеми в обществото и посочи, че има проблем в подхода на правителството, което избягва истинските и важни проблеми в обществото.
Лена Бориславова обърна внимание на свършената законодателна работа от кабинета "Желязков". По думите ѝ резултатите са отчайващи, управляващите са успели да осигурят мнозинство едва за приемането на общо 15 закона за четири месеца. Три от тези закони са ратификации на международни договори, два са козметични корекции, един е формално транспониране на европейска директива, и трите бюджетни закона, коментира тя. Вместо да изпълняват ясна законодателна програма, с която да подобряват живота на българите, правителството симулира дейност и прави скандални предложения от рода на това необозначени полицейски автомобили да извършват контрол на пътя, каквото чухме преди няколко дни от министъра на МВР. Това е реставрация на уличния произвол от 90-те години, каза още Бориславова, която заключи, че реална законодателна дейност това мнозинство и това правителство нямат. За сметка на това са избрани редица регулатори с подкрепа на Делян Пеевски, защото това е крайният приоритет на управляващите – овладяване, а не законодателство. Видяхме как Конституционният съд се попълни с кандидат, подкрепен от Пеевски и който публично защитава Сарафов и необходимостта той да бъде избран за прокурор за следващите седем години, коментира депутатът.
Според Асен Василев тезата им да не внасят вот на недоверие към правителството, въпреки многото критики от тяхна страна, е състоятелна, тъй като е необходимо процесът по приемането на еврото да е необратим с определянето на датата за членство. Кирил Петков допълни, че веднага, след като е определена датата за влизане в еврозоната, ще инициират техен вот на недоверие и ще използват всички тези аргументи.
На въпрос за призива на Бойко Борисов вместо да стоят отстрани и да критикуват, да отидат при партиите от управляващото мнозинство, съпредседателят на ПП Асен Василев отговори: Ако г-н Борисов е готов да скъса с Пеевски, нека да се обади.
Кирил Петков пък попита притеснява ли се от нещо г-н Борисов и защо продължава да слуша г-н Пеевски. Когато имаше избор да подпише санитарния кордон, кое го спря? Стига г-н Борисов се е криел, те двамата са тандем и докато този тандем работи, ние ще сме в опозиция, добави Петков.
На въпрос дали биха участвали в мнозинство за сваляне на Наталия Киселова, Асен Василев посочи, че това означава за председател на парламента да бъде избрана Рая Назарян. По думите му така, ако се отиде на предсрочни избори, те ще са с министър-председател Димитър Главчев. Този филм вече го гледахме, коментира Василев и настоя всяко едно мнозинство за сваляне на Наталия Киселова ясно да изрази кой ще бъде новият председател.
/БИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина