site.btaПремиера на спектакъла "Хаджиката и неговият двойник" ще се състои на 20 септември на сцената на Държавен куклен театър - Пловдив
BOBSTH 12:11:31 03-09-2019
GI1209BO.009
Пловдив - премиера
Премиера на спектакъла "Хаджиката и неговият двойник" ще се състои на 20 септември на сцената на Държавен куклен театър - Пловдив
Пловдив, 3 септември /Таня Благова, БТА/
Премиера на спектакъла "Хаджиката и неговият двойник" ще се състои на 20 септември на сцената на Държавен куклен театър - Пловдив, като част от програмата на Пловдив - Европейска столица на културата към проектите с фокус японска култура. Това съобщиха от пресцентъра на Фондация "Пловдив 2019". Проектът се осъществява от сдружение "Метеор" с подкрепата на EU Japan Fest, Министерство на културата и др.
"Хаджиката и неговият двойник" е спектакъл, посветен на буто - авангардната японска танцова форма, преобърнала историята на съвременните сценични изкуства и неговия легендарен създател Тацуми Хаджиката . Тацуми Хаджиката изобретява нови техники на тялото и нови възможности за езика, основани на идеите на "Театърът на жестокостта" на Антонен Арто. В сходна посока работи и сдружение "Метеор" през последното десетилетие: интересът към радикалното изкуство като изследване на възможностите (и границите) на тялото, езика, театралните техники е споделен.
Концепцията, постановката и драматургията на представлението са колективно дело на Ани Васева, Боян Манчев и Леонид Йовчев (Метеор). "Хаджиката и неговият двойник" не е представление с постоянна, повтаряща се форма, а е процес на работа: всяка среща с публиката представя и развива материала в нова, уникална форма, част от продължителен изследователски процес, се посочва още в съобщението.
/ГИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина