site.btaАкцията на косовската полиция в Северно Косово е едностранно решение на властите в Прищина, каза говорителят на КейФОР


Полковник Андреа Галиени, говорител на мироопазващата мисия на НАТО в Косово КейФОР, каза днес, че институциите в Прищина не са координирали акцията си в Северно Косово, както и че става въпрос за едностранна операция, за да бъдат вкарани насила кметовете на общините в офисите си, съобщи РТС.
„Това беше едностранно решение на косовските институции, за да могат кметовете да бъдат вкарани насила в офисите си. По-късно се организирахме, за да бъдем разпределени в общините, както се случи на 29 май, и се оказахме между двете страни“, каза Галиени на пресконференция в Прищина днес.
В Северно Косово избухна насилие, след като косовските власти назначиха етнически албански кметове в четирите общини, населени предимно с косовски сърби. Кметовете на тези общини бяха избрани на местни избори през април при избирателна активност от едва 3,5 процента, тъй като сърбите бойкотираха вота. Сърбите в общините Звечан, Лепосавич и Зубин поток започнаха протести, целящи да попречат на новите кметове да поемат функциите си. В края на миналия месец в Звечан се стигна до сблъсъци между протестиращи сърби, полиция и военни на КейФОР, при които бяха ранени около 30 войници от КейФОР и около 50 косовски сърби.
По думите на Галиени, командващият КейФОР е „винаги в контакт с всички участници в региона, с институциите в Косово, отбраната на Сърбия и всички останали“. Той подчерта, че е важно всички страни да се въздържат от реакция, защото, както е показала ситуацията, може да се ескалира до по-високо ниво на насилие и е важно да не се предприемат едностранни действия.
Галиени обясни, че КейФОР е реагирал само на ситуацията, която се е създала между двете страни.
„Това не е координирана акция с косовската полиция. Това е реакция на КейФОР на онова, което се случи, след като полицията предприе някои действия и след като масата реагира по този начин“, коментира той.
Галиени каза още, че не се знае колко дълго представителите на мисията ще останат в общините в Северно Косово.
„Няма дата, защото КейФОР не работи по план, а в съответствие със ситуацията на сигурност и как се развива кризата. Докато съществува ситуация на напрежение, която всеки момент може да експлодира и да ескалира до ниво на насилие, КейФОР ще присъства на север“, отбеляза той.
Сърбия не признава независимостта на някогашната си област Косово, обявена през 2008 година.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text