site.btaДецата от Българското училище „Азбукарче“ в Глазгоу, Шотландия, отбелязаха Деня на независимостта на България


Децата от Българското училище „Азбукарче“ в Глазгоу, Шотландия, отбелязаха Деня на независимостта на България. Това съобщават във Фейсбук страницата си от образователното средище.
„По повод 22 септември – Деня на независимостта на България, учениците от нашето училище си припомниха за събитията от 1908 година, когато в старата столица Велико Търново е обявена независимостта на родината ни. Децата водиха дискусия за този славен момент в българската история, споделиха какво за тях означава думата „свобода“ и защо е важно да пазим нашата идентичност и традиции“, посочват от учебното заведение.
От просветното средище добавят, че след разговора всички заедно са подготвили информационно табло, посветено на празника.
„То беше украсено с факти от събитията по обявяването на независимостта на България. Най-малките „азбукарчета“ допринесоха по най-сърдечен начин – те изработиха със собствените си ръце български знаменца, с които украсиха таблото и му предадоха истински празничен вид. С гордост отбелязваме, че чрез такива дейности децата ни не само учат историята, но и я преживяват – с любопитство, обич и уважение към своите корени“, допълват от екипа на училището.
В сайта на училище „Азбукарче“ в Глазгоу е посочено, че образователното средище първо отваря врати като занималня за деца от предучилищна възраст, а от 2022 година функционира като начално училище, в което се обучават деца от подготвителен до четвърти клас.
„Учебната програма е съобразена с утвърдената от Министерството на образованието и науката програма за предучилищното и училищното образование, организирано в чужбина. Освен това ние предлагаме набор от дейности, свързани с опознаването и възприемането на българската култура и история. Нашата цел е да подготвим учениците за успешно бъдеще, не само като подкрепяме техните академични знания, но и като развиваме техните социални и културни умения, насърчавайки познаване и уважение към нашето общо българско културно наследство, независимо от тяхната географска локация“, пише още в сайта на училището.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина