site.btaВ Лион ще представим хореография, създадена като подарък за двадесетата ни годишнина, каза пред БТА Таня Макарова от „СамоДиви“ в Нюрнберг


Танцова група „СамоДиви“ в Нюрнберг, Германия, ще участва в десетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, който тази година е под надслов „Събрали ми се, събрали“ и ще се състои на 6, 7 и 8 юни в Двореца на спорта в Лион, Франция.
Подготовката за събора започнахме още през юни миналата година, когато Красимир Савов, дългогодишен хореограф на Ансамбъл „Мадара“ в Шумен и настоящ ръководител на група за автентичен фолклор „Дядо Драгой“ в село Драгоево, ни гостува и постави най-новия ни танц, който в Лион ще изиграем за втори път. Този танц е варненски, хореографията е създадена специално за нас като подарък за двадесетата годишнина на „СамоДиви“, която ще отбележим с голям концерт на 24 май 2025 година в Нюрнберг, в който ще участват и наши приятелски групи от Мюнхен и Берлин, както и нашите приятели Ралица и Динко Атанасови от Ансамбъл „Филип Кутев“. На тази българска културна вечер ще представим новия ни варненски танц за първи път пред публика, а две седмици по-късно ще го изтанцуваме и на събора в Лион, посочи в интервю за рубриката „БГ Свят“ на БТА д-р Таня Макарова, основател и ръководител на Танцова група „СамоДиви“ в Нюрнберг.
След многобройните часове, прекарани в усърдни репетиции в залата и на уъркшопи, се надяваме, че танцът ще се хареса на зрителите и нашите колеги от цяла Европа. Също така се радваме, че ще можем да танцуваме с новите си варненски носии, които поръчахме специално за този танц, добави тя.
По думите ѝ първото участие на групата в пътуващия събор е било през 2018 година в Милано и оттогава съборът е станал традиционен за „СамоДиви“.
Таня Макарова сподели за БТА и историята на фолклорната формация, която е основана през 2004 година в Ерланген от „група ентусиазирани студенти, които, водени от любовта си към българския фолклор, изпълняват няколко автентични хора̀ на първата Българска културна вечер в региона“.
„Събитието преминава изключително успешно, което вдъхновява членовете на групата да организират културната вечер като ежегодно събитие по случай Деня на славянската писменост и култура. На четвъртата културна вечер, състояла се на 24 май 2008 година, танцьорите представят на сцената първата си хореография и печелят сърцата на още повече приятели и танцьори. Следват още много културни вечери и с всяка изминала година броят на участниците в групата расте, а интересът към танците се заражда вече не само сред студентите“, посочи Макарова.
Тя съобщи и че сдружение с идеална цел „СамоДиви“ е основано на 25 май 2014 година, като основната му цел е да обединява българите в региона на Ерланген-Нюрнберг, да изучава българския фолклор и традиции и да предава любовта към родината на новото поколение български деца, родени и израстващи извън България.
„СамоДиви“ активно си сътрудничи с всички български сдружения и организации в региона (Културно сдружение „Златен век“, Българско училище „Златен век“) и в цяла Германия, редовно участва в събития, организирани от българската общност и в интернационални културни форуми в региона, както и в различни културни събития в Германия и в други европейски държави. Така „СамоДиви“ се превръща в неизменна част от културния живот и в обединяващо звено за българите в региона Ерланген-Нюрнберг. Името „СамоДиви“ е символично и е отличителен знак на групата - танцьорите са само диви, защото танцуват с много енергия, колорит и ентусиазъм, с което са известни в цяла Европа, добави Таня Макарова.
Тя посочи, че днес групата наброява над 90 танцьори от различни националности (освен българи има германци, руснаци, македонци и деца от смесени бракове, които са наполовина хървати, гърци или китайци) на възраст от четири до 63 години, като към представителната група за хореографии са създадени още четири групи: група за деца до осем години; група за деца от девет до 13 години; група за хора̀ в Нюрнберг и група за хора̀ в Ерланген.
„Всички членове на групата сме самодейци, като голяма част от танцьорите откриват любовта си към българските народни танци и започват да танцуват едва в Германия. Но имаме и танцьори от известни български ансамбли: „Средец“, „Росна китка“, „Здравец“, „Мадара“ и др. В групите по хора̀ танцуваме само български хора̀. Но изпълняваме и авторски хореографии както в детските групи, така и в представителната група. Подари липсата на професионален хореограф обаче разчитаме на подкрепата на наши приятели хореографи от България. Това са Ива Търнева и Николай Илиев, ръководители и хореографи на Ансамбъл „Средец“ в София, Красимир Савов, дългогодишен хореограф на Ансамбъл „Мадара“ в Шумен и настоящ ръководител на група за автентичен фолклор „Дядо Драгой“ в село Драгоево, Юлиан Станев, хореограф на Ансамбъл „Варна“. На тях дължим голям брой от най-често изпълняваните ни танци“, разказа Макарова.
По думите ѝ в представителната група за хореографии членуват 33 души, в детските групи – 30 деца, а в групите за хора̀ – около 30 души.
Помощник-ръководители на „СамоДиви“ са Николинка Тодорова и Филипа Влахос. А фотограф на танцовата група е Полина Николова.
За БТА Таня Макарова сподели и в какви събития са участвали през изминалата 2024 година:
„Международният фолклорен фестивал в Нюрнберг, който има за цел да представи разнообразието от интернационални танцови групи в Нюрнберг и региона, е станал традиционен за нас. Взехме участие в него за десети пореден път.
На международния детски фолклорен фестивал в Нюрнберг нашите малки „СамоДивчета“ се представиха с цели три танца, като и този път обраха овациите на публиката.
Събор „На мегдана на другата България“ в Палма де Майорка – за нас беше чест за пореден път да бъдем част от този събор, който обединява българските групи и танцови състави от цяла Европа, да се запознаем с много нови хора, да създадем нови контакти и приятелства и да представим нашата група. Качихме се на сцената с цели 22-ма танцьори, което е рекорд за нас.
Дългогодишният хореограф на Ансамбъл „Мадара“ Красимир Савов създаде за нас и дойде да постави на място в Нюрнберг нова хореография, която ще представим на десетото издание на събора „На мегдана на другата България“ в Лион. Това беше важно събитие, което обогати нашия репертоар с една нова фолклорна област.
Три вътрешни уъркшопа – поради голямото количество нови танцьори направихме няколко уъркшопа за изучаване на танца „По Гергьовден“, за да можем да го представим на събора в Палма де Майорка.
Организирахме съвместно тържество с културно сдружение „Златен век“ в Нюрнберг по случай Трети март, на което участвахме не само с танци, но и с песни. Това беше събитие, което събра сънародници от цялата област и ни позволи да допринесем за съхранението на българските традиции и дух в чужбина.
Бяхме поканени и участвахме в различни тържества (Südstadtfest в Нюрнберг; Muggeley в Нюрнберг; празник за Деня на Европа във Венделщайн) по случай празници на града и кварталите на Нюрнберг. Чрез тези събития имахме възможност да представим българските танцови традиции на широката публика и да допринесем за обогатяването на културния живот в района. На някои от тези събития участваха и нашите малки „СамоДиви“.
Тя разказа и за няколко други важни за тях събития през 2024 година: поръчка на нови женски носии, проектирани от Мария Наследникова, с която се запознахме на срещата на Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина през ноември 2023 г.; участие на официална среща с изпълнителния директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина Райна Манджукова в Мюнхен; участие на среща на ръководителите на български фолклорни групи извън граница в София; избор на нов Управителен съвет.
„Навършихме 20 години – събитие, което ще отбележим с голям концерт на 24 май 2025 г. в Нюрнберг. За изминалата година представителната ни група успя да спечели 10 нови танцьори, а двама стари танцьори започнаха отново да посещават редовно репетициите ни. Радваме се, че имаме възможността да представяме България и да съхраняваме българския фолклор и извън пределите на родината“, посочи Таня Макарова.
В заключение тя допълни, че „СамоДиви“ са нейният втори дом, нейната малка България в чужбина, а също и „незаменими приятели, семейство, подкрепа, спасение, източник на сили и положителна енергия, но най-вече за мен „СамоДиви“ са като дете, за което аз съм отговорна и което обичам и пазя, както се обича дете“.
Между април и юни БТА ще представи участниците в десетия пътуващ събор „На мегдана на другата България“. Събитието се организира от и за любителски фолклорни състави, творящи извън границите на България. Инициатор на събора е група „От извора“ в Лион, която организира както първото издание през 2015 година, така и настоящото. През годините „На мегдана на другата България“ се е състоял в Монпелие, Франция (2016 г.); Гандия - Валенсия, Испания (2017 г.); Милано, Италия (2018 г.); Бенидорм, Испания (2019 г.); Верона, Италия (2020 г.); Копенхаген, Дания (2022 г.); Прага, Чехия (2023 г.); Палма де Майорка, Испания (2024 г.).
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина