site.btaКакви са очакванията и коментарите в Косово за следващата среща в процеса на диалога със Сърбия на 18 март в Охрид?


Косовският премиер Албин Курти и сръбският президент Александър Вучич се срещнаха на 27 февруари в Брюксел с посредничеството на ръководителя на дипломацията на ЕС Жозеп Борел и специалния представител на ЕС за диалога между Белград и Прищина Мирослав Лайчак. На срещата Вучич и Курти не подписаха френско-германското предложение за нормализиране на отношенията между двете страни, известно още като европейско предложение, но го приеха.
Следващата среща на високо равнище в рамките на диалога Косово-Сърбия ще се проведе на 18 март в Охрид. Какви са очакванията и коментарите от страна на Косово за срещата, която ще се проведе другата седмица в Република Северна Македония?
Специалният пратеник на ЕС за диалога между Прищина и Белград се срещна вчера в Прищина с премиера и президента на Косово. На срещите са били обсъдени последните събития от процеса на диалога Косово-Сърбия, както и подготовката за следващата среща в Охрид, пише КосоваПрес.
„Премиерът (Албин) Курти подчерта своята готовност и готовността на правителството на Косово да бъдат конструктивна, отговорна страна, посветена на принципите на либералната демокрация и на ценностите на Европейския съюз. Косовският премиер изрази очакванията си Европейският съюз да работи за успешно приключване на процеса за споразумение за нормализиране на отношенията (между Косово и Сърбия) чрез официалното му подписване на следващата среща“ на високо равнище в Охрид", се казва в прессъобщение на косовското правителство във връзка с вчерашните срещи между Османи, Курти и Лайчак.
По време на разговора си с Лайчак президентът на Косово Вьоса Османи каза, че анексът за изпълнение на основното споразумение, договорено в Брюксел, трябва да бъде в духа на принципите, приети в парламента на Република Косово, свързани с неприкосновеността на суверенитета, териториалната цялост, конституционността и функционалността на държавата Косово.
Османи подчерта, че Косово остава посветено на процеса, който ще допринесе за дългосрочния мир, сигурността и продължителния просперитет в региона. Тя допълни, че Косово остава конструктивна страна в процеса на диалога, координирана с партньорите си.
След срещите, които проведе поотделно с косовския премиер и президент, специалният представител на ЕС за диалога между Белград и Прищина също заяви, че очаква на срещата в Охрид да има документ, който да бъде подписан от страните по диалога.
Във връзка със създаването на Съюз на сръбските общини (или ССО, който е условие, поставено от САЩ и ЕС за пълното нормализиране на отношенията между Белград и Прищина – бел. ред.) Лайчак заяви, че такава структура ще бъде изградена според съществуващите европейски модели, пише вестник „Газета експрес“. По негови думи обаче към момента ССО не е на дневен ред в диалога, защото, както е договорено между страните през 2013 г., първо трябва да бъде представено предложение за него, а след това Косово и Сърбия да представят критиките си към него „като равнопоставени партньори“.
Лайчак заяви, че е представил на Курти „15 европейски модела (подобни на ССО), в които да намери вдъхновение. И нито един от тях не е довел до нефункционалност на държавите, в които са въведени“.
Сърбия обвинява Косово, че не спазва Брюкселското споразумение, подписано преди почти десет години, особено в частта за формиране на Съюз на сръбските общини. Конституционният съд на Косово обаче обяви създаването на такъв съюз за противоконституционно, тъй като той не включва останалите етнически общности и може да доведе до упражняване на изпълнителна власт. В началото на февруари косовският премиер посочи шест условия, за да се създаде ССО в Косово.
Напрежението между Сърбия и нейната бивша провинция продължава, откакто Косово се отдели едностранно през 2008 г. Независимостта на Косово бе призната от много западни държави, но не и от Сърбия, която се ползва и с подкрепата на Русия и Китай. През последните години преговорите между Белград и Прищина, водени с посредничеството на ЕС от 2011 г. насам, не постигнаха особен напредък.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text