България ще поиска изключване от дефицита на проектите за превъоръжаване, изпълнявани по инициативи на ЕС, каза премиерът Росен Желязков
България ще поиска от Европейската комисия да се приеме Национална клауза за дерогация в областта на отбраната. Това заяви министър-председателят Росен Желязков пред журналисти в Стара Загора, където беше на посещение заедно с председателя на Европейския съвет Антонио Коща. Те посетиха Тракийския университет в града.
Желязков посочи, че решение за това ще бъде прието още тази седмица на заседанието на Министерски съвет. С тази национална клауза за дерогация в рамките на установената с критериите за дефицит разходите за отбрана няма да бъдат включвани по смисъла на Пакта за стабилност и растеж, уточни той и напомни, че България е била една от страните, които са предложили тази възможност.
През тази година разходите за отбрана са над два процента от брутния вътрешен продукт, а намеренията на правителството са да увеличи тези разходи, като се възползваме от възможността да се задейства клаузата за изключване от дефицит на проектите за превъоръжаване, които се изпълняват по инициативите на Европейския съюз за съвместно придобиване, отбеляза премиерът. По думите му чрез тази дерогация и чрез координирано активиране на националната ни клауза, страната ни има възможност да инвестира повече за отбрана, при условие, че това не застрашава фискалната устойчивост в средносрочен аспект. "Тези инвестиции ще са в размер до един процент и половина от брутния вътрешен продукт на годишна база, като референтната година е годината преди тази на войната в Украйна", каза още премиерът и допълни, че това важи за срок от 4 години.
Освен тази клауза, България върви уверено по пътя на изпълнението на програмата за инвестиции в отбраната до 2032 година и по осъществяване на онези проекти, които могат да се реализират съвместно с други страни членки и европейски производители, посочи още министър-председателят. И подчерта, че това ще даде възможност да се приоритизират технологичните направления в българската отбранителна индустрия, която в момента има много силен потенциал в леко стрелково оръжие, боеприпаси в различни калибри. Предстои да се внедрят и абсолютно нови изделия и боеприпаси, в това число и безпилотни системи, допълни той.
Росен Желязков напомни, че тази година в рамките на София Тех Парк се създава специализиран Център за иновации в отбраната, чиято цел е да бъде проводник за обвързването на три неща – потребностите на армията, възможностите на българската наука и капацитетът на българската отбранителна индустрия. "Амбициите ни са още в края на тази година да бъде обявен конкурс от този център за тестване на три типа дронове за българската армия, която ще избере най-конкурентоспособния продукт и ще направи поръчка за производство и закупуване", отбеляза той. По думите на премиера България е готова да подаде искане за целево финансиране за изграждане на необходимия капацитет за работа по тези направления.
Желязков подчерта, че българското правителство е много ясно подкрепящ изразител на политиките на Европейския съюз за модернизация на отбранителната способност и това е заявено като ясна подкрепа в рамките на Европейския съвет. "Ние винаги сме подчертавали значението на стратегическите цели, които стоят пред Европейския съюз, а те в момента са две – сигурността пред Европа и конкурентоспособността на Европа. Разбира се, предпоставка за това е и дигиталната трансформация", каза премиерът. И отбеляза, че посещението на председателя на Европейския съвет Антонио Коща има за цел именно да се координират съвместните усилия по направленията на сигурност, конкурентоспособност и дигитализацията. "Посланието е ясно – България е не само активен участник в процесите, България е двигател на тези процеси", заяви Желязков.
Репортери - Павлина Дудева, Ралица Стефанова
Оператор - Павлина Дудева
/АВР/