site.btaДарение от предмети, изработени от отпадъци от военни муниции, са част от колекцията на Регионален исторически музей в Хасково


Предмети, изработени от отпадъци от военни муниции, са вече част от колекцията на Регионален исторически музей (РИМ) Хасково. Те са дарени на музея от фотографа и фоторепортер Янко Найденов и съпругата му Златка Михайлова, която бе дългогодишен кореспондент на БТА в Хасково.
Петте предмета – две чаши за ракия, ваза, декоративна масичка, пепелник и кибритница са измайсторени от оръжейния майстор – Янко Абаджиев, дядо на Янко Найденов.
Колекцията спада към т. нар. тренч арт – окопно изкуство или предмети, изработвани от войници в паузите между сраженията, поясни главният уредник в музея Милен Вълчев. Най-често предметите, които са изработвани, са чаши и вази. Много често впоследствие те са били продавани на благотворителни търгове, а събраните суми са дарявани за подпомагане на войнишки семейства, вдовици и сираци или за изграждане на паметници на загиналите в Първата световна война, поясни историкът. Така се е случило и с голяма част от изработените от Абаджиев предмети. В спомените си той казва, че някои от тях са разпродадени на благотворителен аукцион, организиран по идея на ген. Владимир Вазов за набиране на средства за издигане на паметник в Плевен на загиналите от плевенския полк.
Майсторът на предметите Янко Абаджиев е завършил Държавното практическо железарско училище в Самоков, разказа неговият внук Янко Найденов. Дядо му е служил като оръжеен майстор в 28-и Стрямски пехотен полк в Карлово, в 10-и пехотен Родопски полк в Хасково и в 17-и Доростолски пехотен полк. Участвал е в Балканските войни и Първата световна война. Стига до чин капитан. Бил е много сръчен човек, но и с познания в различни направления. Защитил е седем майсторски свидетелства: за оръжейник, машинен и ел. техник, стругар, железар и за дърводелец, разказа за предшественика си Янко Найденов. Като любопитен факт той посочи, че дядо му е монтирал първия гръмоотвод на обществена сграда в Хасково, който бил поставен на зданието на театъра.
Янко Найденов помни добре дядо си, но съжалява, че е бил твърде малък, за да попие повече от неговите знания и да се научи на уменията му. Част от инструментите обаче, с които дядо му е създавал предмети, внукът използва и до днес. „Решихме със съпругата ми да направим това дарение, за да могат повече хора да видят тези любопитни предмети. В музея те ще бъдат запазени за поколенията“, каза Найденов.
Предметите са много любопитни от гледна точка на това, че ненужните гилзи от снаряди и патрони са превърнати в нещо, което реално служи в бита, коментира Милен Вълчев. Дарената на музея масичка например е с основа от дъно на снаряд, крачета й са от гилзи на отбранителни и нападателни гранати, допълни той. Историкът отбеляза още, че т-.нар. окопно изкуство бележи своя върхова точка през Първата световна война, откогато са дарените от наследниците на Абаджиев предмети.
Директорът на музея в Хасково Пенко Добрев връчи денс сертификати на дарителите. Предметите, които вече са във витрина в зала „Нова история“, ще бъдат показани за първи път пред гражданството на Хасково на шести май - Ден на храбростта и празник на Българската армия.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина