site.btaБългарската музика е прекрасна и вълнуваща, казва пианистът Антонио Флинта


„Аз лично много харесвам музиката, българските хорове… Чували сме български песни със странен ритъм. Във Варна попаднахме на сватба. И хората свиреха и танцуваха. Отне ни 15 минути да разберем ритъма. Чухме малко от българската музика, но тя е чудесна и вълнуваща. Различна е от нашата“. Това каза пред БТА пианистът Антонио Флинта. Той участва със своя квартет в четвъртата вечер на международния джаз фестивал в Боровец "Д-р Емил Илиев".
Флинта ще се качи на сцената заедно с Лучано Орологи (тенор и сопран саксофон), Роберто Бучи (бас) и Клаудио Джоанини (барабани). Пред публиката музикантите ще представят авторски произведения. „Първата песен, която ще изсвирим, е вдъхновена от серия от картини на латиноамериканския художник Осуалдо Гуаясамин, озаглавена „Ерата на гнева“. Тези картини представят предимно страданията на индианците и са нарисувани през 50-те години на миналия век. За съжаление, ние винаги се намираме в ерата на гнева. Но вярвам, че музиката може да помогне. Не знам точно как, но знам, че може. Имаме песен, посветена на тези картини. Мисля, че има надежда. Друга песен е вдъхновена от „Махабарата“. Има и песен, вдъхновена от антологията „Spoon river“. Тя е за хората, които са погребани и всеки от тях има име, но поемата разказва история, която може би никой не е знаел. Мисля, че всеки от нас има различна история от тази, която останалите виждат“, коментира Флинта.
На въпрос на БТА за връзката с публиката по време на концерт, музикантът отговаря: „У дома свирим веднъж седмично. Пред публиката е различно. Тогава можеш да усетиш топлината. Музиката ти достига до някого и той те приема. И тогава му даваш повече. Околната среда е важна“.
Антонио Флинта е пианист и композитор, роден в Чили. Като дете живее в Перу, Италия и Испания, а на 14 започва да свири на пиано, повлиян от музикалната среда на семейството на майка му в Мадрид.
В джаз фестивала тази вечер участва и „Александров рагтайм бенд“. „Ние свирим един много стар стил. Много от младите хора не са чували такава музика. Хубавото е, че когато чуят за първи път, са приятно изненадани. Не сме срещали отрицателна реакция у хората, независимо от това каква е публиката“, коментира пред БТА основателят на групата Румен Александров. „Българските музиканти стават все по-добри и по-добри. Стават все по-обучени и образовани по отношение на джаза – било то завършили тук в музикалните академии, много от тях завършват и в Холандия. Идват тук с много сериозен опит и знания. Моите уважение към старото поколение музиканти, но тук се наблюдава нещо доста по-различно и като инструментални умения технически и като импровизационна мисъл и боравене с доста повече стилове в джаза. Така, в това отношение, категорично джазът в България се развива“, допълва вокалистката в бенда Деси Тилева. По думите на Александров, младите музиканти са по-облагодетелствани и заради по-големия достъп до информация. Пред медии той разказа за първите си стъпки с банджото, което по това време все още не е добре познат инструмент в България.
Развитието на джаза в страната означава, че има и публика, но тя все още е „твърде оскъдна“, каза още Тилева. „Тъжно е, че няма много сцени, няма много заведения в София, където джазът да звучи. Именно заради това, че публиката не е достатъчна“, допълни тя.
В „Александров рагтайм бенд“ участват още музикантите Мери Начева (вокал), Стойко Раднев (тромпет), Невилиян Гемижев (кларинет, вокал) и Димитър Узунов (туба).
Михаил Йосифов и групата му „Новините в джаза“ свириха в неделя вечерта в рамките на джаз фестивала. Те представиха програмата си „Friday night at the Cadillac club“. Музикантите от формацията, както и ансамбъл MYX’D получиха и отличия на името на д-р Емил Илиев. Концерт изнесе и синът на Боб Марли – Джулиан Марли.
/ВД/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text