site.btaВлизането в еврозоната създава предпоставки, дали ще бъдат с положителен знак, зависи от нас, каза проф. Евгени Станимиров


Ректорът на Икономическия университет във Варна проф. Евгени Станимиров каза на конференция, че влизането в еврозоната създава предпоставки, дали ще бъдат с положителен знак, зависи от нас, от нашите действия. Форумът е посветен на перспективите пред страната ни след приемането на еврото.
Проф. Станимиров подчерта, че почти всички обществени дискусии за и против смяната на лева с общоевропейската валута представят тезите в една плоскост, без опит да се види цялата картина. През последните години у нас се случиха много неща, макар че имаме лошия навик да изтъкваме само негативните, коментира Станимиров. Той припомни повишаването както на доходите, така и на цените, като последните вече са близки, а някои и надминават тези в еврозоната. Загубата на конкурентоспособност поради тези причини е възможен сценарий, но подобно предположение не трябва да се възприема като чиста монета, защото повишаването на цените на свой ред може да стимулира активността на бизнеса и стремежа му към по-висока ефективност, посочи ректорът. Той подчерта, че в страната ни са проведени редица структурни реформи, които компенсират и дори надхвърлят ефектите от потенциалното намаляване на конкурентоспособността.
Дали влизането ни в еврозоната ще бъде с положителен знак, зависи от нас, както и от от редица макроикономически и геополитически тенденции, допълни Станимиров. Според него първият позитивен ефект от тази стъпка вече е факт и България е с повишен кредитен рейтинг. Според Станимиров посоката на развитие на страната ще зависи от следващите действия - къде ще се инвестират средства, с какви технологии ще се работи, с колко енергия ще се произвежда. Предстоят ни реформи от трето поколение, свързани с противодействие на корупцията, подобряване на образованието, обновяване на инфраструктурата, оптимизиране работата на институциите, подчерта Станимиров. По думите му този комплекс от действия трябва да ни направи по-подготвени за предизвикателствата на бъдещето в области като демографията, технологиите, климатичните промени. Всъщност темата днес не е просто еврото, а ние и еврото, защото цялата комуникация губи всякаква стойност извън контекста на отражението на валутата върху живота на всеки, затова и популиският елемент трябва да бъде елеминиран, каза още Станимиров.
В откриването на конференцията участваха още министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и ректорът на Университета за национално и световно стопанство проф. Димитър Димитров. Домакин е Икономическият университет във Варна. Форумът събра учени, експерти и представители на двете висши училища. Сред акцентите в дискусиите са стабилността на еврото в глобалната икономика, банките и спестяванията на българите, инфлационните процеси, докладите за конвергенцията на ЕК и ЕЦБ.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина