site.btaУспешни българи преподават pro bono в Бизнес академията за начинаещи предприемачи BASE в Смолян


Успешни българи с международни бизнес проекти и кариера преподават pro bono (доброволно и без заплащане - бел. ред.) в Бизнес академията за начинаещи предприемачи BASE в Смолян. Започна записване за второто издание на Академията, което ще стартира през септември. Това заявиха на пресконференция днес в Националния пресклуб на БТА Надежда Митева и Мариана Родер, основни организатори на събитието.
Обучението на курсистите е безплатно, а лекторите се ангажират с инициативата безвъзмездно. В бизнес и публичната среда на Смолян вече са реализирани част от бизнес плановете, защитени от курсисти при първото издание на BASE – арт пространството "Гнездото", състезанието "Смолян 360", място за глемпинг туризъм, дигитални маркетингови агенции, плантация с шафран и др.
Поканените лектори в BASE са хора, развили се в бизнеса и професията си, някои от тях световно известни, но свързани по някакъв начин със Смолян, разказа Надежда Митева. Част от лекторите в първото издание вече са потвърдили присъствие и за втория курс на BASE. За курсистите от първата сесия на академията са пример за успешна кариера преподаватели като летецът на изтребител и създател на "Млад изобретател" Костадин Недев, основателите на водещи софтуерни компании Виктор Билянски и Антоан Шотаров.
Защитените бизнес планове са вдъхновяващи примери за Смолян, коментират Митева и Родер. Сред курсистите са много млади хора от Смолян, които вече изпълняват амбициозните си и оригинални бизнес идеи. Проектът на Мариела Павлова се превърна в креативно пространство "Гнездото", където всяка седмица се случват различни творчески събития, допълни Мариана Родер. Реализацията на идеята на Костадин Милов е на 12 и 13 юли с първото издание на "Смолян 360" – състезание за колоездачи и бегачи. Августина Шикова и Съни Кехайова не само основаха планираната професионална фирма за почистване, но и откриха нови работни места, уточняват организаторите на академията. Предприемчивостта на Боряна Еленска, която също е сред първите курсисти, е вложена в създаване и разработване на туристически пакети за маршрути до обекти в Родопите. Художничката Роси Хаджиева след обучението е разгърнала студиото си в арт работилница в Смилян. Нели Стефанова също е стартирала своя бизнес план, засаждайки плантация с шафран в смолянско село с идеята да докаже, че скъпият минзухар може да бъде печеливша алтернатива за фермерите в Родопите. Къща за гости с неповторима гледка от с. Върбово и място за глемпинг туризъм са сред сбъднатите бизнес идеи на участници в първия курс. Реализираните бизнес начинания на курсистите от BASE са пример за проекти, допринасящи за развитието на Смолян и района, според Надежда Митева и Мариана Родер.
/ЕС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина