site.btaГеополитическата фрагментация може да повиши рисковете за финансовата стабилност, предупреждава МВФ


Нарастващото геополитическо напрежение и произтичащата от него фрагментация на глобалната икономика може да увеличи рисковете за финансовата стабилност, намалявайки трансграничните инвестиции, цените на активите и подронвайки платежните системи и способността на банките да предоставят кредити. Това предупреди Международният валутен фонд (МВФ) в своя априлски доклад, посветен на световните икономически перспективи, предаде Ройтерс.
Фондът отдавна алармира за повишени разходи, икономически затруднения и загуби на брутен вътрешен продукт, свързани с фрагментирането на глобалната икономика на геополитически блокове, водени от САЩ, от едната страна, и Китай, от друга. Това може да доведе до засилена конкуренция в технологичния отрасъл и намалена търговия.
МВФ подчертава потенциала за нарастващо напрежение, което да доведе до изтичане на трансграничен капитал, включително преки инвестиции, в частност от развиващите се и нововъзникващите пазарни икономики.
Докладът на МВФ е подготвен за пролетната среща на Фонда и Световната банка, насрочена за идната седмица. Очаква се финансовата стабилност да бъде основна тема на срещите след неотдавнашните сътресения в банковата система, белязани от фалитите на американските кредитори "Силикон вели банк" (Silicon Valley Bank - SVB) и "Сигничър банк" (Signature Bank), както и принудителната продажба на швейцарската "Креди сюис" (Credit Suisse) на местния й конкурент Ю Би Ес (UBS).
Документът цитира изследване, използващо различията между САЩ и Китай при гласуванията в Съвета за сигурност на ООН от 2016 г. като показател за нарастващото геополитическо напрежение между евентуални инвеститор и получател. Подобно напрежение намалява трансграничните портфейлни инвестиции и банковите вземания на получателя с 15 процента, посочват експертите на МВФ.
"Налагането на финансови ограничения, повишената несигурност и изтичането на трансгранични кредити и инвестиции, предизвикани от ескалация на напрежението, биха могли да увеличат рисковете, свързани с рефинансирането на дългове и разходите за финансиране", пишат изследователите в придружаваща публикация в блога на МВФ.
Те предупреждават още, че "това също може да повиши лихвите по държавните облигации, намалявайки стойността на активите на банките и увеличавайки разходите им за финансиране". Това от своя страна може да доведе до намаляване на кредитирането, намаляване на икономическия растеж в реалната икономика, като би причинило по-голяма финансова нестабилност.
За да се ограничи рискът от потенциално дестабилизиращи последици от геополитически събития, МВФ препоръчва банковите надзорници, регулаторите и финансовите институции да използват стрес тестове и различни анализи, за да разберат по-добре как нарастващото напрежение може да се предаде на финансовата система.
Политиците трябва да укрепят рамките за управление на кризи, като осигурят споразумения за сътрудничество между националните и регионалните власти. Държавите също трябва да укрепят регионалните си буфери чрез валутни суап линии или предпазни кредитни линии от международни финансови институции, посочват още от МВФ.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text