site.btaОпазването на архитектурното наследство на Димитровград бе обсъждано на форум


Проблемите с опазването, съхранението и популяризирането на архитектурното наследство на Димитровград бяха разисквани днес на национален форум на тема "Димитровград – 75 години по-късно. Новото архитектурно наследство". На лекциите и дискусията в зала "Гросето", които продължиха около три часа, присъстваха преподаватели от пет висши учебни заведения, архитекти, урбанисти, представители на браншови камари, студенти.
Вчера в интервю за БТА главният архитект на общината Елисавета Георгиева каза, че опазването и съхранението на архитектурното наследство на Димитровград е може би едно от най-важните предизвикателства пред неговите наследници и тази задача не е по силите само на представителите на държавната и общинската администрация, а на цялата гражданска общност.
Димитровград е единственият български град, нанесен в картата на новите световни градове, изготвена от Международния институт по новите градове в Ротердам, отбеляза арх. Анета Василева, преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Тя допълни, че Димитровград вече е влязъл в учебниците по архитектура, които се пишат в момента.
Имаме с какво да се гордеем - Димитровград е населено място, което е създадено изключително с мисълта да бъде полезно и удобно на хората, каза в приветствието си кметът Иво Димов като подчерта, че за ръководството на общината опазването на местното архитектурно наследство винаги е било приоритет.
"Противоречивото наследство", което обозначава създаденото по време на тоталитарни режими, не е лесно за управление, посочи и заместник-кметът Яшо Минков. По неговите думи основният проблем е липсата на финансиране на защитени от закона обекти от градската среда, които вече са частна собственост, какъвто е примерът с Димитровград.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text