site.btaАвтори на проекта и участници в изграждането на Мемориалния комплекс "Създатели на българската държава" пристигат в Шумен за 40-ата му годишнина
BOBSTH 07:30:01 25-11-2021
RZ1923BO.001 07:30
Шумен - мемориален комплекс - годишнина
Автори на проекта и участници в изграждането на Мемориалния комплекс "Създатели на българската държава" пристигат в Шумен за 40-ата му годишнина
Шумен, 25 ноември /Станимир Савов, БТА/
Шумен ще посрещне автори на проекта и участници в изграждането на Мемориалния комплекс "Създатели на българската държава" на 26 ноември, когато тържествено ще бъдат отбелязани 40 години от откриването на ситуирания на Шуменското плато паметник, съобщават от пресцентъра на местната администрация.
Сред гостите ще бъдат скулпторът проф. Иван Славов - един от най-младите участници в екипа на акад. Крум Дамянов, художникът Найден Панайотов и инж. Михаил Михайлов - най-младият инженер на строежа.
В Шумен ще пристигнат също художникът Иво Генчовски и неговият син Кирил, който е почти връстник на паметника. Вестта за раждането на момчето идва, когато бащата е на скелето и реди мозайката. Паметното събитие е запечатано с едно синьо камъче в брадата на Свети Кирил. На тържеството ще бъдат и двамата каменоделци - Въто Цолов, изваял каменните образи на хановете в скулпторната композиция, както и Красимир Суролейски - изработил челюстта и една от лапите на лъва. Още 10 от участниците в строителството на паметника ще се включат в честването, отбелязват от общинския пресцентър.
Сред поканените гости е и арх. Анета Каменова - Булант, която е ангажирана с проектирането на подхода от града към монумента и връзката му с околната среда. Арх. Булант живее в Австрия и не може да присъства на честването поради пандемията. В писмо до кмета и организаторите на честването тя посочва, че е емоционално свързана, както с българската държава, така и с изграждането на мемориалния комплекс. В писмото си тя описва удивлението на нейните австрийски колеги при представянето на монумента по време на изложбата "Българска архитектура" във Виена през 2007 г., както и определянето на архитектурно-пространственото решение около него като изключително новаторско в реномираното италианско списание "Абирате". Поради здравословни причини ръководителят на екипа акад. Крум Дамянов също не може да пътува до Шумен, уточняват от общинския пресцентър.
В ранния следобед на 26 ноември, гостите на тържеството ще бъдат посрещнати от кмета на Шумен Любомир Христов в сградата на общината. От 16.00 часа в Информационния център на Мемориалния комплекс "Създатели на българската държава" те ще присъстват на представянето на филма "Мост между епохи", посветен на 40-ата годишнина от откриването на паметника. Влизането в залата ще става само срещу представяне на сертификат за преболедуване, ваксинация, наличие на антитела или на отрицателен тест за COVID-19, валиден за деня на събитието. В 17.00 часа на импровизираната сцена под мозайката триптих на паметника ще започне и празничната програма.
Както БТА съобщи, с атрактивно светлинно шоу с много визуални ефекти ще бъде отбелязана годишнината от откриването на Мемориалния комплекс "Създатели на българската държава". Светлинното шоу ще бъде поднесено на публиката така, че да се вижда от целия град, а не само от посетителите на паметника. Ще бъде представен и спектакълът "От тука започва България" на местния клуб "Традиция", в който ще се включат и представители на други патриотични организации. Ще се използва и мощна озвучителна техника, за да могат да бъдат съпричастни с тържеството и хората, които не са на паметника, каза на пресконференция миналата седмица зам.-кметът по образование и култура на Община Шумен Найден Косев.
Мемориалният комплекс "Създатели на българската държава", представящ най-важните моменти от българската история от 7-и до 10-и век, е най-големият паметник на Балканския полуостров с мозайка на открито и е уникален с това, че представя историята на страната ни чрез архитектура, мозайка, скулптура и епиграфска символика. Той е открит по случай 1300 години от създаването на българската държава на 28 ноември 1981 г., припомниха на БТА екскурзоводи от комплекса. Според тях няма друг паметник в света, който да представя историята на една страна едновременно чрез архитектура, мозайка, скулптура и епиграфска символика, и то в такива мащаби./РЗ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина