site.btaПътя на пациента с малигнен меланом обсъдиха медицински специалисти на среща, организирана от Комплексен онкологичен център - Враца


Пътя на пациента с малигнен меланом обсъдиха медицински специалисти на среща, организирана от Комплексен онкологичен център (КОЦ) - Враца, съобщиха от здравното заведение в съобщение до медиите. Срещата е трета поред и е част от инициативата на д-р Цветелина Конджова, началник на отделението по "Медицинска онкология", за провеждане на мултидисциплинарни срещи. По време на форума е бил поставен фокус върху борбата с едно от най-агресивните онкологични заболявания - злокачествен тумор на кожата, засягащ годишно около 700 души в България, посочиха от КОЦ - Враца.
Събитието е събрало на едно място водещи специалисти от различни области – дерматология, медицинска онкология, хирургия и лъчетерапия, с цел задълбочена дискусия върху предизвикателствата в диагностицирането, стадирането и лечението на заболяването, допълниха от КОЦ-Враца.
Акцент върху проблемите при ранната диагностика и точното стадиране на меланова е поставила доц. д-р Ива Гаврилова, секретар и член на Управителния съвет на Българската асоциация по дерматоонкология (БАДО). За ролята на персонализираната медицина в онкологията е говорил д-р Александър Герасимов, също част от екипа на БАДО. Според него чрез геномно профилиране и таргетен подход, лечението се адаптира към индивидуалните характеристики на пациента, давайки възможност за по-добра прогноза. Д-р Силвия Лалова, лъчетерапевт от Университетска специализирана болница за активно лечение по онкология „Проф. Иван Черноземски“ – София, е представила възможностите за включване на лъчетерапията като интегрална част от мултидисциплинарния подход при пациенти с напреднало заболяване.
Обсъдени са били и реални клинични случаи, включително пациенти в трета линия на терапия с мозъчни метастази, при които е бил отчетен значителен терапевтичен отговор. Благодарение на навременни решения, базирани на молекулярни биомаркери и ефективна колаборация между различни медицински специалности, тези случаи са демонстрирали реалния потенциал на съвременната онкология, добавиха от КОЦ-Враца.
Срещата е била и ценна възможност за обмен на опит с млади специалисти, за които тези дискусии и примери от практиката са безценен ресурс, подчертаха от здравното заведение. Форумът е подчертал значението на добрата координация между специалистите и ролята на мултидисциплинарния екип в онкологичната грижа. Съвременната онкология е път, в който значението на мултидисциплинарния подход е ключов фактор за повишаване качеството на диагностика и лечение при пациенти с малигнен меланом и други онкологични заболявания.
Специализирана мултидисциплинарна среща на тема „Пътят на пациента с белодробен карцином“ беше първата от поредицата срещи, която се състоя в края на юни. В началото на юли медицински специалисти коментираха и темата „Пътят на пациента с карцином на гърдата“.
КОЦ – Враца поема грижата за пациенти от целия Северозападен регион и продължава с инициативи, насочени към повишаване на информираността, скрининга и качеството на онкологичната помощ, уточниха от здравното заведение.
/НН/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина