site.btaРазходите за абитуриент в Ямбол стигат до петцифрена сума, но всичко зависи от доходите на семейството, казват родители


Разходите за всичко, свързано с бала на един абитуриент, особено ако е момиче, може да надхвърли 10 000 лева. Има обаче и хора, ограничили се до по-поносима финансова рамка. Всеки се простира според чергата си, коментираха за БТА родители на завършващи.
Трудно може да се даде регионална характеристика на това колко струва балът на един абитуриент в Ямболско, показа информацията от събрани мнения сред родители и завършващи. От една страна – заради различията в доходите на семействата, също и личните разбирания, доколко си струва човек да се охарчи за такъв еднократен повод. В същото време – едно от основните пера, като купуването на костюми и тоалети, в редки случаи се прави от местни магазини.
Рокля за бала на една млада дама, например, може да е избран от специализирани или бутикови магазини в по-големи градове като Бургас, Пловдив, София. Може да е от Асеновград (популярна дестинация за бални и сватбени облекла) или закупена от Турция, разказва пред БТА майка на абитуриентка.
Цените варират от 300 лева до 3000 лева и нагоре, споделя дванайсетокласничка от Ямбол. Но това е само за една рокля. Отделно се купува тоалет за изпращането в самото училище, друг – за традиционните събирания с приятели и роднини.
Към облеклото се добавят и разходите за обувки, чанта, бижута, прически, грим, маникюр, наемане на фотограф, евентуално и на автомобил, за букети, аранжировки в ресторанти и други.
При момчетата този вид разходи са малко-по-обрани. Костюмът за балната вечер на нашия абитуриент ни излезе 1000 лева, заедно с обувките, посочва баща на зрелостник. Признава, че са купувани допълнително ризи, вратовръзки, папийонка. „Но пак е по-поносимо, отколкото при девойките”, допълва той.
Към бюджета, отделян за един завършващ, се допълват разходите за ресторант при „семейното изпращане”, като те варират според броя на гостите. Отделно е кувертът за ресторанта за официалния бал, често последван от този за дискотека след полунощ.
Много от класовете в ямболските училища практикуват организирано пътуване до турските курорти, непосредствено след бала. Престоят там за един абитуриент излиза около 800-1000 лева, казва родител на завършващ. Има и ученици, които си спестяват тази добавка към програмата на баловете.
Макар и в по-редки случаи, абитуриенти се възползват от дарени от предходни випуски облекла или предлагани на по-ниска цена през сайтове за електронна търговия.
Преобладаващата позиция сред споделените пред БТА мнения беше, че „балът е един път в живота” и затова всичко трябва да е ново, качествено, красиво, а преживяванията – запомнящи се. В крайна сметка обаче, всичко зависи от възможностите на семейството, а и от житейската философия, която изповядват, казва майка на абитуриентка.
Тридневните балове в Ямбол приключват тази вечер с дефиле на възпитаниците на Професионална гимназия по земеделие „Христо Ботев“. Повечето от общо 12-те гимназии и средни училища в града празнуваха на 24 май. В областния център средно образование завършват 612 ученици, съобщиха по-рано от Община Ямбол. По данни на Регионалното управление на образованието, на база подадени заявления за явяване на матури, в петте общини на областта зрелостниците са над 830 души.
/БИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина