site.btaС едномесечна програма управление"Старинен Пловдив" ще отбележи 50 години от създаването му
BOBSTH 06:33:02 29-03-2019
AM1700BO.014 06:33
Пловдив - Стария град - годишнина
С едномесечна програма управление
"Старинен Пловдив" ще отбележи
50 години от създаването му
Пловдив, 29 март /Дима Шопова, БТА/
"Гласът на Стария град - най-древният и най-вълшебният от всички. Пловдив е магия. Знае го всеки, който живее тук, който го е посетил поне веднъж. Знаят го всички, чиито сърца са останали в този горд град завинаги, независимо къде са се родили. Пловдив е симфония, в която всички времена преплитат гласовете си, за да издигнат към небето могъщата мелодия на вечността". С тези думи започваме разговора с директора на Общинския институт "Старинен Пловдив", който през април тази година ще отбележи 50 години от създаването му.
Според него в този хор на времената, през които е преминал Пловдив, гласът на Стария град е най-древният и най-вълшебният от всички - като самия живот. Той, Вароша на Пловдив, може да ни разкаже уникалната си история, която включва житията на завоеватели и императори, на музи и художници, на герои и величия, и роби, които отказват да робуват.
През 1969 година един художник вижда в Стария Пловдив диамант и успява да го шлифова. Само за няколко години, с неговата активна дейност, са реставрирани и възстановени 94 от старите къщи, голяма част от тях са от пловдивската възрожденска школа. И така всяка къща, красяща трихълмието /Небет тепе, Джамбаз тепе и Таксим тепе/ като цвят на рядко цвете, е съкровище, което заслужава най-внимателната грижа, подчерта Илиев.
С тази мисия ОИ "Старинен Пловдив" съществува вече 50 години. И макар, по думите на Илиев половин век да е само прашинка в древната многопластна история на Стария град, той е безкрайно важен. Защото означава, че всички ние, заедно, разбираме значимостта на Стария Пловдив, когато вървим по неговите улици привлечени от калдъръма му. Защото всяка една сграда, всеки един ъгъл или кръстовище са произведение на изкуството, подчерта още директорът на Старинен Пловдив.
И защото, допълва Илиев, Начо Културата и тогавашната бохема от художници, артисти, музиканти, писатели около него му дават дух и благодарение на това остава жив и днес, и завинаги.
Официално тържествата ще бъдат открити на 1 април на пл. "Ат. Кръстев" /Лапидариума/ с участието на бивши и настоящи служители, общественици, свързани с историята на Стария град. Организаторите са подготвили на пловдивчани и гостите на града "силна доза усмивки с две изложби". В Балабановата къща е подредена експозиция на дунавски карикатури "Danube cartoons", която представя карикатурното майсторство на автори от няколко дунавски държави. Партньори на Стария град са Министерството на културата на Долна Австрия и Работната Общност на Дунавските страни. Пак там могат да се видят 30 творби на самобитния разказвач на истории, колоритния художник Коста Форев, обединени под мотото "Коста Форев - палитра от светове". Музикален гост в първия ден е "Биг Бенд Пловдив".
На 5 април импровизиран домакин отново е Балабановата къща, където през деня ще се проведе обучение "Възможности за финансиране по европейски структурни и инвестиционни фондове. Проектни идеи", а вечерта ще се състои комедийният спектакъл "Лятна бирария" на Театрална работилница за мечти - Асеновград. Пиесата е създадена по картината на Коста Форев "Женски бунт в Станимака". Естествената среда на Балабановата къща, костюмите на актьорите и умелото режисьорско решение на постановчика Изабела Шопова ще направят магично оживяване на самобитните герои.
На 11 април програмата включва представяне на книгата "Добър вечер, столетие мое" за Стоянка Мутафова, като срещата с обичаната актриса ще се състои в Малката раннохристиянска базилика.
От 15 до 18 април, отново на Лапидариума, ще бъде изградена жива цветна инсталация с мотото "Донеси цвят в Стария град!", в която ще се включи и публиката. В седмицата преди християнския празник Цветница ще бъде възпроизведена емблематичната за Стария град Балабанова къща. Веднага след това за майстори и любители фотографи е обявен фотоконкурс с уникалното цветно събитие. Седмицата ще завърши с откриване на Международна изложба на мозайки "Балкански", в която са включени 90 творби на 40 автора от 10 страни.
На 22 април Балабановата къща ще отвори врати с още една изложба - "Героите на Хайтов и карикатурите на Димовски". Ще бъде обявяван ученически конкурс за есе "Планината може и да не повдигнеш, но си струва да опиташ" /по Хайтов/.
Всички събития в програмата, посветена на 50-та годишнина от обявяването на Старинен Пловдив, са с вход свободен. Те са организирани от ОИ "Старинен Пловдив".
/АМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина