site.btaМакет на двореца на кан Тервел е представен в обновения музей в Тервел
BOBSTH 10:23:01 22-09-2018
GI1020BO.011
Тервел - кан Тервел - дворец - макет
Макет на двореца на кан Тервел е представен в обновения музей в Тервел
Добрич, 22 септември /Юлияна Христова, БТА/
Макет на двореца на кан Тервел в Плиска е представен в залата, посветена на владетеля в обновения исторически музей в Тервел, съобщават от общината. Културният обект ще бъде открит днес и тържеството е част от събитията, посветени на патрона на града и 1300-годишнината от победата на българския военачалник над Арабския халифат при Константинопол.
Макетът пресъздава представителен дворец - укрепен замък, с четириъгълна форма и четири кули при ъглите. Според историци дворецът на Тервел е най-ранният и най-масивният каменен градеж в българската представителна архитектура през Първото и Второто българско царство, припомнят от общината. Макетът на дворцовата сграда е направен по възстановка на архитект в книгата "Кан Тервел - спасителят на древна Европа" и триизмерен виртуален модел - дело също на архитекти.
Още два макета ще привлекат посетителите в обновения музей. В зала "Етнография" може да се види възстановка на къща в Тервелския край от края на XIX-началото на XX век, направена по архивни снимки на сграда в село Безмер. Къщата е с чардак, който местните наричат кьошк, полувкопани избени помещения и стълба, която се откроява на фасадата. В зала "Археология" макет дава представа за проучените над 50 землянки в крепостта "Скала" от X-XI век край тервелското село Кладенци. Според описанието на археолозите землянките са били дълбоко вкопани в терена, а местните са използвали за градежа пръти, слама, сено и камъш от близката река.
/ГИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина