site.btaИвайло Мирчев: Списъкът с 4400 държавни имоти, обявени за продажба поради отпаднала необходимост, е пореден пример за липса на анализ и прозрачност от страна на правителството


Сред обявените от държавата 4400 имота за продан заради отпаднала необходимост има такива, които правителството изглежда готви за така наречените “наши хора”, защото няма никаква логика в приватизирането им. Това заяви съпредседателят на “Да, България” Ивайло Мирчев на специална пресконференция с участието на районни кметове и общински съветници от “Демократична България”.
“Списъкът с 4400 държавни имоти, обявени за продажба поради отпаднала необходимост, е пореден пример за липса на анализ и прозрачност от страна на настоящето правителство. Ние сме дясна формация и приветстваме смислените случаи на раздържавяване, но сред тези имоти в цялата страна има такива, чиято продажба е лишена от всякаква логика. Списъкът включва зелени площи, културно-исторически обекти, рибарски селища и терени, които са предназначени за училища и детски градини. Изглежда някой иска да ги продаде на частни инвеститори”, заяви Мирчев.
На база на дигитална карта, създадена от Боян Юруков - член на Националния съвет на “Да, България”, партията е изготвила анализ на всички 4400 имоти и ще проведе сходни пресконференции из различни градове на страната.
“Изпратили сме въпроси до министъра на регионалното развитие, за да видим по какви критерии са селектирани тези имоти, както и да изясним докъде е стигнала проверката, която ведомството обеща да направи”, допълни Мирчев.
Народният представител от “Демократична България” Любен Иванов разкритикува правителството на Росен Желязков за липса на публичност, отчетност и стратегия за управлението на държавата и нейното имущество.
“Кабинетът действа все едно е ликвидационна комисия на ТКЗС. Държавата обаче не е ТКЗС и имуществото ѝ не може да бъде разпродавано без каквото и да е съобразяване с обществения интерес”, категоричен бе Иванов.
Авторът на дигиталната карта Боян Юруков допълни, че Министерски съвет е направил редица противоречиви изказвания. Управляващите първо са заявили, че са готови с анализа на 4400-те имота, а впоследствие са уточнили, че списъкът бил предварителен.
“Вече виждаме имоти, които се продават. Още преди да предоставят наличните данни, управляващите са публикували търгове. За последните три месеца има 30 решения на Министерски съвет, както и няколко разпореждания - или за обръщане на публична към частна собственост, или за безвъзмездно предоставяне на определени общини, или решения за продажба. Освен бум на обявените търгове, има сериозно повишаване на обявите за отдаване под наем на тези имоти”, уточни Юруков.
Блогърът отново посочи, че липсата на достъп до информация и възможност за сигнализиране при нередности е сериозен проблем в диалога между гражданите и институциите.
“Именно затова създадохме платформата uchastvai.bg, която съкращава дистанцията между гражданите и техните избрани представители - депутати, общински съветници, администрации и министерства. Чрез нея могат да бъдат изпращани сигнали, въпроси, предложения и апели за действие.
Общинският съветник от групата на ПП-ДБ Бойко Димитров допълни, че заедно с колегите си Бонка Василева и Симеон Ставрев са внесли сигнали за имоти в София, чиято продажба е в разрез с обществения интерес.
“Най-скандалният пример е част от римския амфитеатър на антична Сердика, която би могла да се възстанови. Вместо това, теренът е обявен за продажба, а той е от огромно културно-историческо значение. Докладът, който внесохме с колегите, е само първата стъпка, за да дадем сигнал към държавните институции, че тези терени не трябва да се продават. В София има десетки държавни терени, които могат да се оползотворят в обществен интерес. Ще настояваме Столична община да получи тези терени, за да може да реализираме публични мероприятия”, заяви Димитров.
“Държавата продължава да е длъжник на София - единственият град в България, който се разраства”, подчерта Бонка Василева и напомни как през 2020-а година мнозинството на ГЕРБ в Столичния общински съвет е осъществило скандална сделка. Първоначално СОС продава имот за над 2 млн. лв., а две години по-късно поради нуждата имотът да се използва, СОС го закупува обратно с 4 млн. лв. горница и печалба за частния собственик.
“Сред терените в Слатина, които представляват интерес за общината и би трябвало да станат общински, е прословутият имот с размер 69 декара, където са разположени различни институции, стадион и плувен комплекс. Провеждал съм разговори с редица областни управители, с Министерство на младежта и спорта и Министерство на образованието и науката, за да не продават имота, а да го отдадат на Столична община, която да го поддържа”, заяви кметът на Слатина Георги Илиев.
Кметът на Лозенец Константин Павлов допълни, че новият квартал в района - Витоша ВЕЦ-Симеоново - има нужда от сериозни публични инвестиции.
“В квартала най-остра остава липсата на улици и зелени площи. Със сигурност мога да ви уверя, че необходимостта от двата държавни имота, обявени за продан в квартала, не е отпаднала. Искаме те да бъдат прехвърлени на Столична община, за да изградим тази част от улицата, заедно с площадка и зелена площ”, уточни Павлов.
Кметът на Овча купел Ангел Стефанов подчерта, че е налице сериозно разминаване между отношението на общината и отношението на държавата към съответните им важни приоритети. Според Стефанов държавата продължава да бави или стопира ключови за района му проекти като парк “Кукуряк” и банята в Овча купел.
“Искаме да изградим детска градина в един от имотите в района, попаднали в списъка с 4400-те за продан. Към момента обаче срещаме мълчалив и продължителен отказ от страна на държавата”, заключи Стефанов.
/ХЯ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина