site.btaТържество по повод 24 май ще събере сънародници в Брунате, Италия, където Пенчо Славейков прекарва последните дни от живота си


Българи в Италия се готвят да отбележат заедно 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Това съобщи за рубриката „БГ Свят“ на БТА сънародничката ни Мирослава Ценова от Милано.
Тържество, посветено на Деня на българската просвета и култура, ще събере представители на българската общност в общинската библиотека на град Брунате, край езерото Комо, на 25 май. Събитието е планирано да започне в 15:30 часа местно време, като ще бъде напълно безплатно и отворено за всички.
Защо точно в Брунате?
„Защото именно в Брунате приключва земният път на нашия поет Пенчо Славейков и така градът се превръща в част от историята на България. Освен това на 24 май тази година се навършват 85 години от поставянето на паметната плоча и възпоменателната книга на Пенчо Славейков в хотел „Белла Виста“ от Българското академично дружеството „Пенчо Славейков“ в гр. Падова“, обясни Мирослава Ценова.
Тя е организатор на българското събитие в Брунате, което се реализира с подкрепата и помощта на: Българо-италианското общество „Пенчо Славейков“ с председател Кръстьо Карабойчев; на общинската библиотека – Брунате; на спедиторска фирма „ПортаМи“ – Милано, с представител Микаела Манева; и на G&R Balkan Sound Service - озвучаване и сценично осветление, с представител Георги Георгиев.
Гости и програма на празничния ден в Брунате
Специални гости на българското тържество в италианския град ще бъдат Симоне Рици - кмет на Брунате и проф. д-р Десислава Петева, която ще поздрави гостите с творби на български композитори в изпълнение на флейта.
„Проф. д-р Петева е световно признат флейтист, страстен защитник на българското музикално наследство, която редовно участва в различни фестивали и предавания. В момента проф. д-р Петева преподава във Висшата държавна консерватория в Новара/Италия и води майсторски класове в цяла Европа“, припомня Ценова.
В програмата ще вземе участие още трио „Български гласове“ (Мирослава Ценова, Ваня Паризова и Мария Начкова) и хор „Нашенки“ с ръководител Ваня Паризова.
Писателката Росица Жекова ще пристигне от Чезена, за да представи първата си книга, написана на роден език - „Хранениче“.
Ирена Динкова пък ще пътува от Рим, за да поздрави българите по случай празника. В ролята си на психолог тя ще обясни какво е значението на образованието и културата за развитието и възхода на една нация.
„Ирена е психолог и медиатор и в работата си използва метода на хипноза и хипнотерапия. Завършила е Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Занимава се с тревожност, паникатаки, депресия и фобии, както и с хранителни разстройства. Тя е професионалистът в проекта „Онлайн психолог“, който двете започнахме преди повече от година и който е насочен към сънародниците ни зад граница. Ирена вече помага на доста нуждаещи се българи в чужбина“, отбеляза Мирослава Ценова.
В рамките на програмата в Брунате ще се представи още Мария Арабаджиева, която ще рецитира за публиката българска поезия. „Тя живее в Италия от 23 години, но това не ѝ пречи да е радетел и страстен любител на българската култура и изкуство. Мария е част от културните събития в региона и обогатява програмите с прекрасната си дикция и емоционалност“, коментира Ценова.
Следващият участник в празника е Микаела Манева, която е библиотекар по професия. „Завършила е библиотечно дело в Беларуския университет по култура и изкуство, след което работи по специалността си в Столична библиотека. Тя ще разкаже на публиката каква е ролята на библиотеките за съхраняването и разпространението на българския език, писменост и култура“, разказа Мирослава Ценова.
Организаторката отбеляза, че една от най-младите участнички в празника ще бъде Анджелика Боянова: „Анджи е родена и израснала в Италия, но е закърмена с любов към България и днес се изявява като самостоятелна народна певица на сцената на международни конкурси. Любовта ѝ към народната музика е огромна, а нейни пътеводители по пътя на българските фолклорни песни са Ваня Паризова и Димана и Боян Боянови от ансамбъл „Пирин“.
С българска поезия на сцената ще излезе и студентката Теодора Иванова, която учи международно право и устойчиво развитие в Милано. Водещи на празничната програма ще бъдат Мирослава Ценова и Михаил Михайлов. Михайлов също е студент в Милано и изучава „Политика, философия и обществени дела“.
„В края на програмата ще има специална изненада за всички гости, която засега организаторите ще запазят в тайна“, отбеляза Ценова.
/ИКВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина