site.btaЗдрави бебета се родиха във Великобритания с ДНК от трима души, за да се избегне генетично заболяване


Осем здрави бебета са родени във Великобритания с помощта на експериментална техника, която използва ДНК от трима души, за да помогне да се избегне предаването на редки болести на поколенията, предадоха осведомителните агенции.
По-голямата част от ДНК се намира в ядрото на клетките ни и този генетичен материал - част от него наследен от майката, друга част от бащата - ни прави такива, каквито сме. Но има и ДНК извън ядрото на клетката, в структури, наречени митохондрии, отбелязва Асошиейтед прес.
Опасните мутации в тях могат да доведат до редица заболявания при децата, които могат да причинят мускулна слабост, припадъци, забавяне на развитието, дори и до смърт.
Изследване при ин витро оплождане обикновено може да установи дали са налице тези мутации. Но в редки случаи това не е ясно, отбелязва Асошиейтед прес.
Учените разработват техника, която се опитва да избегне този проблем, като използва здрави митохондрии от донорска яйцеклетка.
През 2023 г. те съобщиха, че първите бебета са родени с помощта на този метод, при който учените вземат генетичен материал, който след това се прехвърля в донорска яйцеклетка или ембрион със здрави митохондрии, но останалата част от ключовата му ДНК е премахната.
Последното изследване "бележи важен етап", казва д-р Зев Уилямс от Колумбийския университет, но не е участвал в изследването.
Използването на този метод означава, че ембрионът има ДНК от трима души - от яйцеклетката на майката, сперматозоида на бащата и митохондриите на донора, и за одобряването му е необходима промяна на закона във Великобритания през 2016 г. Това е разрешено и в Австралия, но не и в много други страни, включително САЩ, отбелязва Асошиейтед прес.
Експерти от Нюкасълския университет и австралийския университет "Монаш" публикуваха статия в New England Journal of Medicinе. В нея обясняват, че са приложили новата техника при оплодени ембриони от 22 пациенти и в резултат са се родили осем бебета, които изглежда не страдат от митохондриални заболявания. Една жена все още е бременна.
При едно от осемте родени бебета е имало леко по-високи от очакваните нива на митохондрии с проблеми, казва Робин Ловел-Бадж, експерт по стволови клетки и генетика на развитието в института "Франсис Крик", който не е участвал в изследването. Според него не се счита, че това ниво е достатъчно високо, за да предизвика заболяване, но трябва да се наблюдава, докато бебето се развива.
Д-р Анди Грийнфийлд, експерт по репродуктивно здраве в Оксфордския университет, определя работата като "триумф на научната иновация". Според него този метод ще се използва само при малък брой жени, при които другите начини за избягване на предаването на генетични заболявания, като например тестването на ембриони на ранен етап, не са ефективни.
Ловел-Бадж обясни, че количеството ДНК от донора е незначително, като отбеляза, че детето няма да има черти от жената, дарила здравите митохондрии. Генетичният материал от дарената яйцеклетка съставлява по-малко от един процент от бебето, родено след тази техника. "Ако е трансплантиран костен мозък от донор, ще имате много повече ДНК от друг човек", казва той.
Във Великобритания всяка двойка, която иска да се сдобие с бебе чрез дарени митохондрии, трябва да бъде одобрена от регулатора на раждаемостта в страната. Към този месец 35 пациенти са получили разрешение да се подложат на техниката, отбелязва Асошиейтед прес.
Критиците и преди са изразявали загриженост, предупреждавайки, че е невъзможно да се знае какво въздействие могат да окажат този вид нови техники върху бъдещите поколения.
/АКМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина