site.btaВ изложбата „Из миналото на родната електроника“ има много сериозни изделия, които си заслужава да се видят, каза инж. Георги Георгиев


В изложбата „Из миналото на родната електроника“ има много сериозни изделия, които си заслужава да се видят, каза инж. Георги Георгиев пред БТА на откриването на експозицията днес в Националния политехнически музей (НПТМ).
Той обясни, че първото изделие на завода е от 1994 г - домашен стереусилвател, а последният е метеорологична станция за умно земеделие от миналата година. Тя която се поставя в полето и се захранва със слънчеви панели. Тя мери различни показатели, необходими на фермерите - количеството на валежите, температура и влажност на въздуха, температура и влажност на почвата, посока и скорост на вятъра. С тези данни фермерите се борят много успешно с вредителите по растенията, уточнява той.
Инж. Георгиев отбеляза, че сред експонатите няма изобретения, които да са български патент, защото не си струва човек да патентова нещо, което ще произведе в една, две или пет бройки. Но пък има експонати, които са строго специфични за българските ширини - военните изделия. Сред тях е диспечерска уредба, която се нарича система за оперативни връзки в АЕЦ-Козлодуй. Ползвайки това нещо като инструмент, те ръководят производството на енергия от атомните блокове, обясни той. И допълни, че на базата на него има създадени други изделия, които са използвани в химическата промишленост, в Комбината за цветни метали - Асеновград, „Химко - Враца“, „Марица - Изток“.
„Тук я няма, но за „Газпром“ е направена т.нар. система „Надежда“ - едно много сериозно изделие, което много прилича на мобифона. Създаден е по специални изисквания на руския „Газпром“ и е произвеждано няколко пъти за България. То е уникално за България“, подчерта инж. Георги Георгиев.
Сред експонатите са също навигация за лодки, платки за ремонт на съоръжения, използвани в мини Бобовдол, танков шлемофон от 90-те години на ХХ век, първия телефон, произведен в България с два вида батерия, смартфон - произведен за нуждите на гранична полиция, когато е имало само един телефон.
Надявам се да направим и друга изложба, в която да покажем и други неща, които заслужават да бъдат показани. Имам още много неща, които заслужават да бъдат показани, има фирми извън тези заводи, които са били извън територията на Благоевград, които правят също много сериозни изделия, на които мястото им е в Политехническия музей, за да се запазят, каза инж. Георгиев.
С изложбата „Из миналото на родната електроника“ Националният политехнически музей отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод генералният директор на БТА изпрати поздравителен адрес до директора на музея Екатерина Цекова. „От сърце пожелавам на Вас и целия екип на Националния политехнически музей (НПМ) да продължавате със същия устрем да събирате сътвореното от предците ни в миналото и да представяте българския принос към световния научно-технически прогрес“, пише той.
Както БТА писа, експонатите са специално дарение от инж. Георги Георгиев и представят българска електроника, произвеждана в Благоевградския регион. Изложбата ще може да бъде разгледана до месец септември.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина