site.btaДо 15 юли продължава броенето на щъркели в цялата страна


До 15 юли продължава преброяването на щъркелите в цялата страна. България е част от международната инициатива в над 40 страни по света, която се провежда на всеки 10 години. Организатори са от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) като координатор и основен партньор на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС). Преброяването в България обхваща над пет хиляди населени места, съобщиха от БДЗП на своя интернет сайт.
С помощта на мобилното приложение SmartBirds Pro се снема точното местонахождение на гнездата, както и се отбелязват рисковите гнезда, които впоследствие ще бъдат обезопасени с помощта на отговорните институции.
Предварителните резултати от 2024 г. показват 4482 активни гнезда.
„В повечето от общините, които посетихме, има увеличаване на числеността на гнездящите бели щъркели, в сравнение с данните от предходното преброяване през 2014-2015 г.“, каза националният координатор на преброяването на белия щъркел в България Свилен Чешмеджиев от БДЗП. Той изрази надежда положителната тенденция да се запази.
Освен установяването на числеността и състоянието на гнездовата популация на тези любими птици, цел на преброяването е и идентифицирането на заплахите за вида. Токовите удари и авариите с неповдигнатите на платформи гнезда, използването на пестициди, пресушаването на влажните зони са част от заплахите пред щъркелите.
Международното преброяване на белия щъркел в периода 2014–2015 г. показа увеличаване на популацията на вида в България спрямо преброяването, проведено 10 години по-рано. Броят на гнездящите двойки е нараснал с 1007 - 21%. Данните показват и значими регионални различия. Числеността на белия щъркел в страната според последното му преброяване преди 10 години е 5825 двойки. Предстоим да разберем каква е тенденцията в популацията на вида днес, допълниха от БДЗП.
Първото преброяване на белия щъркел е организирано през 1934 г. по инициатива на Германия, а нашата страната се включва в инициативата през 70-те години на миналия век.
Белият щъркел е добър индикатор за състоянието на околната среда, затова е важно да следим вида и да следим неговата популация, каза за БТА Свилен Чешмеджиев в интервю по темата в края на 2024 г. По думите на Чешмеджиев, въпреки предизвикателствата, щъркелът е много адаптивен и намира подходящи условия в градовете и селата.
/РИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина