site.bta На 13 юли 2008 г. в Париж е учреден Съюз за Средиземно море

 На 13 юли 2008 г. в Париж е учреден Съюз за Средиземно море
 На 13 юли 2008 г. в Париж е учреден Съюз за Средиземно море
Париж (12 юли 2008) Френският президент Никола Саркози (вляво) поздравява египетския си колега Мохамед Хосни Мубарак за обяд в хотел в Париж. Държавни глави, външни министри и други официални лица от 44 страни от Средиземноморието и ЕС се събират във френската столица за среща, на която на 13 юли, ще бъде създаден Съюз за Средиземно море. Снимка: АП/Eric Feferberg, Pool

Съюз за Средиземно море (ССМ) е учреден на 13 юли 2008 г. във френската столица Париж, сочи информация на отдел "Справочна" на БТА. Организацията е създадена по инициатива на президента на Франция Никола Саркози по време на среща на високо равнище на ръководителите на 43 държави - 27-те тогавашни страни - членки на Европейския съюз, 10 страни от южното Средиземноморие - Алжир, Египет, Израел, Йордания, Ливан, Мавритания, Мароко, Сирия, Тунис и Турция, Палестинската автономна власт, както и Албания, Босна и Херцеговина, Монако, Хърватия и Черна гора.

Съобщения за събитието могат да бъдат открити в емисиите “Международна информация” и “Балкани”:

Германия и Франция постигнаха съгласие за създаването на Съюз за Средиземно море

Хановер, 4 март 2008 г. /БТА/ Канцлерът на Германия Ангела Меркел и президентът на Франция Никола Саркози обявиха снощи, че са постигнали компромис по предложението на Париж за създаване на Средиземноморски съюз, съобщи Ройтерс.

Германия първоначално се обяви против тази идея, тъй като тя предвиждаще членство само за страните с излаз на Средиземно море, без възможност за участие на страни от Европейския съюз извън района на Средиземноморието. “Ние намерихме компромис, който не изключва участието на никого”, заявил Саркози на пресконференция заедно с Меркел в Хановер.

Според Ангела Меркел новият Съюз за Средиземно море, както двамата със Саркози се договорили проектът да бъде наричан в бъдеще, ще включва всички държави от ЕС. (...)

***

Компромисът за Средиземноморския съюз се основава на Съвета на балтийските държави, каза френският премиер Франсоа Фийон 

Париж, 4 март 2008 г. /БТА/ Постигнатият вчера компромис между френския президент Никола Саркози и германския канцлер Ангела Меркел за Средиземноморския съюз се основава на вече съществуваща структура - Съвета на балтийските държави, каза днес френският премиер Франсоа Фийон, цитиран от Франс прес.

“Компромисът от снощи се опира на съществуваща структура - Съветът на балтийските държави, където Германия има специална роля, а Франция е наблюдател”, посочи Фийон пред радио “Европа 1”.

“Казахме на германците: съществува Съветът на балтийските държави, в който ние сме наблюдатели. Ще създадем Средиземноморски съюз, в който ще бъдете асоциирани във всяко отношение, но признавайки, че Франция и средиземноморските страни имат специална роля при осъществяване на проекта”. (…)

***

ЕС официално подкрепи амбициозния френски план за Средиземноморски съюз, но му даде ново име 

Брюксел, 13 март 2008 г. /БТА/ В типичния си компромисен стил Европейският съюз официално подкрепи днес амбициозния френски план за Средиземноморски съюз, но внесе толкова добавки в проекта, че трябваше да му бъде променено името, предаде ДПА.

Според направено в последната минута допълнение към проекта на редовната пролетна среща на Европейския съвет в Брюксел новата организация ще се нарича: "Барселонският процес: Съюз за Средиземноморието".

Барселонският процес е името на продължаващата вече 13 години политика на ЕС по отношение на южните съседки на блока, която според мнозина критици не е ефективна.

Оригиналният проект, създаден преди година от френския президент Никола Саркози, носеше името "Средиземноморски клуб". Той предвиждаше засилено сътрудничество между израелци и сирийци, турци и испанци и италианци и либийци по най-различни проблеми като миграцията, околната среда и борбата срещу тероризма.

Последното проектопредложение, което бе одобрено от Германия по-рано тази седмица и бе представено снощи на лидерите от ЕС, включва всички 27 страни членки на съюза и само бегло споменава за "проекти с акцент върху регионалното сътрудничество".

Свеждането на идеята до този ѝ вид стана факт, след като европейски държави, които не граничат със Средиземно море, изразиха своя скептицизъм, а членки от Източна Европа бяха особено обезпокоени, че той ще доведе до пренасочване на ценни европейски помощи извън техния регион. (…)

***

Съюзът за Средиземно море е минно поле, заяви Кадафи

Триполи, 9 юли 2008 г. /БТА/ Либийският лидер Муамар Кадафи заяви, че предложението на ЕС за съюз в икономиката и сигурността със страните от Южното Средиземноморие ще е “международно минно поле”, предаде Ройтерс.

Според Кадафи планът ще принуди арабите да приемат Израел и ще разпали радикалния ислямизъм против Запада, защото някои ислямисти ще приемат съюза като нова колонизация на мюсюлмански земи от западните сили.

“Този проект е плашещ и опасен. Предвиждам, че той ще се провали напълно”, заяви Кадафи на пресконференция.

Кадафи, който ще бойкотира срещата за създаването на съюза, бе домакин миналия месец на минисреща на върха на арабски лидери в опит да изгради обща позиция срещу предложения съюз.

Други арабски лидери обаче, сред които алжирският президент Абделазиз Бутефлика и сирийският президент Башар Асад, ще присъстват на лансирането на плана за Средиземноморски съюз в неделя в Париж.

Кадафи каза, че е приветствал първоначалната идея на френския президент Никола Саркози за по-задълбочено сътрудничество между средиземноморските държави, наречена План за Средиземноморски съюз.

Обаче новото северно-южно партньорство, прието от лидерите на ЕС, е безсмислица, смята Кадафи. (...)

“Не съветвам страната си да става част от тази безсмислица. Това би ни изправило пред тежки проблеми. Това означава северноафриканските страни и арабските страни от Близкия изток да навлязат в международно минно поле”, добави Кадафи. “Смятам, че този проект за Съюз за Средиземно море ще увеличи незаконната миграция и тероризма и ще даде оправдание на ислямистките екстремисти да увеличат нападенията си. Тези екстремисти ще опишат проекта като кръстоносен поход срещу исляма и като европейска колонизация”, каза Кадафи.

***

Египетският външен министър успокои страховете на арабските държави от Средиземноморския съюз

Кайро, 9 юли 2008 г. /ДПА/ Египетският външен министър Ахмед Абул Гаит успокои опасенията на арабските държави, че предложението за Средиземноморски съюз било опит Европа да ги вкара в нежелан съюз с Израел. В интервю за египетския всекидневник “Ал Ахрам”, цитирано от ДПА, Абул Гаит отбеляза, че съюзът е продължение на Барселонския процес, който обаче отрежда на страните по южния бряг на Средиземно море централна роля. (...)

“В новия съюз действа принципът на съвместното управление, който съществуваше само теоретично в Барселонския процес”, каза Абул Гаит пред вестника, за да успокои опасенията, че европейските страни, представляващи богатия Север, ще се опитат да наложат хегемония над бедния Юг. Съвместното управление означава, че две страни - една европейска и една от Южното Средиземноморие, ще председателстват едновременно съюза и ще имат равни правомощия. (…)

“Новият съюз по никакъв начин не включва политическо или икономическо обединение, което е просто невъобразимо”, подчерта Абул Гаит и поясни, че в случая думата “съюз” означава просто полагане на съвместни усилия за постигане на общи цели. (…)

***

Проектът на заключителна декларация за учредяване на Средиземноморския съюз все още боксува

Париж, 12 юли 2008 г. /БТА/ Все още не е готов проектът на декларацията, която ще бъде приета в края на срещата на върха в Париж за учредяване на Средиземноморски съюз, започваща утре и в която участват лидери на 43 европейски и средиземноморски държави. Новината съобщи египетският външен министър Ахмед Абул Гаит, цитиран от Франс прес.

Спорни остават въпросите за арабската инициатива за постигане на мир между израелците и палестинците, както и пасажите от декларацията, касаещи създаването на зона, свободна от ядрено оръжие и от оръжие за масово поразяване, уточни дипломат номер едно на Египет. В следващите няколко часа предстоят нови дебати по изглаждане на спорните точки от документа. Ако това не стане, ситуацията с тези спорни точки ще бъде разгледана по време на заседание в неделя сутринта на министрите на външните работи на 43-те участници в срещата на върха, уточни Гаит. (…)
        
***

Средиземноморски съюз - справка за членовете, дневния ред на учредителния форум и проектите 

Париж, 13 юли 2008 г. /БТА/ По инициатива на френския президент Никола Саркози и в присъствието на над 40 държавни и правителствени ръководители днес в Париж се учредява Средиземноморският съюз. По този повод Ройтерс предлага справка за членовете на съюза, дневния ред на учредителния форум, както и подробности за проектите му.

Според Франция съюзът ще вдъхне нов живот на съществуващото евро-средиземноморско партньорство, известно като “Процеса от Барселона”, и ще даде възможност за равностоен диалог между Европейския съюз и Средиземноморските страни.

ЧЛЕНОВЕ

Проектът е отворен за всички страни, лежащи на Средиземно море, всички членки на ЕС, както и някои други държави.

Според френското външно министерство Франция е отправила покана към: Албания, Алжир, Австрия, Белгия, Босна и Херцеговина, Великобритания, България, Кипър, Чехия, Хърватия, Дания, Египет, Естония, Финландия, Германия, Гърция, Унгария, Ирландия, Израел, Италия, Йордания, Латвия, Ливан, Либия, Литва, Люксембург, Малта, Мавритания, Монако, Черна гора, Мароко, Холандия, палестинската автономна власт, Полша, Португалия, Румъния Словакия, Словения, Испания, Швеция, Сирия, Тунис и Турция. (...)

ГРАФИК

Срещата на върха ще се състои на 13 юли, в навечерието на френския национален празник Деня на превземането на Бастилията - 14 юли, в парижкия конгресен и изложбен център “Гран Пале”, построен за изложението от 1900 г.

Външните министри ще се срещнат сутринта, за да нанесат последните промени в общата декларация, очертаваща основните параметри на проекта и неговите цели, а следобед се очаква документът да бъде приет от държавните и правителствени ръководители. (…)

ПРОЕКТИ

(...) В основни линии проектите включват:

- Възвръщане на чистотата на Средиземно море - изчистване на морските води и крайбрежните области, акцент се върху пречистването на водите и преработката на отпадъците;

- Морски и сухоземните пътища - подобряване на транспортните връзки между пристанищата и съдействие за изграждането на крайбрежни автомагистрали, включително строеж на трансграничен аутобан в страните от Магреба (Северна Африка);

- Гражданска защита - сътрудничество при предотвратяване, подготовка за справяне и противодействие срещу природни и причинени от човека бедствия;

- Алтернативна енергетика - проучване на приложимостта на т.нар. "Средиземноморски соларен план" за използване на слънчевата енергия като енергиен източник, както и подпомагане на проучвания и разработка на други алтернативни на петрола и газа източници;

- Образование - създаване на базиран в Словения Евросредиземноморски университет, насърчаващ академичната мобилност и съвместната работа между университетите от страните членки. Френските представители често говорят за въвеждане на програма "Еразмус на Средиземноморието" като препратка към добре познатата програма на ЕС за академичен обмен;

-  Средиземноморска бизнес инициатива - създаване на институция, която да подпомага малките и средните предприятия чрез техническо съдействие и "финансови инструменти", основаващи се на доброволни вноски от страните членки.

***

Срещата на върха за създаването на Съюз за Средиземно море започна под знака на мира

Париж, 13 юли 2008 г. /БТА/ Срещата на върха за учредяването на Съюз за Средиземно море (ССМ), с участието на ръководители от 43 европейски и средиземноморски държави, започна днес в Париж под знака на мира, предаде Франс прес.

Френският президент Никола Саркози, на когото принадлежи инициативата за създаването на съюза, приветства "жеста в името на мира" на арабските страни, участващи в проекта. ССМ се основава на конкретни партньорства и цели укрепване на равновесието между Севера и Юга.

"Заедно ще градим мира в Средиземноморието, както вчера изградихме мира в Европа", каза при откриването на срещата Саркози, цитиран от Асошиейтед прес. Той приветства присъствието на една маса на ръководители на арабски страни и на Израел, на Турция и Гърция, както и на Алжир и Мароко. (…) Премиера на форума е присъствието на сирийския президент Башар Асад и на израелския премиер Ехуд Олмерт, чиито страни теоретично са във война от 1948 година, но сега се озоваха на една и съща маса.

Двамата мъже седнаха на местата си край кръглата маса, отдалечени едно от друго, пред телевизионните камери и фотографските обективи.

Единствен либийският ръководител Муамар Кадафи бойкотира срещата, отбелязва АФП.

Египетският президент Хосни Мубарак отправи призив за мир в Близкия изток и прикани израелците и палестинците да продължат преговорите.

***

Съюзът за Средиземно море бе официално създаден в Париж

Париж, 13 юли 2008 г. /БТА/ Съюзът за Средиземно море бе официално създаден в Париж на среща на върха с участието на лидерите на 43 страни, обяви френският президент Никола Саркози при закриването на срещата.

"С голямо задоволство ви съобщавам, че първата среща на върха на Съюза за Средиземно море завърши с единодушно приемане на заключителен документ. Мечтаехме за Съюза за Средиземно море, който сега е реалност", добави френският президент, цитиран от Франс прес.

В учредителната среща на ССМ в Париж участваха лидерите на 27-те държави от Европейския съюз и на още 16 страни от Западните Балкани и южното крайбрежие на Средиземно море. Сред участниците бе българският президент Георги Първанов. (…)    

Заключителната декларация бе приета след проточили се спорове между участниците в срещата по формулировките в текста за мирния процес в Близкия изток. Лидерите напомнят, че мирът в Близкия изток изисква цялостно решение и във връзка с това приветстват започналите непреки преговори между Сирия и Израел с посредничеството на Турция. Спорове имаше и по пасажите за необходимостта да не се свързва религията с тероризма, както и Близкият изток да бъде свободен от ядрено оръжие, отбелязва ДПА.

***

Саркози се наслаждава на миротворческата си роля в "Клуб Мед"

/Джон Личфилд, в. "Индипендънт", 14 юли 2008 г./ Гигантска среща на върха на лидери от Европа и Близкия изток в Париж доведе до поредица успехи и дипломатически удари за френския президент Никола Саркози.

Израел се съгласи да освободи заложници, за да улесни постигането на мирно споразумение с палестинската власт. Сирия обеща да установи нормални дипломатически отношения с Ливан за първи път от 65 години. И може би най-изумителното от всичко - сирийски президент и израелски премиер за първи път седяха в една и съща стая, на една и съща маса. Сирийският лидер Башар Асад обаче успя да изчезне от стаята, преди израелският премиер Ехуд Олмерт да произнесе своята реч.

Остава да видим дали вдъхновеният от Саркози “Съюз за Средиземно море”, стартиран вчера, няма да бъде сполетян от съдбата на предишни нескопосани усилия да се установят официални връзки между Европа, Близкия изток и Северна Африка. Успехът на учредителната среща предполага, че новият "Клуб Мед", отричан от някои като поредната говорилня, може най-накрая да позволи на Европа да стане сериозен играч в близкоизточния мирен процес. (…)

Войната и мира не бяха в официалния дневен ред, но безпрецедентната среща осигури възможност и тласък за постигане на споразумения между съседни държави, които са вечни врагове. (…)
Лидерите на 40 държави бяха оградени от защитен “стоманен обръч”, като големи части от един от най-посещаваните световни градове бяха забранени за обикновените граждани. Повече от 6000 полицаи бяха мобилизирани да охраняват забранената зона в ивицата от централен Париж на двата бряга на Сена. В район от над един квадратен километър не бяха допускани нито туристи, нито жители на града.
В събота Саркози посредничи за среща между сирийския президент Башар Асад и ливанския му колега Мишел Слейман. Дамаск, който отдавна е обвиняван, че третира Ливан де факто като своя колония, се съгласи да установи нормални връзки на ниво правителства и дипломатически представителства с Бейрут за първи път от обявяването на ливанската независимост през 1943 г.

Вчера следобед израелският премиер и сирийският президент заеха местата за срещата в обширната изложбена зала с остъклен таван “Гран Пале” в близост до “Шан-з-Елизе”. Те не си стиснаха ръцете, не размениха нито дума и дори не установиха визуален контакт. Все пак това си беше, както Саркози изтъкна, “историческо събитие”. За първи път сирийски и израелски лидери се съгласяват да бъдат в една и съща стая. (…)

Президентът Саркози заяви във встъпителната реч на срещата, че това е опит да се постигне практическия подход на първоначалния европейски Общ пазар. Вековни национални спорове и омрази ще бъдат потопени в дискусии и сътрудничество по жизненоважни въпроси от непосредствено значение. (…) "Ние ще изградим мир в Средиземноморието заедно, както някога изградихме мир в Европа. Ще успеем заедно или ще се провалим заедно."

Египетският президент Хосни Мубарак, който бе съпредседател на срещата със Саркози, подчерта важността да бъде постигнат напредък по практически, ежедневни въпроси, които да играят ролята на градивни единици на мира. (…)

Все пак срещата ще остане в историята като дипломатически и политически триумф на президента Саркози - може би най-важното единично събитие през 14-те му месеца в Елисейския дворец. (…)

***

САЩ изразиха сдържана подкрепа за Съюза за Средиземно море

Вашингтон, 15 юли 2008 г. /БТА/ Държавният департамент на САЩ подкрепи сдържано Съюза за Средиземно море, създаден в неделя в Париж на среща на лидерите на 43 държави, предаде Франс прес.

“Нямаме наблюдатели там, нямаме място на масата, около която се водят дискусиите. Но като цяло мисля, че можем поне да подкрепим този процес”, каза говорителят на Държавния департамент Шон Маккормак. “Ще видим какви ще са конкретните постижения на тази група страни. Изглежда, че първата им среща даде добри резултати”, добави той. (…) 
    
***

С официална вечеря започна срещата на външните министри на страните от ССМ

Марсилия, 3 ноември 2008 г. /БТА/ В южния френски град Марсилия започна с официална вечеря срещата на външните министри на страните, които на 13 юли тази година създадоха Съюза за Средиземно море /ССМ/, предаде Франс прес.

Тази вечер и главно утре дипломатите номер едно на 43-те страни членки на новата организация трябва ще решават три важни въпроса - къде да бъде седалището на ССМ, каква да бъде формулировката на тяхната декларация за мирния процес между израелците и палестинците и каква да бъде ролята на Арабската лига в ССМ.

И трите въпроса са доста спорни. За седалище на ССМ спорят Барселона и Валета. Тунис оттегли кандидатурата си. Страните от южния бряг на Средиземно море искат седалището да е в тази зона. Египет и Йордания искат да е на тяхна територия.

Еврокомисарката по външните отношения Бенита Фереро-Валднер заяви, че ако по този въпрос не бъде постигнат консенсус, тогава Брюксел ще бъде предложен за седалище на ССМ.

Относно декларация за мирния процес между Израел и палестинците някои формулировки в нея обещават да предизвикат доста спорове.

Относно ролята на Арабската лига арабските държави искат тази организация да не бъде само наблюдател на срещите на страните от ССМ, а да има по-голяма функция. Израел е против тази идея.

***

Централата на Съюза за Средиземно море ще се намира в испанския град Барселона, обяви Хавиер Солана 

Марсилия, 4 ноември 2008 г. /БТА/ Централата на Съюза за Средиземно море (ССМ) ще се намира в Барселона, обяви днес върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана, цитиран от Асошиейтед прес.

Решението бе взето на конференцията на външните министри на 43-те страни от ССМ, започнала вчера в южния френски град Марсилия. (...)

/ДС/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 19:46 на 13.07.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация