site.btaНВИМ организира в Пловдив изложбата "Музеят - неочакван, отворен, споделен"
BOBSTH 06:40:01 31-05-2019
NP1522BO.005 06:40
Пловдив - Военноисторически музей - изложба
НВИМ организира в Пловдив изложбата
"Музеят - неочакван, отворен, споделен"
Пловдив, 31 май /Дима Шопова, БТА/
С изненадващо малко експоната - едва осем, но с много чисто човешки истории, НВИМ - Националният военноисторически музей, организира в Пловдив изложба под мотото "Музеят - неочакван, отворен, споделен". Съорганизатори са Регионалният исторически музей - Велико Търново, Българска национална филмотека, а събитието се съфининсира от фондация "Пловдив 2019".
Откритата изложба ще остане в Пловдив до 14 юли, след което "ще посети" Велико Търново, Варна и София. Това каза за БТА директорът на НВИМ Соня Пенкова.
Изложбата е на мястото, където се е намирало първото летище на Пловдив - бул. "Освобождение" 76, където бе щабът на Корпус тактическа авиация на ВВС и където ще се премести филиалът на НВИМ - Музеят на авиацията, който в момента е край село Крумово.
"С какви атрибути може да бъде преборен Дяволът? Как символът на смъртта - кукумявката, може да спаси човешки живот? Коя е предтечата на SMS-ите? Какво свързва първия военен полет в България и музикалната индустрия? Какво е общото между златната тоалетна в "Гугенхайм" и българските музеи?" Това са само част от въпросите, отговорите на които, по думите на Пенкова жителите и гостите на Пловдив могат да открият на тази изложба.
И допълва - тя е нестандартна, защото провокира всеки да преобърне представата си за музея. Защото, ако досега една история бе илюстрирана богато с експонати, то тази изложба показва по неочакван начин как един-единствен експонат може да разкаже много любопитни истории. Някои от тях предизвикват смях, други - гордост и любопитство, а трети биха провокирали посетителите да оспорят представеното и да достигнат границите на собствената си толерантност, твърди Пенкова.
В една от залите са представени историите на двама българи - авиатори, които обаче се намерили и друго поприще на развитие. Асен Йорданов е показан с едно от изобретенията му - тапа за шише, която по думите на Пенкова днес е обикновена вещ, но през 20-те години на миналия век е била откритие. Другият е Симеон Петров, представен чрез звукозаписната и издателска дейност. В същата зала посетителите могат да научат за многото българи, придобили световна слава чрез значими за човечеството изобретения.
Други истории разказват за това, какви са били комуникациите във времето, как българина възприема новото, как реагира на модерното както и истории, свързани с шифровъчната машина "Енигма". /ДШ/
/НП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина