site.btaПреди 35 години президентът Петър Младенов подава оставка след обществен натиск заради репликата “Най-добре е танковете да дойдат”

Преди 35 години президентът Петър Младенов подава оставка след обществен натиск заради репликата “Най-добре е танковете да дойдат”
Преди 35 години президентът Петър Младенов подава оставка след обществен натиск заради репликата “Най-добре е танковете да дойдат”
София (1 юли 1990) На площад "Демокрация" се състоя митинг, организиран от представители на стачкуващите студенти от цялата страна. Те настояваха за оставката на президента Петър Младенов, във връзка с неискреността му по повод репликата от митинга на 14 декември 1989 г. за танковете. На митинга говориха и преподаватели, родители на студенти и представители на политически сили. Снимка: БТА, Димитър Колчаков/архив

Преди 35 години - на 6 юли 1990 Петър Младенов подава оставка като председател /президент/ на Народна република България. Това се случва под натиска на обществените протести, и заради излъчената в предизборен клип на Съюза на демократичните сили на 14 юни 1990 г., в дните между първия и втория тур на изборите за Велико народно събрание, негова реплика: “Най-добре е танковете да дойдат".

Фразата е изречена пред сградата на Народното събрание на 14 декември 1989 г., по време на митинг за отмяна на чл. 1 от Конституцията на България. Петър Младенов е избран за първи председател (президент) на Република България от 9-то Народно събрание на 3 април 1990 г. 

БТА отразява случващото се в летните дни на 1990 г. - образуването на дело за автентичността на записа, студентските стачки и за положението в страната в своя бюлетин “Вътрешна информация”. Съобщение с изявление на президента Младенов е публикувано в бюлетина от 14 юни 1990 г., веднага след излъчването по Българската телевизия (БТ) в предизборно студио на СДС на видеоклип от 14 декември 1989 г., в която се чува репликата: “Най-добре е танковете да дойдат”:   

Заявление на президента на Народна република България Петър Младенов

Тази вечер в телевизионния блок на Съюза на демократичните сили бе излъчен материал, съдържаш злонамерени обвинения срещу мен. По този повод бих искал да заявя: Преходът към демокрация е твърде сложен процес. Не се изненадвам, че напоследък бяха отправяни нападки срещу политически дейци, включително и срещу мен, надхвърлящи границата на етиката. Според мен подобно нещо не би могло да се случи в нито една уважаваща себе си цивилизована страна. Не прецених за нужно да отговарям на клеветите, за да не се отклонява вниманието от проблеми, много по-важни от личните ми чувства и интереси. Не вярвам и тазвечершното предаване да е заблудило който и да е мислещ човек.

Разбирам нервността на някои личности от неудовлетворителните за тях изборни резултати. Но политиката, както и всяка човешка дейност изисква морал. За съжаление в тазвечершното предаване на Съюза на демократичните сили виждам белезите на една неморална философия. Девиз на Макиавели и оръжие на йезуитите бе принципът “целта оправдава средствата”. (…)

Показаният примитивен монтаж няма нищо общо с реалността. (…)

Що се отнася до мен, то аз запазвам правото си като човек и гражданин в рамките на закона да потърся отговорност за тези инсинуации, явно преследващи нечисти цели.

Заради напрежението в следващите дни, прокуратурата образува разследване за автентичността на излъчения материал: 

Образувано е предварително производство

София, 22 юни 1990 г. /БТА/ Главната прокуратура на НР България предаде за разпространение чрез БТА следното съобщение.

На 14.06.1990 г. в предизборното студио на СДС Българската телевизия излъчи видеозапис, насочен срещу президента на републиката Петър Младенов. Още същата вечер по телевизията, както и на 15.06.1990 г. във вестник “Дума”, президентът направи заявление, че обвиненията срещу него не почиват на истината.

Във връзка с това главната прокуратура на НРБ на 22.06.1990 г. образува предварително производство за изясняване на обстоятелствата, при които е сниман и изготвен видеозаписът и дали той достоверно предава изявлението на президента.

Следствието е възложено на Главно следствено управление.

Наредено е да се изискат оригиналният видеозапис и звукозапис, както и видеокамерата, с която е заснет епизодът, без които не е възможно да се направи необходимата експертиза.

За резултата от разследването обществеността ще бъде своевременно уведомена.

***

Съобщение на Главно следствено управление

София, 26 юни 1990 г. /БТА/ От главно следствено управление получихме следното съобщение:

Поради повишения интерес и в съответствие с желанието да се информира обществеността за хода на разследването за изясняване на обстоятелствата, при които е сниман и изготвен видеозаписът от 14.12.1989 г., излъчен в предизборно студио по БТ и дали той достоверно предава изявлението на председателя /президента/ Петър Младенов, Главно следствено управление съобщава следното:

(…) На основание чл. 133 от Наказателно-процесуалния кодекс на 23 юни т.г. е отправено писмено искане до ръководството на Българска телевизия, откъдето е отговорено, че “рулонът с оригиналния запис от 14.12.1989 г. не е намерен”.

На същата дата и на същото законно основание е отправено писмено искане, връчено лично на председателя на Координационния съвет на СДС Желю Желев за предаване на оригиналния видеозапис и информация за автора и участниците в обработката на материала.

На 26 юни 1990 г. от СДС бе предоставено копие от излъчения материал в предизборното студио по БТ от 14.06.1990 г. и копие от видеоматериала, заснет на 14.12.1989 г. пред Народното събрание.

Непредаването на оригиналните материали и техника затруднява разследването и е сериозна пречка за установяване на обективната истина. Това е грубо нарушение на чл. 133 от Наказателно-процесуалния кодекс относно задължението на всички организации, длъжностни лица и граждани да предават намиращите се у тях предмети и книжа, които могат да имат значение по делото. Случаят е докладван на Главна прокуратура.

Главно следствено управление изразява готовност да привлече специалисти от Българска телевизия, движението “Артисти за демокрация” и други, посочени от СДС, включително чуждестранни експерти, които могат да спомогнат за установяване на истината. 

***

Заявление на Съюза на демократичните сили

София, 26 юни 1990 г. /БТА/ От Съюза на демократичните сили получихме следното заявление:

Днес, 26 юни 1990 година, агенция София прес разпространи съобщение на Главна прокуратура, според което Координационният съвет на СДС е отказал да предаде на следствието оригиналите на видео- и звукозаписа на материала, излъчен в предизборното студио на СДС на 14 юни т.г., както и да предостави видеокамерата, с която е направен записът, и да се назоват лицата, които биха могли да дадат необходимите сведения за подготовката на този материал.

В тази връзка Координационният съвет на СДС смята за необходимо да заяви следното:

На 23 юни т.г. в Координационния съвет на СДС се получи писмо НР 3405 на главно следствено управление на МВР, в което се иска предоставянето на видеоматериала, излъчен по Българска телевизия на 14 юни т.г. в предизборното студио на СДС, както и оригиналните материали, въз основа на които е бил изготвен той. Второто искане на ГСУ на МВР е да се посочат имената на лицата, участвали в подготовката на видеозаписа, а така също и лицата, които са автори на материалите, използувани в този видеозапис.

На 25 юни т.г. КС на СДС на свое заседание обсъди въпросното писмо и прие решения, които бяха изложени в писмо отговор до ГСУ на МВР, което заедно с видеокасета, съдържаща излъчените кадри, и копия от оригиналния запис на събитията на площад “Народно събрание” от 14 декември 1989 година бяха предадени на представители на ГСУ на МВР на 26 юни т.г. в това писмо КС на СДС уведомява ГСУ, че настоява за международна експертиза на оригинала на записа с участие на представители на СДС. До КС на СДС не е постъпвало официално искане за предоставяне на видеокамерата, с която е заснет въпросният материал. Освен това отделни видео- и звукозапис не съществуват. Оригиналите на видеозаписа и камерата, с която са заснети събитията, са предадени официално за съхранение в КС на СДС, като копие от протокола за това предаване също бе предоставено на ГСУ на МВР.

Позицията на КС на СДС е пределно ясна: готови сме да предоставим оригинала на видеозаписа на авторитетна експертна комисия, в която освен чуждестранни специалисти да участвуват и представители на СДС. (…)

Оставяме без коментар тенденциозността и неточностите в съобщението на Главна прокуратура!

Въпросът със записа е обсъждан на пресконференцията в окупирания Софийски университет:

Четири часа от двадесет и втория ден

София, 2 юли 1990 г. /Кор. на БТА Калина Венева/ Организираната от студентските стачни комитети и от Българското сдружение за честни избори пресконференция събра днес в най-голямата аудитория на Софийския университет “Св. Климент Охридски” ръководители и представители на политически сили, на държавни институции, към които стачкуващите отправят своите искания, наши и чуждестранни журналисти, студенти. (…)

Технически проблеми, свързани с директното излъчване на пресконференцията по Българското радио, наложиха не само забавянето и с повече от два часа, но и повторение на началото.(…)

Особено разгорещена бе дискусията с министъра на вътрешните работи Атанас Семерджиев. (…) Министърът заяви, че в МВР няма сили, които да са готови и да са способни да осъществят насилие върху волята на българския народ, върху свободите и правата на българските граждани, гарантирани им от конституцията и законите. Той изтъкна, че ще направи всичко, което е по силите му, за да бъдат удовлетворени час по-скоро “по-голямата част” от студентските искания - тези, които са законосъобразни. Министър Семерджиев ще настоява за огласяване на резултатите незабавно, след като завърши работа експертната комисия по автентичността на материала, излъчен в предизборното студио на СДС.

Главният редактор на “Век 21” Александър Йорданов отново поиска, сред бурното одобрение на аудиторията, “честната, човешка и президентска дума” на Петър Младенов, а Евгени Михайлов - автор на видеоматериала, отново заяви, че показаното е истина и запечатано от безпристрастната камера, то не е плод на фалшификация.

След многократни бележки, подхвърляния и конкретни въпроси отговор се опита да даде и председателят на Комитета за телевизия Павел Писарев. Той изтъкна, че е депозирал оставката си, но се позова на становището на Парламентарно-обществената комисия към Народното събрание, единствено компетентна да се произнесе по конфликта. (…)

И така проблемът със студентските окупационни стачки остава. 

***

Стачката…

София, 3 юли 1990 г. /БТА/ Преподавателите от Софийския университет “Св. Климент Охридски”, които подкрепят студентската окупационна стачка, са изпратили декларация до председателя /президента/ на републиката, до председателя на Министерския съвет и до председателя на Висшия съвет на БСП, в която заявяват, че ако до утре в 18 часа не се удовлетворят студентските искания, ще започнат безсрочна седяща стачка пред президентството. (…) 

***

София, 3 юли 1990 г. /БТА/ От днес преподаватели от Медицинската академия в София, които подкрепят ефективната седяща стачка на своите възпитаници, ще носят лентичка с текста “В подкрепа на студентите". (…)

Представител на Стачния комитет Цанко Цветковски обоснова отново пред събралите се мотивите за своята гражданска позиция, проявена макар и с известно закъснение. “Искаме - каза той, истината и ако президентът действително е казал въпросната реплика, да си даде оставката. (…)

На 4 юли 1990 г. президентът Петър Младенов се обръща към нацията:

Обръщение на президента Петър Младенов към българския народ

Уважаеми съотечественици, живеем в исторически дни. С общи усилия променихме изключително много в живота на България и сме на прага на прехода към съвременно гражданско общество. След броени дни предстои да се открие първото заседание на свободно избраното от целия народ Велико народно събрание. (…)

Същевременно през последните дни напрежението в обществото забележимо нараства. Зачестяват нарушенията на обществения ред, организирането на стачки, проявите на гражданско неподчинение.

Важна част от опитите за дестабилизация на обществото станаха и атаките срещу президента. Сами разбирате, че по този въпрос ми е трудно да говоря, но съм длъжен да направя това. (…)

Българският президент е атакуван заради една реплика. От нея се прави произволна инсинуация, която противоречи на целия ми политически и житейски път и моите разбирания като политически деец и държавник. (…)

14 декември 1989 година беше един от дните на най-върховно изпитание на зараждащата се българска демокрация. Може да се каже, че на този ден нейната съдба бе поставена на карта. В тези крайно напрегнати условия, мога да кажа, че аз и моите колеги положихме всички усилия, на които бяхме способни, за да избегнем най-лошото. Убеден съм, че за нашите намерения най-красноречиво говорят фактите. Доказателство за нашата политика е обстоятелството, че от този паметен ден до днес преходът ни към демократично обществено устройство става мирно, ненасилствено.

Следователно това, което се внушава с извадената извън контекста реплика е в пълно противоречие с моята политическа практика, с моите убеждения за демокрацията, ако щете, с моя начин на мислене. Аз съм дълбоко убеден, че българският народ със своето реалистично и земно чувство ще повярва не на думите, а на делата, на фактически извършеното от президента. (…)

Нека в тези отговорни минути всички заедно си дадем сметка, че интересите на България, а не на отделни личности, групи или партии стоят над всичко. Мисля, че ще е особено важно, ако младото поколение, студентите, нашите деца осъзнаят тази потребност с цялата си сериозност. Аз искрено им вярвам.

Същевременно протестите се преместват от висшите учебни заведения пред президентството: 

Седяща стачка пред президентството

София, 4 юли 1990 г. /БТА/ След изтичане на срока на ултиматума, поставен в декларациите на стачните комитети на окупираните висши училища и на преподавателите, подкрепящи студентската акция в Софийския университет “Св. Климент Охридски", днес пред президентството дойдоха много граждани, решени да обявят безсрочна седяща стачка. Между тях има професори, доценти и асистенти от различни ВУЗ, родители на студенти и кандидат-студенти, членове на движенията на артистите и писателите за демокрация, научни сътрудници от институти на БАН, лекари, стачници, членове на “Гражданска инициатива”, на Алтернативната социалистическа партия.

Причината е неизпълнението до 18 часа на основните студентски искания. (…)

Всяко споменаване на бездействието на президента и на правителството, на бавещия се отговор от различни държавни институции бе посрещано от присъствуващите с възгласи за оставка.

***

Съобщение на Главно следствено управление

София, 4 юли 1990 г. /БТА/ В БТА се получи следното съобщение на Главно следствено управление:

Днес, 4 юли 1990 г., на Главно следствено управление беше обявено заключението на комплексната техническа експертиза, назначена на 29 юни 1990 г. по следствено дело НР 21/90 г. (…).

Досега у нас не е извършвана подобна експертиза, при това с участието на 31 специалисти от различни области на науката, техниката и изкуството.

В заключението е прието, че видеозаписът от 14 декември 1989 г. е автентичен и по него не са правени допълнителни манипулации. (…)

***

Студентите ще продължат протестните действия

София, 5 юли 1990 г. /БТА/ Тази сутрин в Софийския университет “Св. Климент Охридски" бе оживено. Преподаватели-гаранти и стачкуващи студенти дискутираха по-нататъшното развитие на акцията, спореха по различни страни от разпространената от стачните комитети на окупираните висши училища декларация. Мненията се събираха в едни пунктове, отличаваха се в други, но общото становище е безспорно - стачката се е увенчала с успех. (…)

Едновременно с това стачните комитети са стигнали до решението, че исканията не са удовлетворени изцяло, заради непълното отразяване на изборните нарушения и най-вече заради “безнравствената позиция на г-н председателя /президента/ на републиката”. По тази причина се заявява, че морален дълг на стачкуващите е да искат оставката му от поста държавен глава. В декларацията се посочва, че дотогава ще продължат протестните действия и пред сградата на президентството. (…)

***

Изявление на председателя на Координационния съвет на Съюза на демократичните сили

София, 5 юли 1990 г. /БТА/ Председателят на Координационния съвет на СДС Желю Желев предостави на БТА следното изявление:

Снощи си позволих да коментирам обръщението на председателя /президента/ на републиката, като обърнах внимание на това, че основните условия на студентската стачка започват да се изпълняват. (…)
При по-внимателното запознаване с текста на неговото изявление ме смути отсъствието на извинение и морално разкаяние за тежките обвинения, които Петър Младенов хвърли срещу колегите от предизборното телевизионно студио на Съюза на демократичните сили. След като малко по-късно експертизата по категоричен начин потвърди верността на думите, казани на 14 декември 1989 г. - “най-добре да дойдат танковете”, - стана ясно, че председателят на републиката не само е излъгал, но се е опитал да окаже и морален натиск върху авторите на касетата. Един държавен глава може да си изтърве нервите - човешко е, - но не може да си позволява да бъде нечестен, при това пред очите на целия народ.

При тези факти мисля, че неговото положение на държавен глава става неудържимо и намирам, че той трябва да си подаде оставката, която да депозира във Великото народно събрание, като предварително информира обществеността за това.

При създадените обстоятелства това е единственият начин да се излезе от безизходното положение. 

***

София, 6 юли 1990 г. /БТА/ Продължават окупационните стачки и протестните акции с искането за оставка на президента на републиката. В изчакване на срока на ултиматума - 20 часа днес, стачкуващите студенти от Софийския университет “Св. Климент Охридски" събират подписи в своя подкрепа. Техни колеги, които са се занимавали с алпинизъм и пещерно дело, са избрали за форма на протеста си “висящата” стачка от сградата на ректората.

(…) Преподавателите оценяват стачката на студентите като блестящ урок: “борбата за истината и достойнството трябва да се води непрекъснато, с пълно отдаване на силите и с пределна честност.”
В случай, че президентската оставка не бъде подадена до тази вечер, стачните комитети призовават към тридесетминутна предупредителна стачка на 7 юли, а ако и след този срок искането не бъде удовлетворено - към обща стачка в понеделник. (…)

***

МЪЛНИЯ

София, 6 юли 1990 г. /БТА/ Председателят/президент/ на България Петър Младенов подаде оставка. 

***

Петър Младенов подаде оставка

София, 6 юли 1990 г. /БТА/ Държавният глава Петър Младенов е изпратил до Великото народно събрание следното послание:

Господа народни представители,

в последно време в страната се създаде силно социално напрежение, съпроводено със стачки и прояви на гражданско неподчинение. Сред основните искания на стачкуващите се сочи и подаването на оставката на председателя на републиката, когото те обвиняват в призив към насилие.

Считам, че целият ми живот, както и политиката на българската държава след 10 ноември 1989 г., за която изцяло поемам политическата отговорност, категорично доказват противното. Същевременно не бих искал да ставам повод за нарастване на напрежението, което по мое дълбоко убеждение би погубило нашата зараждаща се демокрация.

Затова моля Великото народно събрание да приеме моята оставка като председател /президент/ на републиката.

Честно живях и работих. Никога не съм мислил за друго освен за добруването на държавата и народа ни. Мисля, че на 10 ноември 1989 г. изпълних своя граждански дълг. Народът и историята са тези, които ще съдят всички ни.

На нашия народ желая щастие и успехи в изграждането на демократичното общество. 

***

София, 6 юли 1990 г. /БТА/ Стачкуващите студенти от Софийския университет “Свети Климент Охридски” посрещнаха с ликуване новината за оставката на президента Петър Младенов. И последното им искане е изпълнено, и то в обявения в ултиматума срок.

От двете страни на оградата в дворчето на ректората се събраха стачници, граждани, участници в седящата стачка пред президентството, дошли тук, за да честитят на студентите “започналата демокрация”. Чуваха се думите “доблест”, “мъжество”, “честност”, “истина”.

Стачните комитети на окупираните висши училища от цялата страна са повикани на спешно заседание. Може би ще бъде обявен краят на стачката. Вероятно в решението ще бъде фиксиран 24-часов срок за освобождаване на сградите.

/ДС/

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 16:03 на 06.07.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация