site.btaФерстапен спечели с лекота в Монако и записа четвърта победа за сезона във Формула 1

Снимка: АП

Световният шампион Макс Ферстапен (Ред Бул, Нидерландия) спечели доминираща победа в Гран при на Монако от Формула 1, след като затвори и двама пилоти от топ 10 с една обиколка разлика. Втори завърши Фернандо Алонсо (Испания, Астън Мартин), а Естебан Окон (Франция, Алпин) допълни подиума.

Това бе четвърта победа за Ферстапен от шест кръга. Той е начело във Формула 1 със 144 точки, следван от съотборника му Перес със 105. Трети е Алонсо с 93.

Ферстапен направи великолепен старт и влезе начело в първия завой, а Алонсо се намести моментално зад него с несполучлив опит за изпреварване. Челните петима задържаха позициите си, а Серхио Перес (Испания, Ред Бул), който потегли от последно място, влезе в бокса за гуми с твърда смес във втората обиколка с цел финиширане без повече питстопове.

Ферстапен поведе с две секунди на Алонсо до петата обиколка, a Карлос Сайнс (Испания, Ферари) бе изпреварен от Окон. Двамата удариха болидите си след тунела, благодарение на което автомобилът на испанеца остана с увредено предно крило, част от което се откачи.

До 20-ата обиколка Ферстапен поведе с 8 секунди на Алонсо, който очевидно пестеше гумите с твърда смес с цел по-малко спирания от нидерландеца. Световният шампион обаче се задържа изненадващо дълго на трасето и към 30-ата обиколка започна да затваря колоната с по един тур, включително неговият съотборник Перес и дори пилотите в подножието на топ 10.

Героичният спринт на Ферстапен с медиум гумите наближи своя край с първите капки дъжд, които се появиха в последната третина от състезанието. Нидерландецът изчака хаоса от дъжда да отмине и влезе в питлейна в 55-ата обиколка за средно твърди гуми. На Алонсо пък му се наложи да влиза два пъти около стопа на Ферстапен, докато уцели сместа.

Това на практика реши състезанието и световният шампион финишира първи с 27.921 секунди пред Алонсо, който записа най-доброто си класиране за сезона и пети подиум. Трети остана Окон на 36.990 секунди зад победителя.

Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес) финишира на четвъртото място, а неговият сънародник и съотборник Джордж Ръсъл бе пети, след като отнесе наказание от 5 секунди за препречване на пътя на Перес. Шести се класира Шарл Льоклер (Монако, Ферари).

Чеко Перес пък завърши едва на 16-о място и не успя да стигне до точките.

Следващото състезание от Формула 1 е насрочено за 4 юни в Барселона.