site.btaИзбраният за игумен на Зографския манастир Гавриил показа на българската делегация чудотворните икони на свети Георги
Избраният за игумен на Зографския манастир Гавриил показа на българската делегация за празника на свети Георги чудотворните икони на светеца. Делегацията, водена от вицепремиера Атанас Зафиров в Зографския манастир, е в Атон за празника на манастира.
В храма Гавриил разказа пред гостите как е построен и как образът на светеца се самоизписва върху празна дъска, нарочно оставена без името на покровителя на храма.
"Историята е, че трима братя, които били от по-знатен произход, се събират по тези места и живеят като монаси – отшелници. По техния пример се събират и други хора, които са ги познавали и решават някъде да направят храм, в който да се събират в неделно време. Тоест, по тези времена не е имало такива големи манастири, каквито има днес. Хората са живели в по-уединени места и решават все пак да се събират в неделно време, в което да има служба", разказа Гавриил. Когато храмът бил готов, помежду си не са имали разбирателство кой да бъде покровител на храма – искали са да бъде светец, но не са имали намерение това да бъде свети Георги и затова не са изписали името на покровителя на храма на дъската, поставена за тази цел. Гавриил разказва още, че тогава те прибягнали до молитва към Господ, кой да бъде покровител и как да бъде именуван храмът. След молитвата на дъската се появил образа на свети Георги или тази икона, която виждате, разказа избраният за игумен.
По думите му оттогава са минали почти 1000 години и когато се разчува за това събитие, че ликът на светеца сам се е появил, се събират и други монаси. "Епископ, който не вярвал в това, че образът на свети Георги се е изписал сам, сметнал, че като разтърка с пръстите, ще се покаже, че боите са пресни. Така според разказа, той натиснал близо до носа на св. Георги, и пръста му потънал и залепнал на дървото. Иконата с годините си остава като образец за красиво изписана икона", посочи Гавриил.
Той припомни, че преди това ликът е бил в родното място на майката на св. Георги, където светецът е погребан, въпреки че е пострадал в Кападокия, неговото тяло е пренесено в град Лида. Гавриил поясни, че на пренасянето на мощите на свети великомъченик Георги е посветен и вторият празник, свързан с втората чудотвторна икона на светеца. Той добави, че тя е имала прозвището арабската икона на св. Георги, тъй като била изнесена на брега на Света гора и за да няма спорове на кой храм да принадлежи, монасите сложили иконата на едно малко магаренце, което се отправило към манастира Зограф. Там в близост има изградена бяла църквичка, откъдето монасите правят литийно шествие с тази икона. За целта на иконата е направен специален кивот – кутия, в която да се сложи иконата и да се изнася.
Такива предания, в които няма строги научни доказателства, все пак носят в себе си едни централни истини, посочи игуменът в своя разказ пред участниците в делегацията.
Виждате, че за празника покривките под иконите са от 15-16 век, добави той. "Всичко е везба, на ръка правено от хора, които са имали благоговението към светеца, със златни нишки втъкани бродерии, за да изразят хората своята благодарност. Обковите също са направени с намерението да украсят иконата и да придадат тази почит, която са имали хората в съответната епоха", разказа още Гавриил.
Вицепремиерът Атанас Зафиров ръководи традиционната българска поклонническа делегация в Света гора за празника на манастир „Св. вмчк. Георги Зограф“. В делегацията участват председателят на Комисията по отбрана в 51-вото Народно събрание Христо Гаджев, заместник-председателят на парламентарната комисия за българите в чужбина в парламента Деян Дечев, заместник-председателят на парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление Венцислав Асенов, Красимир Йорданов, заместник-председателят на парламентарната комисия по земеделието, храните и горите, народният представител Калин Стоянов, заместник-министърът на вътрешните работи Филип Попов, председателят на Изпълнителната агенция за хората с увреждания проф. д-р Георги Йорданов, генералният консул на България в Солун, Гърция, Антон Марков.
В делегацията е и генералният директор на БТА Кирил Вълчев, който пристигна в Зограф с главния секретар на Светия синод Мелнишкият епископ Герасим. По време на визитата в Атон на 5-6 май членовете на българската делегация провеждат среща с духовното ръководство на Света гора, участват във вечерната и нощната служба, в светата литургия, както и в литийното шествие с иконата на свети великомъченик Георги – Зограф.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина