site.btaБългарската агенция по безопасност на храните установи две огнища на шарка по дребните преживни животни в село Скутаре


Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) установи две огнища на шарка по дребните преживни животни в село Скутаре, община Марица, съобщи агенцията на официалния си сайт. Едното от огнищата е определено като първично възникнало, а другото е класифицирано като вторично. Шарката е потвърдена след сигнал, подаден от собствениците на лични стопанства, в които се отглеждат общо 34 дребни преживни животни.
Определена е 3-километрова предпазна зона около огнищата, в която влизат селата Скутаре, Трилистник и Рогош. Определена е и 10-километрова наблюдавана зона около огнищата, в която влизат селата Ясно Поле, Манолско Конаре, Маноле, Войводиново, Желязно, Труд, Крислово, Калековец, Динк, Стряма, квартал Парчевич на гр. Раковски. В 10-километровата зона влизат още с. Катуница, с. Ягодово, както и гр. Пловдив.
Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването съгласно правилата на европейското и националното законодателство – хуманно умъртвяване и обезвреждане на всички заразени и контактни дребни преживни животни в обектите, съобщават още от БАБХ. Собствениците ще бъдат обезщетени съгласно разпоредбите на Закона за ветеринарномедицинската дейност.
От агенцията призовават животновъдите в засегнатия район да ограничат достъпа до животновъдните обекти на лица, които не са свързани с дейността им. Всички стопани и заинтересовани страни следва да прилагат стриктно мерките за биосигурност с цел ограничаване и ликвидиране на заболяването. Заболяването не представлява опасност за хората, но при разпространение нанася значителни икономически щети.
Шарката по овцете и козите е силно заразно вирусно заболяване, проявяващо се с треска, депресия, обрив от папули по кожата и пневмонични огнища в белите дробове. Заболяването може да бъде фатално за животните.
То се предава основно чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез заразени фуражи, оборудване и превозни средства.
БТА припомня, че по-рано през годината Българската агенция по безопасност на храните установи и няколко случая на огнища на инфлуенца А (грип) в птицевъдни обект на различни места в Пловдивска област. Последният установен случай беше в птицевъден обект в пловдивското село Цалапица, а в засегнатото стопанство имаше 39 188 кокошки носачки.
/ЕС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина